חדשות

עדויות חדשות אינן תומכות בקשר בין אבעבועות קור ובין זיהום בנגיף קורונה (JAMA Dermatology)

03/07/2020

 

למרות שמספר מבוגרים וילדים פיתחו אבעבועות קור (Chilblains), נגעים אדומים-עד-סגולים בכפות הידיים והרגליים במהלך מגפת COVID-19, שתי סדרות מקרים מאירופה לא זיהו עדויות לקשר סיבתי בין השניים.

 

בסדרת המקרים הראשונה החוקרים מבריסל תיארו 31 חולים במצב בריאותי טוב, אשר פנו עם נגעים אדומים-סגלגלים באצבעות הרגליים ו/או הידיים, אשר הופיעו בין יממה ועד 30 ימים לפני הפניה להערכה רפואית. ב-9 מבין החולים הללו הייתה היסטוריה של אבעבועות קור ובארבעה הייתה היסטוריה של תסמונת Raynaud Syndrome. חציון גיל המשתתפים עמד על 22 שנים ו-11 היו בני נוער.

 

הערכה היסטו-פתולוגית של דגימות ביופסיה עורית  ב-22 חולים אישר את האבחנה של אבעבועות קור.

 

למרות ש-20 חולים דיווחו על תסמינים קלים אשר ככל הנראה נבעו מזיהום COVID-19, בדיקת RT-PCR לא זיהתה עדות לרנ"א של הנגיף בדגימות מחלל הפה והאף בכלל החולים בסדרה או ב-22 דגימות ביופסיה מנגעים עוריים ובדיקת נוגדנים לזיהוי IgM או IgG הייתה שלילית לנגיף בכלל החולים.

 

כאשר נשאלו אודות אורחות החיים שלהם, החולים דיווחו כי הם עבדו מהבית או למדו בבית מאז תחילת ההסגר בבלגיה ומרביתם (20 מבין 31 חולים) דיווחו על ירידה בפעילות גופנית וזמן רב בתנוחות יושבניות. יתרה מזאת, מרבית המשתתפים הצהירו כי הם נותרים יחפים או עם גרביים במהלך רוב היום.

 

החוקרים משערים כי הנגעים העוריים הללו נובעים משינויי אורחות חיים בעקבות אמצעי הסגר והבידוד. יש להתייחס בזהירות לנגעים עוריים, גם אם אלו מזוהים יותר ויותר במהלך המגפה הנוכחית.

 

בסדרה השניה שפורסמה בכתב העת JAMA Dermatology תיארו חוקרים מספרד את המאפיינים הקליניים והאתיולוגיים של 20 ילדים ומתבגרים עם הופעה חדשה של נגעים דלקתיים בכפות ידיים ורגליים, ללא אבחנה ברורה של גורם בר-זיהוי.

 

ב-9 מהחולים הללו (45%) הייתה היסטוריה של תופעת Raynaud Phenomenon או Perniosis וב-8 היה ידוע על אבחנה של לופוס, אך באף אחד לא תועדו תסמינים קליניים החשודים ל-COVID-19.

 

בדומה לסדרת המקרים הראשונה, תוצאות בדיקות סרולוגיות ונגיפיות היו שליליות לנגיף SARS-CoV-2, כמו גם נגיפים אחרים בכלל החולים.

 

החוקרים כותבים כי הקשר בין עדיין אין הוכחות לקשר בין מחלת עור של כפות הידיים והרגליים ובין COVID-19. מומחים מוסיפים כי עדיין לא ברור אם תהליך הרס תאי על-רקע הנגיף לעומת דפוס תגובה לנגיף או מנגנון אחר הם אלו שתורמים למה שמכונה אצבעות קורונה.

 

JAMA Dermatology, online June 25, 2020.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<