חדשות

התאמת טיפול לפסוריאזיס ודלקת מפרקים פסוריאטית במהלך היריון (מתוך MDEdge)

04/09/2020

 

פסוריאזיס מתפתחת בנשים רבות בשיא שנות הפוריות שלהן, עם הופעת המחלה העורית בגיל ממוצע של 28 שנים. לאור זאת, ישנה חשיבות רבה באיסוף נתונים אודות ההשפעה של פסוריאזיס על תוצאות היריון והנקה, כיצד לאזן בין הסיכון של הטיפול והסיכון של פסוריאזיס או דלקת מפרקים פסוריאטית שאינן מאוזנות ומהי ההשפעה הצפויה על העובר.

 

למרות שבמקרים רבים התשובות לשאלות אלו אינן ברורות, חשוב להשלים דיון מעמיק בנושא ניהול פסוריאזיס במהלך היריון. כיום ישנם נתונים רבים ומקורות הדרכה העשויים לסייע בהרגעת החולות, אך חשוב להשתמש באמצעים הזמינים. בשלב זה, נשים רבות סובלות לשווא, כאשר חלק מהן מפסיקות ללא צורך את כל הטיפולים התרופתיים.

 

במהלך שני העשורים האחרונים נאספו נתונים רבים אודות מהלך פסוריאזיס בהיריון התומכים בבטיחות טיפול ביולוגי במהלך היריון, בפרט תרופות ממשפחת מעכבי TNF-Alpha.

 

באופן אידיאלי, מאחר ומחצית מכלל ההריונות אינם מתוכננים, יש לדון בהשלכות של אפשרויות הטיפול עם כל הנשים עם פסוריאזיס שהן בגיל הפוריות, בין אם הן פעילות מינית ובין אם לאו. על הרופאים להבטיח כי שוקלים את האפשרות כי המטופלת עשויה להרות ללא התייעצות מוקדמת עם הרופא המטפל.

 

ישנה חשיבות רבה להבנת ההשפעות האימונולוגיות של היריון על פסוריאזיס ודלקת מפרקים פסוריאטית, תוך הבנת ההשלכות של המרכיב ההורמונאלי בתהליכי קבלת החלטות לטיפול. בדומה, חשוב להבין את מהלך המחלה וההשפעות האפשריות במהלך היריון.

 

ישנה התווית נגד לשימוש במהלך היריון ב-Psoralen, Methotrexate ו-Acitretin, כאשר האחרון אסור לשימוש במשך מספר שנים טרם היריון ולכן אין להשתמש באפשרות זו בנשים בגיל הפוריות. טיפול ב-Methotrexate לרוב יופסק 1-3 חודשים לפני הפריה. בחולי פסוריאזיס, הטיפול הנחשב באופן קלאסי כבטוח ביותר בזמן היריון הוא טיפול בקרינת UVB, לו פעילות נוגדת-דלקת. על נשים המקבלות טיפול פוטותרפיה להקפיד על נטילת תוספי חומצה פולית בשל ההשפעה האפשרית של קרינת UVB על פירוק פולאט באם. בארצות הברית אין קווים מנחים להנחיית הטיפול בפסוריאזיס בנשים השוקלות היריון.

 

באשר לטיפול בדלקת מפרקים פסוריאטית, הנחיות ה-American College of Rheumatology לטיפול במחלות ריאומטיות ומחלות שריר-שלד בגיל הפוריות אינן כוללות התייחסות ספציפית למחלה ריאומטית זו, אך בחלק ההיריון והנקה ישנן המלצות בנוגע לטיפול ביולוגי ותכשירים אחרים לטיפול במחלה.

 

מומחים אחרים מסבירים כי הזמן הטוב ביותר לתכנן היריון הוא בזמן הפוגה במחלה תחת טיפול בתרופות המתאימות לשימוש במהלך היריון. הם מעודדים ריאומטולוגים להיות מעורבים יותר בתכנון היריון במטרה להנחות את הנשים בנושא הטיפול.

 

מתוך MDEdge

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<