חדשות

חשיבות הקפדה על שימוש במסכות למניעת הדבקה ב-COVID-19 (מתוך אתר Medscape)

30/03/2020

 

במאמר דעה שפורסם באתר Medscape כותב דר' אלדד עינב, העובד כקרדיולוג בבית חולים בבינגהמטון בניו-יורק, מתאר דר' עינב את עמדתו בנוגע למיגון צוותים רפואיים בעידן הנוכחי של מגיפת COVID-19 ולאור המחסור בציון מיגון והמלצות לשימוש חוזר בציוד מתכלה.

 

המגיפה הנוכחית מציפה את מערכת הבריאות ורופאים מהווים עובדים חיוניים, ללא תלות בהתמחותם. לאור הסיכון הגבוה להדבקה של רופאים, עליהם להקפיד על מיגון אישי מפני הדבקה בנגיף והמשך העברתו לעמיתים ולבני משפחה, בעיקר למבוגרים שבהם.

 

דר' עינב מתאר מציאות בה מרבית אנשי הצוות הרפואי והמטופלים מסתובבים בבתי החולים ובחדרי המיון ללא מסיכת פנים. בתי חולים מצטטים הנחיות מטעם ה-CDC וה-WHO המגבילות את השימוש במסכה לאלו הבאים במגע קרוב עם חולים עם סימפטומטים או מקרים מאושרים של COVID-19. לאור זאת, הוא החליט לבחון את העדויות בבסיס ההנחיות הללו והוא בהחלט הופתע מהנתונים.

 

ידוע היטב כי מסיכות פנים (גם מסיכה כירורגית) מהווה מחסום יעיל כנגד COVID-19 וכי שיטת ההדבקה העיקרית בנגיף הינה בהדבקה טיפתית. יש לקחת בחשבון כי ההדבקה תתכן גם במהלך דיבור, ולא רק לאחר עיטוש או שיעול. אעפ"י כן, ה-CDC אינו מעודד שימוש במסכה בקהילה או ע"י אנשי צוות רפואי שאינם במגע ישיר עם אדם תסמיני. בקרב נבדקים ללא תסמינים, מסיכה אינה יעילה כנגד התפשטות COVID-19. למעשה, לאור החסר הארצי במסכות, המנתח הכללי בארצות הברית קרא להפסיק ולרכוש מסכות.

 

חשוב להדגיש כי שימוש במסכה הינה אחת ההתערבויות היעילות ביותר למניעת התפשטות נגיפים נשימתיים. סקירת Cochrane מקיפה בחנה מספר אמצעים פיזיים למניעת הדבקה ומצאה כי מסכות מהוות את האמצעי העקבי והמקיף ביותר.

 

לכן, עולה השאלה מדוע אין המלצה אוניברסאלית לשימוש במסכות, הן בקרב אנשי צוות רפואי והן בקהילה. הסיבה העיקרית הינה כי אין עדויות התומכות ביעילות השימוש במסכה בקהילה. עם זאת, יש הבדל ניכר בין העדר עדויות התומכות בתועלת ובין עדויות המעידות על חוסר-תועלת. מיעוט הנתונים אודות השימוש הנרחב במסכות אינו מעיד כי שימוש במסכות אינו יעיל.

 

בניגוד מוחלט להנחיות למניעה בעולם המערבי, מדינות ברחבי אסיה, דוגמת סין, יפן, דרום קוריאה והונג-קונג הפכו את השימוש במסכות לאבן הפינה במאבק כנגד המגיפה הנוכחית. בסין קבעו מדיניות חובת שימוש במסכה באזורים מסוימים.

 

מחקר שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine בחן קבוצה של מטיילים ששבו מווהאן, סין, לפרנקפורט, גרמניה. החוקרים גילו כי הפצת נגיף מדבק תתכן גם כאשר הנדבק אינו מציג חום או סימני זיהום.

 

מנהל ה-Center for Infectious Disease Research and Policy באוניברסיטת מינסוטה הציג עמדה דומה וקרא לרשויות הבריאות להסביר לציבור על הנתונים הידועים ועל פערי הידע. כאשר מרבית העדויות תומכות בחשיבות רבה להדבקה אסימפטומטית, השימוש במסכת פנים אישית, בעיקר באזורים צפופים, הינה מרכיב חשוב במניעת הדבקה בנגיף בקהילה.

 

דר' עינב מוסיף כי ניתן לנייד משאבים בכדי לעמוד בדרישות ולהתמודד עם המחסור בציוד המיגון. כך בדיוק אירע באסיה כאשר הומלץ על שימוש במסכות. הן טייוואן והן דרום קוריאה עמדו בפני חוסר מסכות והן הגיבו בהגברת ייצור מסכות מגן.

 

עם התפשטות הנגיף החדש ברחבי המדינה, על הרשויות לשתף נתונים אודות דרכי ההדבקה בנגיף, גם אם עדיין לא ידועים כל הנתונים בנושא ולמרות הזמינות הנמוכה של ציוד למיגון אישי.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני