חדשות

מומחים מזהירים מפני הסיכון של שימוש במריחואנה בצעירים ובנשים הרות (מתוך הצהרת ה- United States Surgeon General)

30/08/2019

 

בהצהרה מטעם המנתח הכללי של ארצות הברית מזהיר פרופ' ג'רום אדאמס מפני התחושה השגויה של בטיחות השימוש במריחואנה, עם דגש על הסיכון למוח העובר המתפתח והמוח המתפתח של ילדים ומתבגרים, כתוצאה משימוש בצורות פוטנטיות של הסם.

 

פרופ' אדאמס כותבי כי לא ידוע מהי הכמות הבטוחה של שימוש במריחואנה במהלך ההריון או בגיל ההתבגרות. עד שיהיו נתונים ברורים אודות ההשפעה ארוכת הטווח, הבחירה הבטוחה לנשים הרות ומתבגרים היא להימנע משימוש במריחואנה.

 

עם זאת, כעת שמריחואנה מאושרת לשימוש בדרגה מסוימת בלמעלה מ-30 מדינות בארצות הברית, הצרכנים עשויים שלא להעריך נכונה את הסיכון הכרוך בסם. הסם הנמכר כיום הרבה יותר פוטנטי מהגרסאות הקודמות של הסם, עקב עליה בריכוזי THC.

 

למרות שאין מידע אודות בטיחות השימוש בסם, נשים הרות רבות משתמשות במריחואנה. מ נתוני ה-National Survey on Drug Use and Health עלה כי בין השנים 2002-2003 ו-2016-2017 שיעורי ההימצאות המתוקנים של שימוש בקנאביס בחודש האחרון עלו מ-3.4% ל-7% בנשים הרות ומ-5.7% ל-12.1% במהלך הטרימסטר הראשון.

 

בהצהרה תיאר פרופ' אדאמס כי חלק מהמרכזים המוכרים מריחואנה ממליצים על הסם לנשים הרות להקלה על בחילות בוקר. עם זאת, יש לקחת בחשבון כי THC עשוי לעבור בזרם הדם של האם למוח העובר, שם עשוי להפריע למערכת האנדוקנבינואידית. מחקרים אחרים קשרו בין שימוש במריחואנה במהלך ההיריון ובין סיבוכים בעובר, כולל משקל לידה נמוך.

 

ההצהרה הנוכחית עולה בקנה אחד עם המלצות ה-American College of Obstetricians and Gynecologists. בשנה שעברה ה-American Academy of Pediatrics המליץ לכלל המתבגרים והנשים הצעירות כנגד שימוש במריחואנה במהלך היריון.

 

הסיכון הכרוך בשימוש במריחואנה ממשיך לאחר לידה, כאשר THC מצוי בחלב אם למשך עד שישה ימים לאחר השימוש האחרון בסם. חשיפה זו נקשרה עם היפראקטיביות, ירידה בתפקוד הקוגניטיבי וסיבוכים ארוכי-טווח אחרים. בנוסף, עישון מריחואנה כולל גם חלק גדול מהמרכיבים המזיקים של עישון טבק ויש להימנע לחלוטין מהרגל זה בסמוך לתינוקות.

 

מתוך הצהרת ה- United States Surgeon General

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<