חדשות

בדיקה חדשה מסייעת בזיהוי חולים בסיכון גבוה לנזק כלייתי (מתוך הכנס ה-56 מטעם ה-ERA-EDTA)

15/06/2019

 

בדיקת שתן חדשה עשויה לסייע בחיזוי הסיכון לנזק כלייתי חד לאחר ניתוח לבבי והידרדרות בתפקוד כלייתי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שהוצגו במהלך הכנס ה-56 מטעם ה-European Renal Association – European Dialysis and Transplant Association.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי נזק כלייתי חד מלווה בסיכון מוגבר לתמותה בטווח הארוך ולכן חשוב לדעת מהו הסיכון של המטופל.

 

החוקרים מסבירים כי Dicckopf-3 (DKK3) הינו חלק מהתהליך הפרו-דלקתי המשמש לתקשורת בין תאים בצינוריות הכליה. בכל מקרה של חשיפה של תאים אלו לדחק הם מייצרים DKK3, אותו ניתן למדוד בשתן. רמות DKK3 גבוהות בשתן לפני ניתוח נקשרו עם עליה משמעותית בסיכון לנזק כלייתי חד לאחר ניתוח.

 

במחקר RenalRIP נכללו משתתפים עם מדד Cleveland Clinical Foundation Score לפני-ניתוח של לפחות 6 נקודות, המעיד על סיכון גבוה לנזק כלייתי חד. המשתתפים חולקו באקראי לפרוצדורת השראת איסכמיה (Ischemic Preconditioning) או פרוצדורת דמה.

 

לאחר תקנון למשתנים שונים, כולל תפקוד כלייתי בעת האשפוז, רמות DKK3 בשתן גבוהות מ-471 פיקרוגרם למ"ג קריאטינין נקשרו עם עליה משמעותית בסיכון לנזק כלייתי חד. עם זאת, השראת איסכמיה הובילה להפחתת הסיכון לנזק כלייתי כמעט במחצית בחולים לאחר ניתוח לבבי (יחס סיכויים של 0.53). בתת-קבוצה זו, לא זוהה קשר בין ריכוז גבוה של DKK3/Creatinine בשתן ובין הסיכון לנזק כלייתי חד, גם לאחר תקנון לתפקוד כלייתי בעת האשפוז, או סיכון להפרעה ממושכת בתפקוד הכלייתי לאחר 90 ימים.

 

החוקרים מסבירים כי ישנם שני תהליכים נפרדים המובילים לנזק כלייתי חד – ליקוי כלייתי חד בתפקוד ונזק כלייתי חד הפוגע בכליות. הבעיה עם נזק כלייתי חד היא שהנ"ל מוגדר רק לפי אובדן תפקוד. מנגד, DKK3 הינו סמן לנזק כלייתי חד, הנדרש להערכה במקרים אלו.

 

החוקרים מזהירים מפני הגבלת הממצאים לחולים שפיתחו נזק כלייתי חד בתנאים של ניתוח לבבי, אך מציינים כי בתנאים אלו, כלי זה נמצא יעיל.

 

מתוך הכנס ה-56 מטעם ה-ERA-EDTA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני