חדשות

זיהום אימהי בנגיף קורונה בטרימסטר ראשון להיריון אינו מעלה סיכון לסיבוכים (Hum Reprod)

25/02/2021

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת Human Reproduction עולה כי לזיהום אימהי בנגיף הקורונה אין השפעה של עובי שקיפות עורפית ולא תועד סיכון מוגבר לאובדן היריון בנשים שנדבקו בנגיף בטרימסטר הראשון להיריון.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם לזיהום בנגיף הקורונה בטרימסטר הראשון להיריון השפעה על התפתחות העובר, כפי שנקבע לפי עובי השקיפות העורפית ואובדן היריון.

 

מחקר העוקבה כלל 1,019 נשים עם בדיקה כפולה שנערכה בין 17 בפברואר ועד 23 באפריל בשנת 2020, כחלק מהערכת סיכון משולבת בטרימסטר הראשון, ו-36 נשים עם אובדן היריון בטרימסטר ראשון בין 14 באפריל ועד 21 במאי, לפני הבדיקה הכפולה. המחקר נערך במהלך הגל הראשון של מגפת הקורונה בדנמרק.

 

המדגם הראשון כלל נשים הרות עם בדיקה כפולה שנערכה במהלך תקופת המחקר. עודף הסרום מכל בדיקה כפולה נבחן לנוגדנים כנגד נגיף הקורונה והחוקרים בחנו את הקורלציה עם עובי שקיפות עורפית ומספר מקרי אובדן היריון לפני או בעת הבדיקות בטרימסטר הראשון. המדגם השני כלל נשים עם אובדן היריון לפני גיל ההיריון לדגימת בדיקה כפולה. סרום מבדיקת דם שנלקחה ביום אובדן ההיריון נבדק לנוכחות נוגדנים כנגד נגיף קורונה.

 

החוקרים מדווחים כי ב-18 נשים (1.8%) זוהו נוגדנים כנגד נגיף הקורונה בסרום מבדיקה כפולה, המרמזים לזיהום בנגיף קורונה בשלב מוקדם של ההיריון. לא תועדו הבדלים בעובי שקיפות עורפית בנשים שנמצאו חיוביים לנגיף הקורונה (16 נשים) ואלו שהיו שליליות בבדיקה לזיהוי הנגיף (966 נשים). לא תועד סיכון מוגבר משמעותית לאובדן היריון בנשים עם נוגדנים ולא תועדו גם מקרי אשפוז בקרב אלו שנמצאו חיוביות לנגיף.

 

בנשים עם אובדן היריון לפני הבדיקה הכפולה לא הייתה עדות לנוגדנים כנגד נגיף הקורונה.

 

החוקרים כותבים כי העדויות בכל הנוגע לזיהום בנגיף הקורונה במהלך ההיריון הן עדיין מוגבלות, אך מהממצאים הקיימים עולה כי זיהום בנגיף הקורונה בנשים שאינן מאושפזות אינו מלווה בסיכון משמעותי בטרימסטר הראשון להיריון.

 

Hum Reprod. 2021;36(1):40-47.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<