חדשות

עדויות סותרות למידת החסינות מהדבקה נוספת ב-COVID-19 לאחר החלמה ?(MDRXIV , NYT , הארץ)

25/08/2020

מאת מערכת אי-מד

מכתבה מהשבוע האחרון בניו יורק טיימס המתארת מחקר שפורסם ב-MDRXIV (שרת המחקרים שטרם עברו ביקורת עמיתים) ניתן ללמוד לכאורה שאנשים שהחלימו מקורונה מחוסנים מפני הדבקה נוספת.

הכתבה מתארת את המקרה של ספינת הדייג  American Dynastyשהפליגה מסיאטל בחודש מאי האחרון ושבה היו 117 אנשי צוות אשר יותר מ-100 מהם נדבקו בנגיף במהלך 18 ימי ההפלגה. אולם, 3 מלחים שהחלימו לפני כן מקורונה, ושבגופם היו נוגדנים בטרם יצאו להפלגה -  לא נדבקו. המקרה תואר כאמור בשרת המחקרים שטרם עברו ביקורת עמיתים. 

 עם זאת, לפי הכתבה ב-NYT הממצא עורר אופטימיות בקרב חוקרים, שעד כה התבססו רק על מחקרים בקופים, בכדי להוכיח כי נוכחות של נוגדנים לקורונה אצל מחלימים יכולה למנוע הדבקה חוזרת.

כאמור, על ספינת  American Dynasty היו 113 גברים ו-9 נשים. לפני ההפלגה בוצעה בדיקת PCR ורמות נוגדנים . הספינה חזרה לחוף לאחר 18 יום מכיוון שאחד מאנשי הצוות חלה באופן משמעותי והיה צריך לאשפזו. עם החזרה לחוף בוצעה בדיקה חוזרת בקרב כל אנשי הצוות שנמשכה לאורך תקופה של 50 יום לאחר החזרה.

נמצא שאצל שלושת אנשי הצוות שבדמם היו כבר נוגדנים לפני ההפלגה לא התגלתה נוכחות של הנגיף בתקופת המחקר. לעומת זאת, 103 מתוך 117 אנשי הצוות שהשתתפו בהפלגה - נדבקו בנגיף.

לממצאים התייחס בכתבה ב-NYT ד"ר אלכסנדר גרנינגר, וירולוג מאוניברסיטת וושינגטון שבסיאטל, שטוען שאמנם מדובר במספר קטן של משתתפים במחקר, אך הממצאים בכל זאת משמעותיים, ולא נראה שהם אקראיים.  כך גם מומחים אחרים שסבורים שקשה להאמין ש-3 אלה שלא נדבקו (לעומת 103 שכן נדבקו) אשר היו עם נוגדנים טרם ההפלגה,  לא נדבקו רק באופן מקרי, ויש יסוד להאמין שהם היו מוגנים מפני הדבקה בשל הנוגדנים שהיו בדמם.

לדעתם, אלה נתונים מעודדים המלמדים על כך שיש אפשרות סבירה לכך שאנשים שחלו בקורונה ושבדמם יש נוגדנים יהיו מוגנים מפני הדבקה נוספת.

לעומת זאת, חוקרים מהונג קונג דיווחו השבוע על המקרה המתועד הראשון של הדבקה חוזרת בנגיף קורונה...ע"פ הודעת החוקרים מאונ' הונג קונג,  אובחן מטופל צעיר ובריא שחלה בקורונה בפעם השנייה, וזאת לאחר כ-4.5  חודשים מאז שנדבק בפעם הראשונה.

ממצא זה מעלה חשש לכך שהחסינות המתפתחת אצל חולים שהחלימו נשמרת לתקופה קצרה בלבד.  הממצאים מעלים גם שאלה באשר לאפקטיביות החיסונים הרבים הנמצאים כעת בשלבי פיתוח שונים.

למחקר ב-MEDRXIV

לכתבה ב-NYT

לדיווח ב"הארץ"

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<