חדשות

בדיקת CTCA של העורקים הכליליים אינה מקצרת את הזמן לאבחנה בחשד לתסמונת כלילית חדה (מתוך כנס ה-TCT)

11/10/2019

 

מנתוני מחקר PROTECT שהוצגו במהלך כנס ה-Transcatheter Cardiovascular Therapeutics עולה כי בדיקת CTCA (CT Coronary Angiography) בשלב מוקדם בהערכה של חולים עם חשד לתסמונת כלילית חדה אינה מקצרת את הזמן עד לאבחנה דפיניטיבית או שחרור החולה.

 

מחקר PROTECT (Prospective Randomized Trial of Emergency Cardiac CT) נועד לבחון את השימוש ב-CTCA בשלב מוקדם בהערכה של חולים עם חשד לתסמונת כלילית חדה ולקבוע אם השימוש בבדיקה זו יקצר את הזמן הנדרש לקביעת אבחנה דפיניטיבית או שחרור החולה לביתו.

 

מדגם המחקר כלל 250 חולים עם רמת טרופונין בינונית, אשר חולקו באקראי לקבוצת טיפול בהנחיית CTCA עם טיפול סטנדרטי או לקבוצה סמויה ל-CTCA עם טיפול סטנדרטי.

 

בקבוצת ההתערבות, במידה ותועדה היצרות של פחות מ-25%, אזי נבחנה אפשרות אבחנה חליפית או שחרור החולה לביתו. במידה וההיצרות נמדדה 25% ומעלה, לא נשללה אבחנת תסמונת כלילית חדה והחולה נדרש להמשך טיפול בהתאם להחלטת הרופא המטפל.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה חציון משך השהות בבית חולים ותוצאי סיום משניים כללו את העלות הממוצעת של האשפוז, כולל בדיקות וטיפול בחולה, שיעורי אנגיוגרפיה כלילית פולשנית, תמותה, תסמונת כלילית חדה ורה-וסקולריזציה במהלך האשפוז הראשוני.

 

החוקרים מדווחים כי משך השהות הממוצע בבית החולים בקבוצת ההתערבות עמד על 7.42 שעות, בהשוואה ל-8.05 שעות בקבוצת הביקורת (הבדל שלא היה מובהק סטטיסטית, p=0.132). עלות האשפוז הייתה דומה בשתי הקבוצות עם עלות כוללת של 1,285 לעומת 1,108 פאונד, בהתאמה (p=0.641).

 

לאור זאת, ממצאי המחקר אינם תומכים בשימוש בבדיקת CTCA לסיווג נוסף של חולים בסיכון בינוני לתסמונת כלילית חדה על-בסיס פרופיל אנזימי לב ותוצאות בדיקת אק"ג.

 

מתוך כנס ה-TCT

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<