חדשות

אדי סיגריות אלקטרוניות עלולים לפגוע בפינוי הריר בדרכי האוויר (AJRCCM)

11/06/2019

 

שאיפת אדי סיגריות אלקטרוניות עלולה לפגוע ביכולת פינוי ריר מדרכי האוויר, עם ליקוי דומה לזה המתואר בקרב מעשני סיגריות, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סיגריות אלקטרוניות זכו לפופולאריות רבה במחשבה כי מדובר בתחליף בטוח לסיגריות רגילות. עם זאת, תופעות לוואי אפשריות של אדי סיגריות אלקטרוניות באלו שמעולם לא-עישנו אינן מוכרות היטב. במסגרת המחקר הנוכחי הם ביקשו לבחון את ההשפעות של אדי סיגריות אלקטרוניות המכילות ניקוטין על תפקוד דרכי אוויר בתאי אפיתל דרכי אוויר שבודדו מנבדקים שמעולם לא עישנו, כמו גם במודל חיות גדול.

 

מדדי תפקוד מוקוציליארי נקבעו במודל תאי אפיתל מבני אדם ובמודל מכבשים.

 

מהנתונים עלה כי בתנאי מעבדה, חשיפה לאדי סיגריות אלקטרוניות הפחיתה את כמות הנוזלים על-פני שטח דרכי האוויר והובילה לעליה בצמיגות הריר בתאי אפיתל של דרכי אוויר מבני אדם, באופן שהיה תלוי-ניקוטין. חשיפה אקוטית לניקוטין הובילה לעליה בריכוז סידן תוך-תאי, השפעה התלויה בעיקר בפעילות Transient Receptor Potential Ankyrin 1 (TRPA1). עיכוב TRPA1 עם A967079 הוביל להשיבת ליקוי תלוי-ניקוטין במדדי תפקוד מוקו-ציליארי, כולל מעבר הריר.

 

מהירות תזוזת הריר בדרכי הנשימה בכבשים, מדד המשמש להערכת יכולת פינוי מוקו-ציליארי, הייתה גם כן איטית יותר בעקבות חשיפה לאדי סיגריות אלקטרוניות. גם שימוש בסיגריות אלקטרוניות נוזליות המכילות ניקוטין לווה בירידה במהירות תזוזת הריר באופן תלוי-מינון ועליה ברמות קוטינין. חשוב מכך, מתן A967079 הביא לנסיגה בהשפעות סיגריות נוזליות על מהירות תזוזת הריר בכבשים.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי שאיפת אדי סיגריות אלקטרוניות עלולה לפגוע בתפקודי מוקו-ציליארי בגוף החי ובמודל מעבדתי. יתרה מזאת, הם מציעים כי ההשפעה העיקרית של ניקוטין על תפקוד מוקו-ציליארי מתווכת ע"י TRPA1 ולא ע"י קולטנים ניקוטיניים לאצטיל-כולין.

 

AJRCCM 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<