חדשות

שיעור גבוה של מחשבות אובדניות בילדים (Archives of Suicide Research)

12/08/2019

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Archives of Suicide Research עולה כי עד 18% מהילדים בגילאי 11-13 שנים מדווחים על מחשבות אובדניות.

 

מטרת המחקר הייתה לאסוף נתונים אודות מחשבות אובדניות והסיכון לאובדנות במחקר אפידמיולוגי בן שלושה שלבים. בשלב הראשון, 1,514 משתתפים (720 בנים, גיל ממוצע של 10.2 שנים) מילאו את שאלון Children's Depression Inventory ומבחנים פסיכו-פתולוגיים אחרים. מבין אלו, 562 משתתפים (גיל ממוצע של 11.3 שנים) נבחרו להשתתף בשלב השני כמשתתפים בסיכון להפרעות רגשיות או כביקורות ומילאו את שאלון CDI וכן את Mini-International Neuropsychiatric Interview for Children and Adolescents. בשלב השלישי של המחקר, 245 משתתפים (גיל ממוצע של 13.5 שנים) מילאו את שאלון Youth's Invenotry-4.

 

מנתוני CDI עלה כי 15.9% מהמשתתפים דיווחו על מחשבות אובדניות בשלב הראשון, כמו גם 18.2% ו-18.0% מהמשתתפים בשלב השני והשלישי של המחקר, בהתאמה. מבין המשתתפים שדיווחו על מחשבות אובדניות, ב-33.0% מהמקרים אלו נותרו לאחר שנה אחת.

 

משאלון Mini-International Neuropsychiatric Interview for Children and Adolescents עלה כי הסיכון לאובדנות בעבר עמד על 12.2% והסיכון לאובדנות בהווה עמדו על 2.4%. הסיכון לאובדנות בהווה היה קשור בעיקר להפרעות דיכאון (יחס סיכויים של 30.3).

 

גורמים שניבאו סיכון לאובדנות בהווה בקרב בנים כללו תסמיני דיכאון קודמים. בבנות, גורמים מנבאים כללו תסמיני חרדה ותסמינים טורדניים-כפייתיים, מחשבות אובדניות ומצב סוציו-אקונומי ירוד.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים בפיתוח ויישום תכניות למניעת אובדנות בילדים קטנים, אשר ייקחו חשבון את גורמי הסיכון שזוהו במחקר.

 

Archives of Suicide Research. Published online April 22, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני