חדשות

יו''ר הר''י ויו''ר האגודה לזכויות החולה מטיחים ביקורת קשה במשרד הבריאות בשל הפרת ההבטחות לשמירת יציבות בתי החולים הציבוריים העומדים בפני קריסה

22/08/2021

 

יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, בפניה דחופה לשר הבריאות ניצן הורוביץ: "קורא להתערבותך המיידית על מנת להבטיח את יציבות בתי החולים הציבוריים שעומדים בפני קריסה. הפרת ההבטחות שניתנו מהוות הולכת שולל והפקרות של ממש".

במכתב ששיגר היום (א') פרופ' חגי הוא כתב לשר הורוביץ: "חלפו חודשיים בלבד מאז הסיכום האחרון עם 7 בתי החולים הציבוריים אשר מופעלים בידי עמותות, ומסתבר שכבר עתה המדינה לא עומדת בהבטחותיה. לבתי החולים אין יכולת לשלם לספקים, לרכוש ציוד רפואי וסניטרי בסיסי ולספק את השירות ההכרחי למאות אלפי התושבים שתלויים בהם. בעוד מספר ימים גם תשלום המשכורות לעובדים ולצוותי הרפואה יעמוד בספק".

לדברי פרופ' חגי, "לא ייתכן כי בזמן מגפה של פעם במאה שנים, שההתמודדות איתה היא מלחמה לכל דבר ועניין, בתי החולים נאלצים לנהל במקביל גם מלחמת הישרדות ולעמוד מול אטימות בלתי נתפסת. הפרת ההבטחות לבתי החולים דווקא בשעה קשה זו מהווה הולכת שולל והפקרות של ממש".

פרופ' חגי חתם את מכתבו בדרישה לטיפול מהיר ואפקטיבי במשבר: "אני קורא להתערבותך המיידית במצב על מנת להבטיח לאלתר את יציבות בתי החולים הן בטווח הזמן המיידי ולכל הפחות לשנה הבאה. הציבור הישראלי צריך לחוש שקט וביטחון בכל הקשור למערכת הבריאות, ולדעת כי הוא מקבל את הטיפול הרפואי המיטבי ללא דאגות ובטח ללא ספקות על רקע מצבם הכלכלי של בתי החולים".

גם יושב-ראש האגודה לזכויות החולה שמוליק בן יעקב התבטא בחריפות בנושא מצבם התקציבי של בתי החולים הציבוריים:
משרד האוצר ממשיך במדיניות הייבוש התקציבי של מערכת הבריאות על אף שתקופת הקורונה הראתה מה החשיבות לקיום מערכת בריאות יציבה וחזקה.
מדיניות הייבוש באה לידי ביטוי בסירוב להצמיד את תקציבי הקופות למלוא מדד ההזדקנות והשינויים בתעריפי יום האשפוז למרות שסעיפים אלה סוכמו במסמך קווי הייסוד של הממשלה שרק נחתם לפני כחודשיים, ממשיכה בדרישת משרד האוצר לכך שתוספת התקינה בבתי החולים תותנה בתוספת ימי אשפוז שמשמעותם אי הקלה על העומס הקיים, אלא רק דרישה להגדיל תפוקות, בטרם קבלת תוספת תקנים של אנשי צוות רפואי.
גירעונות בתי החולים הולכים ומעמיקים בשל ההנחות שקופות החולים דורשות ומקבלות מבתי החולים על אף שמדובר על חיוב לפי התעריפים שמשרד הבריאות עצמו קובע .
מערכת הבריאות היא האחראית על הביטחון הבריאותי של המדינה, אך בהשוואה למדדים הבינלאומיים (מספר מיטות לנפש, אחוזי תפוסה של בתי החולים וכיו"ב), עולה כי מערכת הבריאות הישראלית נמצאת בחוסר בכל הפרמטרים, ולכן הגיע העת להפסיק את מדיניות ההרעבה שלה, ולהתחיל בשיקומה שכן מערכת בריאות חזקה ויציבה חשובה לבטחון הבריאותי של כולנו.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<