חדשות

הנחיות לצוותים רפואיים בבריטניה בנושא נגיף הקורונה החדש (BMJ)

10/03/2020

 

בדומה להנחיות שמשרד הבריאות בישראל פרסם לצוות הרפואי, במאמר שפורסם בכתב העת BMJ פורסמו הנחיות מטעם ה-Public Health England ו-Health Protection Scotland המיועדות לצוותים רפואיים ונוגעות להתמודדות עם חולים החשודים להדבקה בנגיף הקורונה החדש.

 

המומחים קוראים לשקול אפשרות הדבקה בנגיף COVID-19 בכל אדם עם שיעול, חום, או קוצר נשימה אשר בא במגע עם אדם שחלה בנגיף הקורונה החדש, או שב מאזור בסיכון גבוה במהלך השבועיים שקדמו להופעת התסמינים. יש להימנע ככל האפשר מהערכה פנים-מול-פנים של חולים עם חשד לנגיף ברפואה ראשונית. במידה וקיים חשד כי חולה השוהה במרפאה חשוד לזיהום בנגיף, יש לבודד את החולה בחדר (הרחק ממטופלים אחרים ומאנשי צוות), לסגור את הדלת וקרוב לעזרה.

 

במידה וחולה מצלצל מביתו או מאתר אחר ומבקש הערכה רפואית וקיים חשד ל-COVID-19 יש להעריך אם החולה יציב קלינית ואינו במצב מסכן חיים. במידה והחולה זקוק להעברה דחופה לבית חולים, יש לעדכן צוות אמבולנס כי מדובר במקרה חשוד לנגיף קורונה. יש להימנע מהערכה פנים-מול-פנים של מטופלים במרפאות ראשוניות ולהמליץ וכאשר שוקלים טיפול במסגרת בית חולים יש להזמין את המומחה למחלות זיהומיות בבית החולים לייעוץ.

 

יש לבודד חולים עם חשד לזיהום בנגיף COVID-19, את הפסולת והחפצים שלהם בחדר עם דלת סגורה וחלון פתוח (לכבות כל מיזוג אוויר). יש להבטיח כי ברשותם מכשיר טלפון נייד או גישה לקו טלפון. חשוב לתכנן מראש איזה חדר הכי מתאים לבידוד, כאשר עדיף שמדובר יהיה בחדר המצוי הרחק מחדר המתנה וחדרי ייעוץ אחרים. כדאי להימנע מחדר עם שטיחים או ריהוט רך שכן קשה לטהר אלו. חשוב להימנע מכניסה לחדר בידוד ויש לתקשר עם החולה בבידוד באמצעות טלפון או שיחה דרך דלת סגורה.

 

במידה ולא ניתן להימנע ממגע עם חולה חשוד לזיהום בנגיף, יש להקפיד על ביגוד מגן בהתאם לסטנדרטים המקובלים, כולל כפפות, חלוק, מסיכה כירורגית עמידה לנוזלים וצמום החשיפה ככל הניתן. יש לזרוק את כל הציוד והביגוד המגן כפסולת רפואית.

 

במקרה של בידוד עצמי נדרש כי המטופל ישהה בחלל סגור במשך 14 ימים מתאריך המגע עם מקרה מאושר או חזרה מאזור בסיכון גבוה, להימנע ממגע עם אחרים והימנעות מחשיפה לשאר בני הבית. במידה ומישהו בא במגע הדוק עם נבדק הממתין לתוצאות בדיקה בא במגע, עליו להתקשר לקבלת עצה רפואית. אלו הנותרים בבידוד עצמי צריכים להקפיד על שהות בחדר מאוורר היטב, להשתמש באמבטיה נפרדת, במידת האפשר לרחוץ ידיים עם סבון ומים לפני בישול ואכילה ולאחר שימוש בשירותים; חשוב להקפיד כי האוכל והתרופות יועברו למטופל; לכסות שיעול ועיטוש עם נייר טישו ולזרוק אותו לפח; יש להימנע מיציאה מהחדר למעט לצורך קבלת טיפול רפואי ולהימנע משימוש באמצעי תחבורה ציבורית.

 

 

BMJ 2020;368:m800

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני