חדשות

נתונים עדכניים מארצות הברית מעידים כי שיעור המעשנים נמוך מאי-פעם (מתוך דו''ח המנתח הכללי של ארצות הברית)

24/01/2020

 

מנתונים חדשים מארצות הברית מטעם המנתח הכללי עולה כי שיעור המעשנים כיום נמוך מאי-פעם ועומד על 14%, או כ-34 מיליון מעשנים. עם זאת, עישון עדיין מהווה את הגורם המוביל למוגבלות, תחלואה ותמותה הניתנות למניעה ועל רופאים להשקיע מאמצים רבים יותר במטרה לסייע לחולים להפסיק לעשן.

 

מנתוני דו"ח המנתח הכללי עולה כי 40% מהמעשנים הפונים לרופא אינם מקבלים עצה מהרופא להפסיק לעשן. לעובדה כי רופאים רבים אינם מייעצים למעשנים להפסיק לעשן יש סיבות רבות, כולל עומס העבודה. הכותבים מסבירים מנגד כי יש כלים פשוטים בהם יכולים הרופאים להשתמש בכדי להסביר בקצרה למטופלים על חשיבות הפסקת עישון ולהפנות לשירותי הפסקת עישון.

 

מהדו"ח החדש עולה עוד כי למרות שכ-60% מאלו שעישנו אי-פעם מפסיקים לעשן, רק שליש מהם משתמשים בהתערבויות המאושרות ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי, דוגמת תרופות להפסקת עישון או ייעוץ התנהגותי. בנוסף, חולים עם הפרעות פסיכיאטריות או הפרעות שימוש בחומרים מהווים אוכלוסיה מרכזית האחראית למרבית צריכת הסיגריות במדינה.

 

השיטות הטובות ביותר להביא לעליה בשיעורי הפסקת עישון ברמת האוכלוסיה כוללות אמצעים דוגמת העלאת מחירי סיגריות, אימוץ מדיניות מקיפה לאיסור עישון, פרסומים נרחבים בכלי התקשורת, דרישה להוספת תמונות לאזהרה מפני עישון והקפדה על תכניות נרחבות לבקרת טבק.

 

עם זאת, העדויות אינן חד-משמעיות בכל הנוגע ליעילות סיגריות אלקטרוניות כאמצעי העשוי לסייע בהפסקת עישון. מנגד, המומחים מסבירים כי יש טיפולים המוכחים כיעילים, אך מעשנים רבים אינם מקבלים אותם. יש הבדלים נרחבים בין אלו עם גישה לטיפולים יעילים ומבוססי-עדויות ואלו ללא גישה זמינה לטיפולים הולמים להפסקת עישון.

 

מה-American Lung Association נמסר כי הם רואים חשיבות רבה להפסקת השימוש בטבק לחלוטין, במקום החלפה למוצרי טבק אחרים, דוגמת סיגריות אלקטרוניות. ממצאי הדו"ח החדש תומכים בחשיבות הבטחת גישה לטיפולים מצילי-חיים, אשר הוכחו כיעילים להפסקת עישון.

 

מתוך דו''ח המנתח הכללי של ארצות הברית

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

הערת מערכת:

בישראל שיעורי העישון הם גבוהים משמעותית יחסית - עדיין סביב 20%.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני