חדשות

מומחי ה-CDC קוראים לקחת בחשבון אפשרות של זיהום משולב בנגיף שפעת וקורונה (מתוך הודעת ה-CDC)

18/09/2020

 

על-פי הודעה מטעם המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (Centers for Disease Control and Prevention), כאשר בסתיו הקרוב חולה יפנה להערכה רפואית בשל תסמינים נשימתיים חדשים, על הרופאים לשקול שלוש אפשרויות: זיהום בנגיף שפעת, זיהום בנגיף קורונה, או זיהום משולב שני הנגיפים.

 

מומחי ה-CDC מזכירי לרופאים כי ישנה חפיפה בסימני ותסמיני זיהום בנגיף שפעת וקורונה, כאשר בחלק מהמקרים ייתכן זיהום משולב שני הנגיפים. ההבדל היחיד בין הנגיפים הוא אובדן חוש הטעם והריח, אשר לא תואר בעבר עם נגיף השפעת.  

 

סדרת המקרים הגדולה ביותר של חולים עם זיהום בנגיפי שפעת וקורונה כללה 93 מבוגרים שאושפזו עם COVID-19 בווהאן שבסין, מהם 49.5% נמצאו חיוביים לנגיף השפעת.

 

עדיין אין נתונים אודות תדירות המקרים של זיהום משולב בנגיף קורונה ושפעת, משמעות זיהום בשני הנגיפים על חומרת המחלה ומהם גורמי הסיכון לזיהום משולב בשני הנגיפים.

 

חשוב לזהות מקרים של זיהום משולב, או אף להבחין בין זיהום בנגיף קורונה ובין זיהום בנגיף שפעת, בעיקר בשל ההשלכות מבחינת הטיפול. לדוגמא, דקסמתזון מומלץ לטיפול בחולים עם זיהום חמור בנגיף קורונה, אך במקרים של זיהום בנגיף שפעת מתן קורטיקוסטרואידים מוביל להארכת משך שכפול הנגיף.

 

בדיקות מהוות את הכלי המרכזי להבחנה בין הנגיפים, כאשר ישנם מספר בדיקות משולבות שקיבלו אישור לשימוש דחוף מטעם המנהל המזון והתרופות האמריקאי, כולל מספר בדיקות שאושרו גם לשימוש באיחוד האירופי. מבחנים משולבים אלו עשויים לזהות גם זיהום בנגיפי Influenza A, Influenza B ו-SARS-CoV-2 בדגימות ממערכת הנשימה. משך הזמן לקבלת תוצאות משתנה באופן די נרחב, מ-20 דקות ועד 8 שעות.

 

עוד מדווח על חשיבות טל-רפואה, אשר זכתה לפופולאריות רבה במהלך מגפת הקורונה. המומחים מציעים לרופאים להקים מיון טלפוני לחולים בסיכון מוגבר לסיבוכי שפעת ולעודד את החולים בסיכון גבוה ליצור קשר עם הרופא המטפל מוקדם ככל הניתן במידה ומפתחים תסמינים של מחלה נשימתית חדה, עם או ללא חום.

 

המומחים מדגישים כי אלו בסיכון גבוה לסיבוכי שפעת הם אלו בהם תתכן תועלת לטיפול אנטי-ויראלי מוקדם: מבוגרים בגילאי 65 שנים ומעלה, נשים הרות או לאחר-לידה, חולים עם מחלות ריאה, לב ונוירולוגיות ואלו שהם מדוכאי חיסון או עם מדד מסת גוף של 40 ק"ג למטר בריבוע ומעלה, כמו גם תושבים בבתי אבות ומרכזים סיעודיים.

 

מתוך הודעת ה-CDC

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<