חדשות

מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול אינה מלווה בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם (BMJ)

29/10/2019

 

מנתונים חדשים שפורסמו במהלך חודש אוקטובר בכתב העת The BMJ מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, שכלל נתונים אודות קרוב ל-18 מיליון אירופאים, מהן עולה כי מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול (Non-Alcoholic Fatty Liver Disease, או NAFLD)  אינה מלווה בסיכון מוגבר לאוטם שריר הלב או אירוע מוחי.

 

החוקרים בחנו את הנתונים ממאגר נתונים רפואיים באיטליה, הולנד, ספרד ובריטניה, אשר כללו בסך הכול 17.7 מיליון מטופלים. במהלך תקופת המעקב, אשר נעה בין 2.1 ועד 5.5 שנים אובחנו 120,795 חולים עם NAFLD, או NASH (Non-Alcoholic Steatohepatitis).

 

לאחר תקנון לעישון וגיל החולים, אבחנה של NAFLD או NASH לוותה ביחס סיכון של 1.17 לאוטם חד של שריר הלב וביחס סיכון של 1.18 לאירוע מוחי.

 

עם זאת, בתת-קבוצה של למעלה מ-86,000 חולים עם NAFLD וכ-4.6 מיליון ביקורות תואמות עם נתונים מלאים אודות גורמי סיכון, יחס הסיכון לאוטם שריר הלב עמד על 1.01 לאחר תקנון ללחץ דם סיסטולי, סוכרת מסוג 2, כולסטרול כללי, טיפול בסטטינים ויתר לחץ דם. יחס הסיכון המתוקן לאירוע מוחי עמד על 1.04.

 

החוקרים כותבים כי אבחנה של NAFLD דורשת השלמת הערכת שלב מחלת הכבד וכן המלצות לשינוי אורחות החיים, לא רק במטרה להפחית את השומן הכבדי אלא גם בכדי להביא ליתרונות של ירידה במשקל מבחינת גורמי סיכון לאוטם לבבי או אירועים מוחיים. 

 

BMJ 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<