חדשות

תוצאות מבטיחות לניתוח כריתת קיבה בגישה לפרוסקופית לטיפול בסרטן קיבה מתקדם (JAMA)

02/06/2019

 

כריתת קיבה בגישה לפרוסקופית אינה-נחותה בהשוואה לניתוח פתוח לכריתת קיבה דיסטאלית בחולים עם סרטן קיבה מתקדם-מקומית, כך מדווחים חוקרים מסין במאמר שפורסם בכתב העת JAMA.

 

מחקר CLASS-01 הינו מחקר אקראי ומבוקר, להשוואת כריתת קיבה דיסטאלית בגישה לפרוסקופית אל מול ניתוח פתוח לכריתת קיבה דיסטאלית. מדגם המחקר כלל 1,056 חולים עם סרטן קיבה מתקדם-מקומית (שלב T2, T3, או T4a, ללא מחלה גרורתית או גוש קשריות לימפה).

 

שיעורי ההישרדות ללא-מחלה לאחר שלוש שנים עמדו על 76.5% באלו לאחר ניתוח לפרוסקופי ועל 77.8% באלו לאחר ניתוח פתוח, הבדל שענה על קריטריון העדר-נחיתות שהוגדר מראש. העדר ההבדל המובהק בהישרדות לאחר שלוש-שנים נותר גם לאחר תקנון לגיל, גודל גידול, שלב T פתולוגי, שלב N פתולוגי וטיפול כימותרפי אדג'וונטי.

 

שיעורי ההישרדות לאחר שלוש שנים היו גם כן דומים באלו לאחר ניתוח לפרוסקופי (83.1%) ובאלו לאחר ניתוח פתוח (85.2%) לפני ואחרי תקנון לגיל, גודל גידול, שלב T פתולוגי ושלב N פתולוגי.

 

בניתוח לפי תתי-קבוצות, שיעורי ההישרדות ללא-מחלה בחולים עם מחלה בשלב פתולוגי I היו טובים יותר באופן שולי עם ניתוח לפרוסקופי (96.5% לעומת 91.3% בניתוח פתוח). הממצאים היו דומים בשתי הקבוצות בחולים עם מחלה בשלב פתולוגי II (87.5% לעומת 86.8%, בהתאמה) והיו גרועים יותר מספרית באלו לאחר ניתוח לפרוסקופי בהשוואה לניתוח פתוח בחולים עם מחלה בשלב III (58% לעומת 63.8%, p=0.23) ואלו עם מחלה בשלב פתולוגי IV (20.8% לעומת 58.3%, p=0.13).

 

שיעורי ההישרדות הכוללים לא היו שונים משמעותית בין הקבוצות לפי שלב פתולוגי, אם כי זוהתה מגמה לפיה ההישרדות הייתה גרועה יותר לאחר ניתוח לפרוסקופי בקרב חולים עם מחלה בשלב פתולוגי IV (20% לעומת 66.7%, p=0.06).

 

החוקרים כותבים כי הבטיחות בטווח הקצר והארוך במחקר הנוכחי מעידה כי במקרים של סרטן קיבה מתקדם-מקומית, גישה לפרוסקופית לכריתה דיסטאלית של הקיבה אינה נחותה בהשוואה לניתוח פתוח.

 

JAMA 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני