חדשות

תוצאות טיפול שמרני בחולים עם אנגינה יציבה (Circulation)

18/08/2021

 

במרבית החולים עם מחלת עורקים כלילית יציבה ותסמיני אנגינה תועד שיפור בתסמינים לאורך הזמן, ללא כל שינוי בטיפול כנגד-אנגינה או צורך ברה-וסקולריזציה כלילית, כך עולה מניתוח נתונים ממאגר CLARIFY, שפורסמו בכתב העת Circulation.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי למרות השכיחות הגבוהה של אנגינה בחולים עם מחלה כלילית יציבה, אין נתונים רבים אודות ההימצאות, המהלך הטבעי והתוצאות בעידן הנוכחי בו קיימות תרופות יעילות ונעשה שימוש נרחב בפרוצדורות רה-וסקולריזציה כלילית.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 32,691 חולים עם מחלת עורקים כלילית יציבה ממאגר CLARIFY, כולל נתונים אודות תסמיני אנגינה כל שנה בחולים ללא רה-וסקולריזציה כלילית חדשה או אוטם לבבי חדש ובחנו את השימוש בהתערבויות רפואיות בשנה שקדמה להקלה בתסמיני אנגינה. ניתוח רב-משתני שימש להערכת השינויים לאורך שנה אחת בתסמיני אנגינה על התוצאות לאחר חמש שנים.

 

מבין 7,212 משתתפים (22.1%) שדיווחו על אנגינה בתחילת המחקר, התסמינים נעלמו ללא התערבות כלילית ב-39.6% מהחולים לאחר שנה אחת, עם ירידה שנתית נוספת לאורך המעקב. מבין החולים ללא אנגינה בתחילת הדרך, 2.0-4.8% פיתחו אנגינה כל שנה. לאורך חמש שנות מעקב, אנגינה הייתה תחת שליטה ב-7,773 חולים, כאשר ההפוגה הושגה באמצעות הגברת טיפול נגד אנגינה ב-11.1% מהחולים, עם רה-וסקולריזציה כלילית ב-4.5% וללא שינוי תרופתי או רה-וסקולריזציה כלילית ב-84.4% מהחולים.

 

בהשוואה לחולים ללא אנגינה בתחילת המחקר ולאחר שנה אחת, עדות לאנגינה לאורך זמן לוותה בשיעורים גבוהים יותר של תמותה קרדיווסקולארית או אוטם לבבי (יחס סיכון מתוקן של 1.32, רווח בר-סמך 95% של 1.12-1.55) וכך גם הופעת אנגינה לאחר שנה אחת עם טיפול שמרני (יחס סיכון מתוקן של 1.37, רווח בר-סמך 95% של 1.11-1.70) לאחר חמש שנים.

 

בחולים בהם תועדה היעלמות אנגינה לאחר שנה אחת של טיפול שמרני לא תועד סיכון מוגבר לתמותה קרדיווסקולארית או אוטם לבבי, בהשוואה לאלו ללא היסטוריה של אנגינה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי כרבע מהחולים עם מחלה כלילית יציבה סובלים מאנגינה, אך זו חולפת ללא אירועים או רה-וסקולריזציה כלילית במרבית החולים. היעלמות אנגינה בתוך שנה עם טיפול שמרני ניבאה תוצאות דומות להעדר אנגינה, בעוד שהימכות התסמינים לוותה בתוצאות גרועות יותר.

 

מאחר ומרבית החולים עם אנגינה צפויים להיעלמות התסמינים, ולאור העדר תועלת לרה-וסקולריזציה כלילית שגרתית, ממצאים אלו מדגישים את החשיבות של טיפול שמרני בחולים עם מחלה כלילית יציבה.

 

Circulation 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<