חדשות

הקפדה על דיאטה באיכות גבוהה עשויה להגן מפני תמותה מכל-סיבה (Diabetes Care)

12/05/2021

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת Diabetes Care עולה כי הקפדה על דיאטה באיכות-גבוהה עשויה להפחית את הסיכון לתמותה מכל-סיבה במרבית המבוגרים באוכלוסיה. ההשפעה הגדולה ביותר תועדה במבוגרים ללא מחלות קרדיו-מטבוליות ובאלו עם סוכרת מסוג 2.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את הקשר בין איכות התזונה ובין תמותה מכל-סיבה בקבוצות חולים עם דרגות שונות של מחלות קרדיו-מטבוליות. המדגם כלל 40,892 משתתפים בגילאי 50 שנים ומעלה עם נתונים אודות איכות התזונה וערפלנים אפשריים. על-סמך שאלוני תזונה חושבו מדדי Lifelines Diet Score וסווגו לשלישונים.

 

החוקרים זיהו 4 קטגוריות תחלואה קרדיו-מטבולית: 1) ללא מחלות קרדיו-מטבוליות; 2) סוכרת מסוג 2; 3) מחלה קרדיווסקולארית אחת; 4) שתי מחלות קרדיו-מטבוליות ומעלה.

 

לאחר חציון מעקב של 7.6 שנים, 1,438 חולים הלכו לעולמם. איכות התזונה וקטגוריות תחלואה קרדיו-מטבולית נקשרו בקשר בלתי-תלוי עם תמותה מכל-סיבה.

 

בכלל האוכלוסייה, החוקרים זיהו קשר מנה-תגובה בין איכות התזונה ובין תמותה מכל-סיבה, כאשר באלו בשליש השני לפי מדד Lifelines Diet Score נרשם סיכון גבוה ב-22% בהשוואה לאלו בשליש השלישי ובאלו בשליש הראשון תועד סיכון גבוה ב-57% בהשוואה לאלו בשליש השלישי.

 

מניתוח הנתונים עלה כי הקשר היה מובהק בנבדקים ללא תחלואה קרדיו-מטבולית (יחס סיכויים של 1.63 בהשוואת אלו בשליש התחתון לפי מדד Lifelines Diet Score לעומת אלו בשליש העליון) ובחולים עם סוכרת מסוג 2 (יחס סיכויים של 1.87, רווח בר-סמך 95% של 1.17-3.00), אך לא בחולים עם תחלואה קרדיווסקולארית אחת או מחלות קרדיו-מטבוליות מרובות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ייתכן ויש מקום לקביעת הנחיות תזונתיות מותאמות אישית בחולים עם היסטוריה עשירה של תחלואה קרדיו-מטבולית.

 

Diabetes Care 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<