חדשות

חולים רבים עם תסחיף ריאתי על-רקע COVID-19 אינם מאושפזים ביחידות טיפול נמרץ (Radiology)

17/05/2020

 

תסחיף ריאתי חד מופיע לעיתים קרובות בחולים עם אבחנה של COVID-19, בעיקר בחולים הסובלים מהשמנת-יתר ובאלו שאינם מפתחים מחלה חמורה הדורשת אשפוז ביחידות טיפול נמרץ, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Radiology.

 

במסגרת המחקר אספו החוקרים את כל הדמיות החזה שבוצעו ברשת בתי חולים בתקופה שבין 16 במרץ ועד 18 באפריל ומרשימה והתמקדו בחולים בהם בוצעה בדיקת CTA (CT Angiography) של הריאות עם עדות לבדיקה חיובית לנגיף SARS-CoV-2.

 

במהלך תקופה של חודש אחד, 328 חולים שנמצאו חיוביים לנגיף הקורונה השלימו בדיקת CTA של הריאות. מבין אלו, 72 חולים (22%) אובחנו עם תסחיף ריאתי.

 

החוקרים מדווחים כי לא תועדו הבדלים משמעותיים בגיל, מין, מוצא אתני או היסטוריה של מחלות לב וריאה, דוגמת אי-ספיקת לב או מחלת ריאות חסימתית-כרונית. עם זאת, בקבוצת החולים עם תסחיף ריאתי תועדה שכיחות גבוהה יותר של השמנת-יתר (58% לעומת 44%, p=0.05). שיעור הטיפול בסטטינים היה קטן יותר בקרב אלו עם תסחיף ריאתי, בהשוואה לחולים ללא אבחנה של תסחיף ריאתי (27% לעומת 46%, p=0.005).

 

החוקרים מציינים כי 51% מהמקרים של תסחיף ריאתי אובחנו בחדר המיון ו-72% מכלל המקרים אובחנו בחולים שלא נדרשו לאשפוז ביחידת טיפול נמרץ. עוד עולה מהנתונים כי שיעורי הנשמה בחולים שאושפזו ביחידות טיפול נמרץ עמדו על 65% מהחולים עם אבחנה של תסחיף ריאתי ועל 67% מהחולים ללא תסחיף ריאתי.

 

ממצאי המחקר מעידים כי גם בחולים ללא מחלה חמורה דיו בכדי להצדיק אשפוז ביחידת טיפול נמרץ תתכן התפתחות תסחיף ריאתי.

 

Radiology 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<