חדשות

המלצות עדכניות תומכות בהשלמת בדיקות סקר ל-HCV לכלל המבוגרים בגילאי 18-79 בארצות הברית (JAMA)

04/03/2020

 

ה-USPSTF (US Preventive Services Task Force) הודיע על הרחבת ההמלצות להשלמת בדיקת סקר חד-פעמית לנגיף HCV (Hepatitis C Virus) להכללת כל המבוגרים אסימפטומטים בארצות הברית בגילאי 18-79 שנים, כולל נשים הרות, ללא מחלת כבד ידועה.

 

מדובר בהמלצה בדרגה B, עדות לכך שהמומחים קבעו בדרגת ודאות מתונה כי לבדיקת סקר ל-HCV צפויה תועלת משמעותית. חשיבות נוספת לדרגת המלצה זו נוגעת לכך שחברות הביטוח יכסו את עלות הבדיקות.

 

המלצה זו מהווה עדכון והרחבה של הנחיות הארגון משנת 2013, אשר תמכו בהמלצת בדיקת סקר חד-פעמית במבוגרים שנולדו בשנים 1945-1965, עם בדיקות סקר תקופתיות באלו הנותרים בסיכון מוגבר לזיהום.

 

בין הסיבות לשינוי ההמלצות, המומחים מציינים עליה של קרוב לפי 3.8 בשיעור המקרים בעשור האחרון, בעיקר בשל עליה בשימוש תוך-ורידי בסמים וניטור טוב יותר. החוקרים מציינים כי גורם הסיכון החשוב ביותר ל-HCV הוא שימוש בסמים.

 

המומחים מציינים כי חשוב שרופאים יבהירו למטופלים כי אין חובה בהשלמת בדיקות הסקר ויסבירו כיצד נדבקים בנגיף, מה משמעות תוצאות חיוביות או שליליות ונזקים או תועלת אפשרית של טיפול. עוד מציעים המומחים כי רופאים ישקלו בדיקות סקר של אלו בסיכון גבוה (אלו המדווחים על שימוש פעיל או שימוש קודם בסמים) גם אם אינם מצויים בטווח הגילאים האמור.

 

ההמלצות מתפרסמות לאור מספר התפתחותיות בעשור האחרון. אלו כוללים את משטרי טיפול תרופתי בעל פעילות ישירה כנגד הנגיף המוביל לשיעורי ריפוי של כ-95% במבוגרים בגילאי 18-79 שנים, עם עדויות לתגובה נגיפית ממושכת במתבגרים. בנוסף, משך הטיפול התקצר. בעוד שמשטרי טיפול ישנים, שהתבססו על אינטרפרון, דרשו טיפול במשך 48 שבועות. משטרי הטיפול החדשים דורשים 8-12 שבועות טיפול בלבד.

 

בנוסף, שיעור בדיקות הסקר היו גבוהים במערכות בריאות שטיפלו בחולים עם ביטוח רפואי, חלק מהמרכזים הרפואיים האקדמיים ומרכזי טיפול ביוצאי צבא.  

 

עוד מדווחים המומחים כי הם לא זיהו עדות לנזק משנית לבדיקות סקר אלו במחקרים החדשים שבחנו את הנושא.

 

מסמך ההמלצות מטעם ה-USPSFT דומה מאוד לטיוטת עדכון הנחיות מטעם ה-CDC, הממליצה על בדיקות סקר ל-HCV לפחות פעם בחיים בכלל המבוגרים בגילאי 18 שנים ומעלה, פרט למקרים בהם שיעורי ההימצאות נמוכים מ-0.1%.

 

JAMA. Published online March 2, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<