מאמרי מערכת

הלכה ורפואה ב'יד שרה': עמדת ההלכה לתינוק שנולד עם מום חמור/מאת הרב יעקב וינר

05/02/2018

עובר שאובחן כסובל מתסמונת "אנאנצפלוס" בה רוב המוח מצוי מחוץ לגולגולת ומשום כך הוא לא יוכל לשרוד אלא מספר שעות או ימים בודדים. האם מותר להפילו או לתרום את איבריו והאם הוא פוטר את אחיו ממצות פדיון הבן אם הוא בכור?

 

כבוד הרב, שלום וברכה!

אשתי מצויה כעת במהלך ההיריון הראשון ובבדיקת אולטרה-סאונד ובדיקות נוספות העלו שהעובר סובל מתסמונת אנאנצפלוס ( (Anencephalyהיינו שהמוח מצוי מחוץ לקדקוד ורובו אינו קיים כלל. פעמים רבות עובר כזה מת במשך חודשי ההיריון ואף במקרה שהוא נולד כרגיל בסוף החודש התשיעי הוא חי מעט מאוד וברוב ככל המקרים הוא אינו שורד מעבר לכמה ימים.

שאלותי הן: א. האם מותר להפיל עובר כזה ולחסוך בכך את הכאב הגופני והנפשי הכרוך בהריון? ב. אם הוא אכן ייוולד בעתו ובזמנו, האם אנו רשאים לתרום חלקים מגופו כגון לב וכבד עבור הצלת חיי תינוקות אחרים הזקוקים לאיברים אלו כדי לחיות? ג. אם וכאשר ייוולד העובר והוא יהיה בן זכר, האם תחול עליו חובת פדיון הבן ובכך הוא יפטור את הבן שייוולד אחריו מחובת פדיון?

תשובה: שאלה מעין זו שאלתי את מורי ורבי הגאון רבי יוסף שלום אלישיב זצ"ל, ולעניין שאלת ההפלה במהלך ההיריון הוא השיב שמאחר וברוב המקרים עובר כזה מת מעצמו במהלך ההיריון ובכל מקרה לא יחיה אלא זמן מועט, מותר לאם להפילו.

ולעניין תרומת איברים מגופו הורה הרב שהדבר אסור מאחר שעובר כזה הנולד חי מוגדר כ"טריפה" שאסור להורגו אף לצורך הצלת חיי אחרים. לכן איברים שאי אפשר לתורמם אלא כאשר הלב עדיין פועם אסור לתרום.

כמו כן לעניין פדיון הבן אם הוא בכור, הוא נחשב "נפל" ולכן הבן הנולד אחריו פטור ממצות פדיון הבן. ואין זה דומה לדברי הגמרא (תלמוד ירושלמי נידה פ"ג הלכה ב) שבכור הנולד עם גולגולת אטומה אינו נחשב וולד ולכן הבא אחריו חייב בפדיון, שדברי הגמרא אמורים על עובר שאין לו צורה אנושית, כגון שאין לו ראש כלל או שבפרצופו חסרים איברים חיצוניים, אבל בנידון השאלה שהראש עצמו קיים עם כל איברי הפרצוף ורק חלקה העליון של הגולגולת פתוח יש להחשיבו כ"נפל" לפטור את הבא אחריו מפדיון. 

לסיכום: עובר שהובחן כסובל מתסמונת "אנאנצפלוס", מותר להפילו במהלך ההיריון, וכאשר הוא בן בכור הוא פוטר את הבא אחריו מפדיון הבן, ואם הוא נולד חי אסור לתרום את איבריו קודם מותו המוחלט אף לצורך הצלת נפשות.

הכותב - הרב יעקב וינר שליט"א, עומד בראש מוקד רפואה והלכה בארגון יד שרה, אשר נותן מענה בשאלות הלכתיות רפואיות.

ניתן לפנות במייל machonr@yadsarah.org.il בטלפון 02-6444590, ובכתובת שדרות הרצל 124 ירושלים.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<