חדשות

המלצות חדשות תומכות בהשלמת בדיקות סקר לחומרים אסורים בכלל המבוגרים (מתוך הנחיות ה-USPSTF)

20/08/2019

 

מומחים מטעם ה-USPSTF (US Preventive Services Task Force) פרסמו המלצה לפיה על רופאי משפחה להשלים בדיקות סקר של כלל המבוגרים בגילאי 18 שנים ומעלה לנוכחות שימוש בסמים אסורים. על-פי ההמלצות העדכניות, יש להשלים בדיקה זו כאשר ניתן להציע או להפנות את המטופלים לאמצעי אבחנה נכונה, טיפול יעיל ומעקב הולם.

 

המומחים קבעו עוד כי אין די עדויות בכדי לקבוע המלצה בעד או נגד בדיקות סקר בקרב מתבגרים בגילאי 12-17 שנים לזיהוי שימוש בסמים אסורים והם קוראים להשלים מחקרים נוספים בכדי ללמוד עוד על הנושא באוכלוסיה זו.

 

מדובר בפעם הראשונה בה מומחי ה-USPSTF סיכמו כי ישנן עדויות מספקות בכדי לקבוע המלצה זו במבוגרים. בשנת 2008, המומחים סירבו לעשות כן, מאחר והעדויות באותה עת לא היו מספקות בכדי לקבוע את מאזן היתרונות והנזקים של בדיקות סקר של מתבגרים, מבוגרים ונשים הרות לשימוש בסמים אסורים.

 

לצורך העדכון הנוכחי, המומחים הרחיבו את ההגדרה של שימוש בסמים אסורים לכלול נטילת תרופות מרשם באופן שלא יהיה מומלץ ע"י רופא.

 

מהערכת הנושא עלה כי שיעורי הימצאות שימוש בסמים אסורים אינם מפוזרים באופן שווה ברחבי ארצות הברית. לדוגמא, במבוגרים בגילאי 18-25 שנים תועד השיעור הגבוה ביותר של שימוש בסמים אסורים. בגברים תועד סיכוי גבוה יותר משנים לשימוש במריחואנה, קוקאין וסמים הלוצינוגנים. גורמי סיכון אחרים לשימוש בסמים במבוגרים בארצות הברית כללו היסטוריה של חשיפה לאירועים שליליים בילדות (התעללות גופנית, עדות למריבות בבית, הזנחה ע"י הורה או אפוטרופוס, תקיפה מינית), הפרעות אישיות או הפרעות מצב רוח קיימות, תלות בניקוטין או באלכוהול.

 

סיכום העדויות התבסס על ממצאים מ-71 מחקרים (19 מחקרים להערכת טיפולים תרופתיים ו-52 מחקרים להערכת התערבויות פסיכו-סוציאליות). סך כולל של 25 מחקרים להערכת התערבויות פסיכו-סוציאליות וכלל המחקרים להערכת טיפולים תרופתיים נערכו באוכלוסיות שהיו מעוניינות בטיפול.

 

המומחים מטעם ה-USPSTF סיכמו כי בדרגת ודאות מתונה בתתכן תועלת לבדיקות סקר לזיהוי שימוש בסמים אסורים במבוגרים. בדיקת הסקר בשימוש נתונה להחלטת הרופא המטפל. 

 

עוד זוהו עדויות מספקות אודות שלושה תכשירים המאושרים ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Naltrexone, Buprenorphine ו-Methadone) ועשויים לסייע בהפחתת התלקחויות ולשפר את ההיענות לטיפול מצד מבוגרים עם הפרעות שימוש באופיואידים.

 

בדומה, זוהו עדויות מספקות לפיהן התערבויות פסיכו-סוציאליות הן בעלות תועלת מתונה להגדלת הימנעות או הפחתת שימוש בסמים אסורים; ההשפעות עשויות להיות גדולות יותר עם התערבויות אינטנסיביות ועם שימוש בקנאביס.

 

ישנם מספר תחומים הדורשים מחקרים נוספים בכדי ללמוד עוד אודות חשיבות בדיקות הסקר לזיהוי שימוש בסמים אסורים.

 

מתוך הנחיות ה-USPSTF

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<