חדשות

מנכ''ל משה''ב מנחה את בתי החולים לעבור לרפואת חירום, שר הביטחון מאשר הקמת בי''ח שדה

21/09/2020

מאת מערכת אי-מד

לאחר שעוד שני בתי חולים (הראשון היה בי'ח נהריה), שערי צדק ואסותא אשדוד  הודיעו כי לא יקלטו עוד חולי קורונה , מנחה מנכ''ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי (בתמונה) את בתי החולים לעבור לרפואת חירום.

במסגרת זו בתי החולים ירחיבו את מערכי האשפוז של חולי קורונה, לרבות פתיחת מחלקות קורונה חדשות,  וזאת על חשבון פעילות אחרת וצמצום רפאה אלקטיבית.

נכון לכעת, מס' חולי הקורונה במצב קשה עלה היום ל-651 , כשבבתי חולים רבים, בעיקר באזור הצפון מורגש עומס רב.

במכתב שכתב מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי למנהלי בתי החולים נכתב: "שיעורי ההדבקה הגבוהים באוכלוסייה ועלייתם (קצב הכפלת המקרים החדשים מתחילת החודש הוא עשרה ימים, ע"א) צפויים להוביל לעומס תחלואה משמעותי בימים ובשבועות הקרובים, אשר עשוי למתוח חלק מהמערכת לקצה גבול היכולת. על בסיס התחזיות שהוצגו לנו בסוף השבוע האחרון, אנו צפויים לסיים את עשרת הימים הקרובים עם תוספת של כ-300-200 חולים קשים/מונשמים/קריטיים. בשל עובדה זו אני מבקשכם, ללא יוצא מן הכלל, להתייחס למצב זה כמצב חירום של מערכת הבריאות".

במכתב מדגיש לוי כי יש להפסיק פעילות אלקטיבית לא חיונית במידת הצורך, וזאת בכדי לעמוד ביכולת הקיבולת של בתי החולים.

יש לציין, שבניגוד למדיניות הסגר בגל הראשון, משרד הבריאות לא פרסם הנחיה גורפת להפסקת הפעילות והותיר את ההחלטה לכל בית חולים. לוי הנחה כאמור את בתי החולים הכלליים לפתוח מחלקות אשפוז קורונה נוספות במידה והתפוסה בקיימות מגיעה ל- 80%,כאשר הפתיחה היא עצמאית וללא צורך באישור משרד הבריאות.

בכדי לצמצם הפגיעה בפעילות האלקטיבית הנחה לוי את בתי החולים להרחיב השימוש במערכות רפואה מרחוק.

כמו כן, במסגרת מצב חירום מודיע לוי כי כל פעילות האשפוז של בתי החולים ומוסדות הגריאטריים תרוכז ותופעל באמצעות "חמ"ל אשפוז אחוד" שיפעל 24 שעות ביממה במרכז שליטה של משרד הבריאות. כאשר כלל הפעילות של הנהלות בתי החולים ובתי החולים הגריאטריים תבוצע אך ורק אל מול חמ"ל זה, במטרה לאפשר וויסות עומסי אשפוז.

בנוסף , לפי ההנחיות החדשות, 20% מחולי הקורונה המאושפזים ישהו בחדרי מיון הייעודיים לחולים "חשודים" כנדבקי קורונה, ואין להפסיק קבלת חולים כאלה ללא אישור החמ"ל.

מבחינת הכשרת צוותים רפואיים לטיפול בקורונה הנחה  לוי לתגבר את ההכשרות כדי להיערך לעלייה הצפוייה במספר המאושפזים ולאפשר גם ריענון הצוותים הקיימים.

לדיווח ב"הארץ"

בתוך כך דווח היום כי שר הביטחון בני גנץ הנחה את צה"ל להתחיל בהיערכות לפתיחת בית חולים שדה, במטרה לתת מענה לעומס הגובר והולך בבתי החולים. 

במסגרת הערכת מצב בנושא הטיפול בקורונה במערכת הביטחון קיבל גנץ את ההמלצה להיערך מיידית להקמת בית חולים שדה בהתאם לצורכי מערכת הבריאות. לפי ההמלצה, בית החולים יכיל כ-200 מיטות וצה"ל יקצה לשם כך את הרופאים, האחיות והפראמדיקים.

לדיווח בגלובס

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<