חדשות

טיפול ב-Anakinra יעיל כנגד תסמונת Muckle-Wells (מתוך Arthritis Rheum)

12/12/2010

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

ממחקר חדש שפורסם ב-Arthritis & Rheumatism עולה כי האנטגוניסט הרקומביננטי לקולטן ל-IL-1 (Interleukin-1), Anakinra, הוא בטוח ויעיל לטיפול בתסמונת Muckle-Wells.

 

תסמונת MWS (Muckle-Wells Syndrome) הינה הפרעה אוטו-דלקתית, תורשתית, נדירה, המתאפיינת באירועים פריודיים של פריחה עורית, חום וכאבי מפרקים. המקור להפרעה הוא במוטאציות בגן NRP3/CIAS1, המקדד לחלבון Cryopyrin.

 

לאור הקשר בין שינויים ב-Cryopyrin ובין ייצור מוגבר של IL-1beta בחולים בתסמונת, החוקרים בחנו את היעילות של Anakinra ב-12 חולים עם MWS חמורה, כפי שנקבע לפי מדד MWS-DAS (MWS Disease Activity Score) של 10 ומעלה בסולם של 20 נקודות. במרבית החולים תועדה עליה בסמני דלקת קלאסיים.

 

החוקרים תיעדו תגובה טובה (הבולטת עם ירידה במדד MWS-DAS למתחת ל-10) בכל 12 החולים, וממוצע MWS-DAS ירד משמעותית (מ-12.83 ל-3.2) לאחר שבועיים בלבד של טיפול.

 

כל התסמינים הקוסנטיטוציונאליים חלפו בתוך שבועיים, וחלה כמעט הפוגה מלאה בביטויים המוסקולוסקלטאליים ושיפור משמעותי בתסמינים עיניים ועוריים.

 

מדדי ההערכה הכללית השתפרו משמעותית בכל החולים, עם שיפור במדדי דלקת קלאסיים בכל החולים, למעט אחד.

 

תסמיני המחלה נותרו תחת איזון ב-19 חולים, ורק חולה אחד סבל מהתלקחות במהלך המעקב.

 

שיפורים ארוכי-טווח נוספים כללו שיפור ממושך בכיבים בפה ומחלת כליות, הפוגה מתמשכת בכאבי בטן והעדר תסמינים קונסטיטוציונאלים כמו חום. כל המדדים הכללים המשיכו להשתפר משבועיים עד לתום המעקב בכל החולים.

 

כמו כן, תועד שיפור בסיבוכי MWS , כולל הפוגה או שיפור בעמילואידוזיס, רזולוציה של התבגרות מאוחרת, ושיפור באובדן שמיעה.

 

הטיפול ב- Anakinra נסבל היטב, ללא תופעות לוואי חמורות במהלך תקופת המחקר. תופעות לוואי נפוצות כללו תגובה קלה באתר ההזרקה (5 חולים, 42%), זיהומים קלים (5 חולים) והיפראקטיביות ועליה במשקל (4 חולים כל אחד, 33%).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי Anakinra הינו טיפול בטוח ויעיל בחולים עם MWS  חמורה, עם שיפור משמעותי בפעילות המחלה לאחר שבועיים ובטווח הארוך. לפיכך, הם ממליצים לשקול טיפול זה בילדים ומבוגרים עם MWS חמורה.

 

Arthritis Rheum. Posted online November 15, 2010

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<