חדשות

טיפול ב-Tocilizumab מלווה בשיפור איכות החיים הבריאותית של חולים עם Giant Cell Arteritis (מתוך Arthritis Res Ther)

13/04/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת Arthritis Research & Therapy מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי משלב Tocilizumab (אקטמרה) עם פרדניזון מלווה בשיפור מובהק סטטיסטית ובעל חשיבות קלינית באיכות החיים הבריאותית של חולים עם Giant Cell Arteritis (GCA).

 

החוקרים השלימו מחקר להערכת איכות החיים הבריאותית של חולים עם GCA ממחקר קודם להערכת טיפול ב- Tocilizumab כל שבוע או כל שבועיים, בשילוב עם התאמת מינון פרדניזון. הם התבססו על מספר מדדים (SF-36 PCS, SF-36 MCS, PtGA, FACIT-Fatigue) בחולים שטופלו בזריקות תת-עוריות שבועיות של Tocilizumab במינון 162 מ"ג, עם 26 שבועות התאמת מינון פרדניזון או בפלסבו עם 26 או 52 שבועות התאמת מינון פרדניזון. הניתוחים הללו כללו חולים שהגיבו ואלו שלא הגיבו לטיפול, כולל חולים שהשיגו את התוצא העיקרי במחקר הראשי ואלו שחוו התלקחות ונדרשו למינוני הצלה של פרדניזון.

 

החוקרים מדווחים כי בתחילת המחקר תועדו מדדי SF-36 PCS, SF-36 MCS נמוכים, עדות לאיכות חיים בריאותית ירודה על-רקע GCA. לאחר 52 שבועות, השינוי בממוצע הריבועים הפחותים במדדי PCS השתפר עם Tocilizumab אחת לשבוע ופרדניזון במינון מותאם לאחר 26 שבועות, אך החמיר בקבוצת הטיפול בפלסבו עם פרדניזון (p<0.001). השינוי בממוצע הריבועים הפחותים של מדדי MCS עלה עם הטיפול הפעיל, בהשוואה לטיפול בפרדניזון עם פלסבו (p<0.001).

 

הטיפול במשלב Tocilizumab חד-שבועי עם פרדניזון במינון מותאם לאורך 26 שבועות הוביל לשיפור גדול יותר משמעותית בארבעה מבין שמונה מדדים בשאלון SF-36 ובשישה מבין שמונה מדדים בהשוואה לקבוצת הפלסבו עם סטרואידים (p<0.01).

 

שיפור עם הטיפול הפעיל ענה או עלה על ההבדל המינימאלי בעל חשיבות קלינית בכל שמונת המדדים, בהשוואה לחמישה מדדים בקבוצת הטיפול בפלסבו עם פרדניזון במינון מותאם לאורך 26 שבועות ואף אחד מהמדדים עם טיפול בפלסבו ופרדניזון במינון מותאם לאורך 52 שבועות.

 

השינויים בממוצע הריבועים הפחותים במדדי FACIT-Fatigue עלו משמעותית עם טיפול ב- Tocilizumab פעם בשבוע ופרדניזון במינון מותאם לאורך 26 שבועות ועלו על סף ההבדל המינימאלי בעל חשיבות קלינית או ערכי הנורמה התואמים לגיל ומין.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים שטופלו ב- Tocilizumab עם פרדניזון במינון מותאם לאורך 26 שבועות דווח על שיפור מובהק סטטיסטית ובעל חשיבות קלינית במדדי איכות החיים הבריאותית, בהשוואה לאלו שטופלו בפרדניזון בלבד. השיפור בעקבות שילוב סטרואידים עם Tocilizumab הוביל להתאוששות איכות החיים הבריאותית לרמה שהייתה לפחות דומה לערכי הנורמה לגיל ומין לאחר 52 שבועות ואף נמצא כי עבור חמישה מבין שמונה מדדים, איכות החיים הבריאותית אף עלתה על ערכי הנורמה.  

 

Arthritis Res Ther. 2019;21(64) 

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני