חדשות

מסלולים למציאת טיפולים חדשים כנגד נגיף הקורונה (Drug Discov Today)

14/02/2020

 

כיום אין טיפולים זמינים כנגד נגיף הקורונה, אך במאמר סקירה שפורסם בכתב העת Drug Discovery Today מדווחים מומחים כי ישנם מספר תכשירים אנטי-ויראליים העשויים לשמש כנגד זיהום זה.

 

החוקרים בחנו את ההתקדמות בשימוש ובפיתוח תרופות תרפויטיות על-בסיס נתונים משישה נגיף קורונה שזוהו בעבר – Human CoV 229E (HCoV-229E), OC43 (HCoV-OC43), NL63 (HCoV-NL63), HKU1 (HCoV-HKU1), SARS CoV ו-MERS CoV.

 

המחקר התמקד בעיקר בנגיפי SARS ו-MERS, מאחר ואלו היו אחראיים לתחלואה חמורה, בהשוואה לנגיפי קורונה אחרים. נגיף הקורונה החדש משנת 2019 דומה בהרכב הגנום לנגיפי SARS ולכן קרוי גם SARS-CoV-2.

 

אחת הגישות לפיתוח טיפולים חדשים כנגד נגיף הקורונה, היא זיהוי תכשירים אנטי-ויראליים קיימים, המשמשים לזיהומים או התוויות אחרות. המחקר התמקד בעיקר ביעילות טיפולים כנגד SARS ו-MERS, אך התוצאות היו סותרות.

 

גישה אחרת לזיהוי טיפול תרופתי כנגד נגיף הקורונה כוללת פיתוח טיפולים חדשים המבוססים על הבנה גנומית וביופיזית של נגיף הקורונה הפרטני, במטרה להפריע לנגיף עצמו או לשבש את הדרישות המטבוליות שלו.

 

קיים עניין רב בטיפולים אנטי-ויראליים המכוונים כנגד Papain-Like Protease, המהווה יעד חשוב מאחר ומדובר בחלבון בעל תפקודים רבים, כולל התחמקות ממערכת החיסון הטבעית. Disulfiram דווח כמעכב חלבון זה בנגיפי MERS ויש מספר קטגוריות תרופות אחרות הנבחנות כנגד יעד זה.

 

גישות טיפול נוספות כוללות מתן טיפול אנטי-ויראלי המכוון לעיכוב ייצור רנ"א על הממברנה של הנגיף. לאחרונה, פותח מעכב המכוון כנגד יעד זה והדגים תוצאות מבטיחות כנגד זיהומי MERS.  אפשרות נוספת היא לפתח טיפול כנגד חלבון Helicase, מרכיב חיוני הנדרש לשכפול הנגיף ועשוי לשמש כיעד אפשרי לטיפול תרופתי.

 

גישות טיפול אחרות מכוונות לשיפור מנגנוני ההגנה של המאכסן או שינוי הרגישות של המאכסן למניעת הדבקה או שכפול הנגיף. לדוגמא, אינטרפרון הינו מרכיב חיוני לבקרת שכפול נגיף לאחר הדקה ותוספת אינטרפרון רקומביננטי או מתן תרופות לגירוי תגובת אינטרפרון של המאכסן עשויים לשמש כגישת טיפול כנגד הנגיף.

 

הבנה טובה יותר של נגיף הקורונה תוביל להביא להזדמנויות נוספות לפיתוח טיפולים חדשים, אשר עשויים לסייע גם כנגד נגיפי קורונה חדשים העלולים להופיע בעתיד.

 

Drug Discov Today. 2020 Jan 30

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני