חדשות

גישת טיפול ליעד בחולים עם JIA עשוי לסייע בשימור בריאות העצם של החולים (Pediatr Rheum)

16/09/2019

 

הקפדה על גישת טיפול ליעד בחולים עם אבחנה חדשה של JIA (Juvenile Idiopathic Arthritis) מלווה במניעת נזק לשורש כף היד לאורך שנתיים, כך עולה מניתוח רטרוספקטיבי של נתונים ממחקר אקראי, אשר פורסמו בכתב העת Pediatric Rheumatology.

 

להערכת ההשפעות על העצם של גישת טיפול ליעד, החוקרים בחנו את התוצאות ממחקר Best-for-Kids, בו חולקו באקראי ילדים עם הופעה חדשה של JIA לאחת משלוש קבוצות: טיפול ראשוני מונותרפי ב-Methotrexate או Sulfasalazine; טיפול ראשוני ב-Methotrexateע עם פרדניזון; טיפול ב-Methotrexate עם Etanercept.

 

החולים נבחנו במרווחים של שלושה חודשים ובמידה ונותרה מחלה פעילה, הטיפול הוגבר, כולל תוספת טיפול ביולוגי בשתי הקבוצות הראשונות. צילומי רנטגן של שורשי כפות הידיים הושלמו בתחילת המחקר ולאחר שנה ו/או שנתיים של מעקב. רק ילדים עם עדות ללוחיות גדילה פתוחות נכללו במחקר, שכן זוהי דרישה לצורך חישוב מדד Poznanski Score.

 

סך כולל של 60 ילדים עם 252 צילומים נכללו בניתוח הנתונים (חציון גילאים של 6-8 שנים, חציון משך מחלה של 7.8 חודשים בקבוצה הראשונה, 5.3 חודשים בקבוצה השניה ו-8.5 חודשים בקבוצה השלישית). חציון מספר המפרקים הפעילים עמד על שבע והמדד הממוצע של Juvenile Arthritis Disease Activity Score היה 18.

 

בתחילת המחקר, הנזק לשורשי כפות הידיים כפי שנקבע לפי מדד Poznanski Score היה דומה בחולים עם JIA ובביקורות בריאות. לאורך 24 חודשי מעקב, לא תועד שינוי משמעותי במדדי Poznanski, גם לאחר תקנון לגיל ומשך תסמינים, אעפ"י שמחקרים קודמים מצאו כי ניתן לצפות לנזק במהלך השנתיים הראשונות לאחר האבחנה.

 

מדד Z-Score הממוצע של צפיפות העצם בתחילת המחקר עמד על 0.65- והיה נמוך יותר בהשוואה לערכים התקינים בקבוצה השלישית. לאורך הזמן, צפיפות העצם נותרה ללא שינוי בקבוצה הראשונה, עלתה מעט בקבוצה השניה ועלתה באופן משמעותי בקבוצה השלישית, בהשוואה לקבוצה הראשונה (p<0.001).

 

ממוצע מדדי פעילות המחלה לאורך המחקר לא עמד בקורלציה עם מדדי Poznanski Score, גיל העצם, או מדד מסת גוף. ממצאים אלו שיקפו את הדיכוי המהיר של תהליכי דלקת עם טיפול אגרסיבי ואת מניעת נזק נלווה.

 

החוקרים מציעים כי התחלה מוקדמת של טיפול תרופתי ומתן טיפול ליעד, עם העברת הדגש בטיפול ממניעת נזים לדיכוי התקדמות נזק, עשוי לסייע במניעת מוגבלות ארוכת-טווח.

 

Pediatr Rheum 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<