חדשות

עדות ראשונה לנוכחות נגיף הקורונה בתאי לב (Lancet Child Adolesc Health)

26/08/2020

 

נגיף הקורונה (SARS-CoV-2) נמצא ברקמת הלב של ילדה מברזיל עם תסמונת דלקתית רב-מערכתית (Multisystem Inflammatory Syndrome) על-רקע COVID-19. הילדה פיתחה מיוקרדיטיס והלכה לעולמה בעקבות אי-ספיקת לב.  במאמר שפורסם בכתב העת Lancet Child & Adolescent Health מסבירים החוקרים כי מדובר בעדות הראשונה לזיהום ישיר של תאי שריר הלב ע"י הנגיף.

 

החוקרים מסבירים כי מדובר בילדה בת 11, שהייתה בריאה בד"כ ופיתחה תסמונת דלקתית רב-מערכתית על-רקע COVID-19. החולה פיתחה כשל לבבי והלכה לעולמה לאחר יממה בבית החולים למרות טיפול אגרסיבי.

 

רנ"א של נגיף SARS-CoV-2 זוהה בדגימות מחלל האף והלוע לאחר המוות וכן בבדיקת RT-PCR של רקמות הריאה והלב.

 

בדיקת אולטרה-סאונד של הלב לאחר המוות הדגימה אנדוקרד מעובה באופן דיפוזי והיפראקוגני, מיוקרד מעובה ותפליט פריקרדיאלי קטן. בדיקה היסטו-פתולוגית הדגימה עדות למיוקרדיטיס, פריקרדיטיס ואנדוקרדיטיס עם הסננה של תאי דלקת. הדלקת הייתה בעיקר אינטרסטיציאלית וסביב כלי דם, מלווה בנמק תאי שריר לב ומורכבת בעיקר ממקרופאגים חיוביים ל-CD68, מעט לימפוציטים חיוביים ל-CD45 ומעט נויטרופילים ואאזנופילים.

 

בדיקת מיקרוסקופ אלקטרוני של רקמת הלב הדגימה חלקיקי נגיפי בגודל וצורה תואמים למשפחת Coronaviridae במדור החוץ-תאי ובתוך תאי הלב, תאי אנדותל כלי דם, תאי אנדותל אנדוקרד, מקרופאגים, נויטרופילים ופיברובלסטים.

 

עוד זוהו בבדיקות לאחר המוות גם מיקרו-תרומבוס בעורקיקי הריאות ובקפילרות הגלומרולי בכליות.

 

בטחול ובקשריות הלימפה זוהו חסר לימפואידי וסימנים להמופגוציטוזיס. עוד הייתה עדות לנמק טובולארי אקוטי בכליות ונמק באוניות הכבד, משנית להלם.

 

מקרה זה מעיד על הצורות השונות האפשריות של תסמונת דלקתית רב-מערכתית על-רקע COVID-19 , עם עדות ראשונה לפיה הנגיף עשוי לערב את תאי שריר הלב.

 

Lancet Child Adolesc Health. Published online August 20, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<