חדשות

דיאטה המבוססת על מזון מהצומח לפני היריון עשויה להפחית את הסיכון לסוכרת הריונית (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ADA)

19/06/2020

 

הקפדה על תזונה המבוססת על מזון מן הצומח לפני ההיריון עשויה לסייע בהפחתת הסיכון לסוכרת הריונית, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך הכנס הווירטואלי מטעם ה-American Diabetes Association.

 

לצורך המחקר אספו החוקרים נתונים אודות משתתפות במחקר Nurses' Health Study II, הכולל קרוב ל-117,000 נשים בגילאי 25-44 שנים. הנשים השלימו שאלונים כל שנתיים אודות אורחות חיים ותוצאות מחלה, כמו גם שאלוני תזונה אחת לארבע שנים.

 

הרגלי התזונה סווגו ודורגו בהתאם לשלוש קטגוריות: מדד תזונה בריאה מן הצומח (לדוגמא, דגנים מלאים, פירות וירקות); תזונה לא-בריאה מן הצומח (לדוגמא, מיץ פירות ודגנים מעובדים) ותזונה שמקורן מבעלי חיים (דוגמת מוצרי חלב, ביצים ובשר).

 

לאחר מכן, החוקרים סווגו לחמישה חמישונים בהתאם למדד PDI (Plant-based Dietary Index), כאשר תועד הבדל של 17 נקודות בין החמישון העליון (התזונה הבריאה ביותר) והתחתון (מדד PDI ממוצע של 63 בחמישון העליון ושל 46 בחמישון התחתון).

 

התוצא העיקרי היה היארעות ראשונה של סוכרת הריונית.

 

בין השנים 1991-2001 תועדו בסך הכול 846 מקרים חדשים של סוכרת הריונית בקרב 20,707 הריונות עובר יחיד של קרוב ל-15,000 נשים.

 

ממצאי המחקר הצביעו על קשר שלילי משמעותי בין תזונה שמקורה מן הצומח ובין סוכרת הריונית, עם ירידה של 30% בסיכון לסוכרת הריונית בהשוואת החמישון העליון והתחתון (יחס סיכון של 0.70, p=0.0004), לאחר תקנון לגיל, ולדנות, גזע, היסטוריה משפחתית של סוכרת, עישון, פעילות גופנית, אלכוהול, צריכה אנרגטית וצריכת מרגרינה. לאחר תקנון למדד מסת הגוף טרם ההיריון הקשר הנ"ל נחלש ל-0.81 (p=0.03), רמז לכך שהקשר תווך בחלקו דרך מדד מסת הגוף לפני ההיריון.

 

החוקרים זיהו עוד ירידה של 13% בסיכון לסוכרת הריונית לכל עליה של 10 נקודות במדד PDI באלו עם היענות גבוהה יותר לתזונה מן הצומח. עם זאת, מעניין לציין כי לא זוהה קשר מובהק עם תזונה לא-בריאה שמקורה מהצומח.

 

ממצאים אלו מעידים כי דיאטה שמקורה מן הצומח לפני ההיריון, בפרט כזו המגבילה צריכה מזונות לא-בריאים דוגמת דגנים מעובדים, תפוחי אדמה ומזונות ומשקאות ממותקי-סוכר, עשויה להוביל לסיכון מופחת לסוכרת הריונית.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ADA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<