חדשות

על רקע התפשטות מהירה של הקורונה בעולם ואירופה ממשלת ישראל שוקלת סגירת שערים מוחלטת אך עדיין לא מפעילה משום מה את מרפאות הזקיף...בינתיים עלה מספר החולים בישראל ל-28

08/03/2020

מאת מערכת אי-מד

פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, מתח הערב ביקורת קשה על התנהלות משרד הבריאות והממשלה בניהול הקורונה, ובעיקר בשל העובדה שמסיבה לא ברורה מערכת מרפאות הזקיף המשמשת לאורך כל השנה את משרד הבריאות לצורך הערכת התחלואה דמויית השפעת והתחלואה הנשימתית אינה מופעלת לצורך בדיקות וירוס הקורונה. במילים אחרות, טוען לוין, ללא הנתונים הללו אין מידע מספק למקבלי ההחלטות באשר להיקף התחלואה האמיתי של קורונה בישראל ואין מידע מספק לשאלה הקריטית ביותר של האם יש כבר הדבקה קהיליתית של קורונה בישראל או לא. 

במידה ויש כבר הדבקה קהילתית, גורס לוין, אין טעם לכל מדיניות הבידודים וההגבלות שהמשרד נוקט. במידה ולא - אזי יש מקום להמשך המדיניות הקיימת, אך כאמור אין כרגע בסיס אמפירי מספק למקבלי ההחלטות.

בתדריך שניתן היום ע"י ראש הממשלה, שר הבריאות ומנכ''ל משרד הבריאות צויין כי נשקלת חובת בידוד גם מהמגיעים מארה"ב וייתכן שאף הרחבה למס' מדינות נוספות או אולי אפילו הגבלה כוללת מכלל העולם..(ככל הנראה בכדי למנוע תקרית דיפלומטית עם ארה"ב שבה הנשיא טראמפ ממשיך לטעון, בניגוד גם לאנשי המקצוע בממשל וב-CDC שמצבה של ארה"ב מצויין..)  כמו כן הזכיר ראש הממשלה את האפשרות לפתח ערכת בדיקת ביתית שתקל על ביצוע הבדיקות.

מצבו של החולה המאושפז בפורייה, נהג אוטובוס בן 38 ממזרח ירושלים הוחמר היום והוא עדיין מורדם ומונשם.

 מספר החולים בישראל עלה היום ל-28 (3+ היום) ששניים מהם שהו בבידוד לאחר שחזרו מחו"ל, ואחד לאחר מגע מאומת עם התייר מצרפת שהוגדר כחולה מאומת. יש לציין שיש עוד מאות בדיקות שנמצאות עדיין בתהליך והתוצאות צפויות להתקבל בהמשך הערב או מחר.

בעולם, מספר המקרים החדשים ממשיך לגדול בקצב מואץ. ביממה האחרונה (ב-7/3) נוספו עוד 4,049 מקרים, כשהיום, ה-8/3 עד לשעה זו מדווח כבר על 3,583 מקרים חדשים, מהם 1,492 מאיטליה, 743 מאירן ו-272 מדרום קוריאה. בסין דווח היום על 52 מקרים חדשים בלבד, כך שבהחלט ניתן לאמר, ובהנחה שהנתונים הסיניים אמינים, שיש שם הצלחה בבלימת התפשטות הוירוס.

באופן יחסי ישראל אכן נמצאת במצב טוב יחסית: מספר המקרים למליון נפש בישראל עומד על 2.9 , מהנמוכים ביותר מבין 104 המדינות שבהן יש כבר תחלואת קורונה. שיעור התחלואה לנפש הגדול ביותר הוא בדרום קוריאה ואיטליה עם 142 ו-122 מקרים למיליון בהתאמה.  בארה"ב הנתונים היחסיים גם מאוד נמוכים עם 1.4 מקרים למיליון, אך כידוע ההערכה היא שמספר המקרים המדווח בארה"ב נמוך מאוד יחסית, וזאת על בסיס כמות הבדיקות הנמוכה.

מספר מקרי התמותה אמש (7/3) הגיע 105 (רמה דומה ליומיים האחרונים) , אך היום , ב-8/3 כבר מדווח על 230 מקרי תמותה חדשים, מהם 133 באיטליה.

לאתר worldmeter המעדכן און ליין נתוני תחלואה ותמותה

הערת המערכת:  נראה שכרגע השאלה הקריטית היא מה המדיניות הנכונה שצריך יהיה לנקוט אם וכאשר נגיע בישראל להדבקה משמעותית בקהילה (וכולנו כמובן מקווים ומאחלים שהמדיניות הנוכחית תצליח למנוע זאת) ? האם לבצע מהלכים דרסטיים כפי שננקטו בסין (וכעת עושה רושם שהם הצליחו ליצור בלימה) או איטליה (שם נראה שהמצב יוצא משליטה) ?   ראשית, כדי להיערך טוב יותר מומלץ מאוד לאמץ את מה שמבקש פרופ' חגי לוין ולהפעיל את מעבדות הזקיף.

שנית, לאור הדיפרנציאציה המאוד משמעותית שיש בין שיעורי התחלואה הקשה והתמותה בקבוצות הגיל השונות כפי שניתן לראות כאן (מקור worldmeter)

AGE
DEATH RATE
confirmed cases
DEATH RATE
all cases
80+ years old
21.9%
14.8%
70-79 years old
8.0%
60-69 years old
3.6%
50-59 years old
1.3%
40-49 years old
0.4%
30-39 years old
0.2%
20-29 years old
0.2%
10-19 years old
0.2%
0-9 years old
no fatalities

ובתחלואת הרקע כפי שניתן לראות כאן :

PRE-EXISTING CONDITION
DEATH RATE
confirmed cases
DEATH RATE
all cases
Cardiovascular disease
13.2%
10.5%
Diabetes
9.2%
7.3%
Chronic respiratory disease
8.0%
6.3%
Hypertension
8.4%
6.0%
Cancer
7.6%
5.6%
no pre-existing conditions
0.9%

ייתכן שיהיה צורך  לשקול בהתאם גם מדיניות דיפרנציאלית מבחינת ההנחיות לבידוד ואשפוז. כפי שניתן לראות, הסיכון לתמותה עבור אנשים מתחת לגיל 50 וללא מחלות רקע הוא נמוך מאוד, פחות או יותר כמו הסיכון משפעת עונתית. מדיניות "ליברלית" כלפי תת קבוצה זו המהווה שיעור משמעותי מכלל החולים עשוייה לסייע בפינוי ושחרור משאבים שיידרשו עבור האוכלוסייה המבוגרת יותר ועם יותר תחלואת רקע.  באנגליה כבר נוקטים בעקרונות גישה זו וגם שם התוצאה נראית טובה :  4 מקרים למיליון בלבד ושיעור תמותה נמוך מ-1% .

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני