חדשות

ההשפעה של פרוצדורת TAVR על הגישה לעורקים כליליים (J Am Coll Cardiol Intv)

06/04/2020

 

שלושה דיווחים שפורסמו לאחרונה שופכים אור על נושא שלא זכה לתשומת לב רבה: הגישה המוגבלת לעורקים כליליים לאחר פרוצדורת TAVR (Transcatheter Aortic Valve Replacement). המגבלה בגישה לעורקים הכליליים עשויה לנבוע מהצבה לא-אופטימאלית של המסתם החדש ביחס לעורקים הכליליים.

 

במחקר הראשון, החוקרים בחנו את הנתונים אודות חולים מקבוצת TAVR במחקר LRT (Low Risk TAVR), מהם נתונים מלאים היו זמינים אודות 137 מהחולים. ב-48.2% מהחולים בדיקת CT לאחר 30 ימים העידה כי מסגרת מסתם הלב הייתה מעל לפתח העורק הכלילי השמאלי ו/או הימני. הקונפיגורציה בסיכון הגבוה ביותר, כאשר מסגרת המסתם הגיעה אל מעבר לפתח והייתה עדות לתפר קומיסורה קדמית לעורק הכלילי, תועדה ב-8.7% מהחולים.

 

במחקר השני, חוקרים אספו נתונים ממאגר רישום של Cedars-Sinai Medical Center ובחנו את הגישה הכלילית לאחר TAVR עם מסתם Evolut R או Evolut PRO (66 חולים) או מסתם SAPIEN 3 (345 חולים).

 

גישה כלילית הוגדרה כלא-קלה במידה ובבדיקת CT הפתח היה מתחת או לפני הקומיסורה של המסתם. בקרב אלו לאחר השתלת מסתם Evolut R/Evolut PRO, גישה כלילית לא-קלה לעורק הכלילי השמאלי תועדה ב-34.8% מהמטופלים וגישה לא-קלה לעורק הכלילי הימני תועדה ב-25.8% מהחולים. השיעורים המקבילים שלא גישה לא-קלה לעורקים הכליליים לאחר השתלת מסתם SAPIEN 3 עמדו על 15.7% ו-8.1%, בהתאמה.

 

מיקום המסתם בצנתור, כפי שניתן לראות בבדיקת CT, הגביל את הגישה לעורק הכלילי השמאלי בכשליש מהחולים ולעורק הכלילי הימני ברבע מהמטופלים. בתת-קבוצה של חולים שנדרשו לאנגיוגרפיה או PCI לאחר TAVR, עדות לחסימה של העורקים הכליליים ע"י המסתם החדש נקשרה בקשר מובהק עם שיעור גבוה יותר של גישה קשה לעורק הכלילי.

 

במחקר שלישי, חוקרים מגרמניה מצאו כי ב-101 חולים לאחר השתלת מסתם Evolut R/PRO, מסגרת המסתם המושתל עמדה בצד המנוגד לפתח העורק הכלילי השמאלי ב-58% מהמקרים ובצד המנוגד לפתח העורק הכלילי הימני ב-63% מהמקרים. עם זאת, בחמישה חולים בהם הושלמה אנגיוגרפיה כלילית זמן קצר לאחר TAVR לא תוארו קשיים בגישה חוזרת לעורקים הכליליים.

 

המומחים מסבירים כי ממצאים אלו אינם צריכים למנוע השלמת TAVR, אך הם עשויים להשפיע על בחירת המסתם ותומכים בהצבה זהירה יותר של המסתם בצנתור. בנוסף, הם מאמינים כי מדובר יהיה בבעיה זמנית, מאחר והחברות ממשיכות לפתח פתרונות לסוגיות אלו.

 

J Am Coll Cardiol Intv. 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני