חדשות

מקומו של טיפול קרינתי בחולים עם DLBCL (מתוך כנס ה-ASH)

09/12/2019

 

מתוצאות מחקר חדש שהוצגו במהלך כנס ה-ASH (American Society of Hematology) עולה כי בחלק מהחולים עם DLBCL (Diffuse Large B-Cell Lymphoma) ניתן לוותר על טיפול קרינתי.  באופן ספציפי, החוקרים מדווחים כי בחולים ללא עדות למחלה בבדיקת PET (Positron Emission Tomography) במהלך הטיפול, ניתן לוותר כליל על הטיפול הקרינתי.

 

מחקר S1001 הינו מחקר גדול בשלב 2, שכלל חולים לא-מטופלים עם DLBCL קטן מ-10 ס"מ. החולים קיבלו טיפול סטנדרטי במשלב R-CHOP והשלימו בדיקת PET במהלך הטיפול, ביום 15-18 למחזור השלישי.

 

חולים עם בדיקת PET חיובי המשיכו לטיפול קרינתי, אשר ניתן בדמות IFRT (Involved Field Radiation Therapy) במינון 36 Gy ומנת דחף של עד 9 Gy לאזורים בהם הייתה קליטת FDG בתוך חמישה שבועות מהמחזור השלישי של R-CHOP ובהמשך ניתן Ibritumomab Tiuxetan (Zevalin) לאחר 3-6 שבועות מהשלמת IFRT. בדיקת ה-PET האחרונה הושלמה 12 שבועות לאחר השלמת הטיפול.

 

החוקרים מדווחים על הנתונים ב-132 חולים (גיל חציוני של 62 שנים). מבין אלו, 62% אובחנו עם מחלה בשלב I, חציון הקוטר הגדול ביותר של המחלה עמד על 3.5 ס"מ וב-43% הייתה עדות למחלה מחוץ לבלוטות לימפה.

 

תוצאות בדיקת PET היו זמינות עבור 128 חולים, מהם ב-110 חולים בדיקת ההדמיה הייתה שלילית וב-18 חולים תועדה בדיקת PET חיובית, אך בארבעה מקרים סוכם כי הבדיקה שלילית בשל זיהום.

 

מבין 14 חולים עם בדיקת PET חיובית, 12 חולים טופלו ב-IFRT-Zevalin. בשמונה חולים עם תגובה חלקית תועדה בהמשך תגועה מלאה לאחר IFRT-Zevalin, כך ששיעורי התגובה המלאה עמדו על 92%.

 

לאחר חציון מעקב של 4.5 שנים, התקדמות מחלה תועדה בחמישה חולים ושני חולים הלכו לעולמם עקב לימפומה.

 

שיעורי ההישרדות ללא-התקדמות עמדו על 87% לאחר חמש שנים ושיעורי ההישרדות הכוללים עמדו על 90%. בחולים עם בדיקת PET שלילית או חיובית במהלך הטיפול תועדו תוצאות דומות, שיעורי הישרדות ללא-התקדמות לאחר חמש שנים עמדו על 88% לעומת 86%, בהתאמה ושיעורי הישרדות כוללת עמדו על 91% לעומת 93%, בהתאמה.

 

החוקרים מסבירים כי בדומה לכל טיפול אונקולוגי, טיפול קרינתי כרוך בתופעות לוואי ועשוי להוביל לפריחה או כוויות, כאב ועייפות. טיפול זה גם עשוי להביא לעליה בסיכון להתפתחות ממאירויות אחרות. לאור זאת, במידה וניתן לחסוך את הטיפול הנ"ל מחלק מהחולים, אזי מדובר בהצלחה.

 

מתוך כנס ה-ASH

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<