חדשות

עדויות חדשות תומכות בבטיחות נוגדי-פרכוס מסוימים בהיריון (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAN)

12/03/2021

 

עדויות נוספות שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Neurology תומכות בבטיחות Lamotrigine (למוטריג'ין) או Levetiracetam (קפרה), או שילוב של שתי התרופות, בנשים במהלך ההיריון.

 

מחקר MONEAD (Maternal Outcomes and Neurodevelopmental Effects of Antiepileptic Drugs) לא מצא הבדל בהתפתחות נוירו-התנהגותית בילדים בגיל 3 שנים שנולדו לנשים עם אפילפסיה, בהשוואה לילדים לנשים בריאות ללא אפילפסיה. מרבית הנשים עם אפילפסיה במחקר נטלו Lamotrigine או Levetiracetam במהלך ההיריון, או שילוב של שתי התרופות. עם זאת, מניתוח משני של הנתונים עלה סימן אפשרי להשפעות תלויות-חשיפה על התוצאות בילד, כאשר התוצאות היו גרועות יותר עם חשיפה רבה יותר לטיפול ב-Levetiracetam.

 

מדגם המחקר כלל 289 נשים עם אפילפסיה ו-89 נשים ללא אפילפסיה, כולן גויסו למחקר במהלך היריון והחוקרים תיעדו שימוש בתרופות נוגדות-פרכוס. מבין הנשים עם אפילפסיה, 74% היו תחת טיפול מונותרפי, 43% נטלו Lamotrigine ו-37% נטלו Levetiracetam. בנוסף, 22% מהנשים נטלו יותר מתרופה אחת כנגד אפילפסיה, כאשר קרוב למחצית מהנשים הללו נטלו משלב של Lamotrigine ו-Levetiracetam. רמות התרופות בדם בנשים עם אפילפסיה נמדדו בטרימסטר השלישי.

 

לצורך ניתוח הנתונים כעת בחנו החוקרים את התפקוד הקוגניטיבי וההתפתחותי של הילדים בגיל 3 שנים. הילדים השלימו סדרת מבחנים להערכת אוצר מילים, תפיסת קשב, זיכרון מספרים וזיהוי דפוסים, כאשר התוצאות תוקננו למדדי האינטליגנציה של האם, רמת ההשכלה, גיל, מדד BAI (Beck Anxiety Inventory) ממוצע לאחר לידה והמוצא האתני של הילד, מין והרגלי הנקה.

 

מהתוצא העיקרי עלה כי מדדי אינדקס מילולי בגיל 3 שנים לא היו שונים משמעותית בילדים לנשים עם אפילפסיה, בהשוואה למדדים בילדים לנשים ללא אפילפסיה (ממוצע ריבועים פחותים של 102.7 לעומת 102.1, בהתאמה). לא תועד קשר בין חשיפה לתרופות כנגד-פרכוס, כפי שנקבע לפי רמות השיא בטרימסטר השלישי, ובין מדדי אינדקס מילולי.

 

כאשר מדדי אינדקס מילולי נבחנו בנפרד לקבוצות הטיפול התרופתי, קשר מובהק סטטיסטית תועד רק עם חשיפה לרמות Levetiracetam. עם זאת, החוקרים מדגישים כי יש לפרש בזהירות ממצא זה, מאחר ומדובר בניתוח משני, ללא תקנון להשוואות מרובות.

 

בכוונת החוקרים להעריך את הילדים הללו בגילאים מבוגרים יותר.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAN

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<