חדשות

מדד קליני חדש עשוי לסייע בחיזוי התוצאות הנוירולוגיות בחולים עם דום לב מחוץ לכותלי בית החולים לאחר טיפול ECPR (מתוך JAMA Netw Open)

01/12/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת JAMA Network Open מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי מערכת ניקוד חדשה עשויה לסייע בחיזוי תוצאות נוירולוגיות בחולים עם דום לב מחוץ לכותלי בית החולים ומקצב לב מתאים למכת חשמל לאחר טיפול ECPR (Extracorporeal Cardiopulmonary Resuscitation).

 

מטרת החוקרים הייתה לפתח ולתקף מודל חיזוי של תוצאות נוירולוגיות בחולים עם דום לב מחוץ לכותלי בית חולים עם מקצב לב מתאים למכת חשמל שטופלו ב-ECPR. הם התבססו על נתונים ממאגר Japanese Association for Acute Medicine Out-of-Hospital Cardiac Arrest, מדגם ארצי רב-מרכזי שכלל 87 מחלקות לרפואה דחופה ביפן. המחקר כלל את כל המבוגרים עם דום לב מחוץ לכותלי בית החולים, עם מקצב לב מתאים למכת חשמל אשר טופלו ב-ECPR בין יוני 2014 ועד דצמבר 2017.  המשתתפים חולקו באקראי למדגם פיתוח ומדגם תיקוף, בהתאם למרכז הרפואי בו טופלו.

 

התוצא העיקרי היה הישרדות לאחר חודש אחד עם תוצאות נוירולוגיות חיוביות, אשר הוגדרו כקטגוריה 1 או 2 לפי סיווג Cerebral Performance Category. במדגם הפיתוח, מערכת ניקוד פשוטה פותחה לחיזוי התוצאות. היכולת האבחנתיות והכיול של מערכת הניקוד נבחנו במדגם הוולידציה.

 

המחקר כלל בסך הכול 916 חולים, 458 במדגם הפיתוח (גיל חציוני של 61 שנים) ו-458 משתתפים במדגם הוולידציה (גיל חציוני של 60 שנים). בשני המדגמים תועד שיעור דומה של חולים עם תוצאות נוירולוגיות חיוביות (12.4%).

 

מערכת הניקוד פותחה וכללה מתן נקודה אחת לכל מנבא קליני. החולים סווגו לארבע קבוצות, במקביל למדדים במודל החיזוי, כדלקמן: סבירות נמוכה מאוד (מדד אפסי), סבירות נמוכה (נקודה אחת), סבירות בינונית (2 נקודות) וסבירות גבוהה (3-4 נקודות) לתוצאה נוירולוגית טובה.

 

הסבירות הצפויה הממוצעת בקבוצות שסווגו לפי המדדים הללו היו כדלקמן: 1.6% באלו בסבירות נמוכה מאוד; 4.4% באלו בסבירות נמוכה; 12.5% באלו בסבירות בינונית ו-30.8% באלו בסבירות גבוהה.

 

ממצאי המחקר מעידים כי מערכת הניקוד עשויה לסייע בחיזוי תוצאות נוירולוגיות בחולים עם דום לב מחוץ לכותלי בית החולים ומקצב לב מתאים למכת חשמל לאחר טיפול ECPR.

 

JAMA Netw Open. 2020

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<