חרבות ברזל: למעלה מ-14 אלף פצועים פונו לבתי החולים מאז תחילת המלחמה (ידיעה מתעדכנת)

תמונות לכתבת מלחמה WAR עדכונים חרבות ברזל בית חולים החייאה פינוי עזרה ראשונה FIRST AID
מאז תחילת המלחמה, פונו לבתי החולים 14,341 פצועים, כשסטטוס הפציעה שלהם בקליטה היה 634 במצב קשה או אנוש, 1,194 במצב בינוני, 647 נפגעי חרדה ונפש ו-11,490 במצב קל. לפי דובר צה"ל, 236 חיילים נהרגו מאז תחילת התמרון בעזה. משרד הבריאות מעדכן על 164 פצועים המאושפזים בבתי החולים כעת (נכון ל-19/12/24).

עדכונים מדובר צה”ל לגבי מספר החיילים הפצועים/מאושפזים בבתי החולים

מדי יום מעדכן דובר צה”ל לגבי מצב החללים, הפצועים והמאושפזים באתר הרשמי של דובר צה”ל.

נכון ל-15/2/24, פורסמו הנתונים הבאים:

חיילים מאושפזים: פצועים קל 85, בינוני 222, קשה 37

דובר צה”ל מדווח על 2,930 פצועים מתחילת המלחמה (לא כולל מפוני שגרה או כאלה שפונו אך לא אושפזו או הוגרה להם חומרת פציעה). מתחילת התמרון ברצועת עזה, צה”ל מדווח על7461 חיילים פצועים.

עוד מפרסם דובר צה”ל כי מתחילת המלחמה (07.10.2023) נפלו 574 חיילים, מתוכם 236 מאז תחילת התמרון ב-27.10. 

עדכונים מבתי החולים

יום חמישי, 15/2/24

המרכז הרפואי זיו:

במתקפת הטילים אתמול על צפת, טיל נפל בכניסה למרכז הרפואי זיו ובנס נמנע אסון גדול.
הותר לפרסום תיעוד ממצלמות האבטחה של המרכז הרפואי זיו המראה את נפילת הטיל והאוטובוסים והרכבים שהיו בקרבת מקום.

במתקפת הטילים נהרגה החיילת סמ”ר עמר שרה בנג’ו ז”ל ונפצעו 10 נוספים אשר פונו וטופלו במרכז הרפואי זיו.
באותה העת נופל בכניסה אליו אחד הטילים, שלמרבה המזל לא התפוצץ.

מנהל המרכז הרפואי זיו הפרופ’ סלמאן זרקא: “מאז תחילת הלחימה בצפון טיפלנו בזיו בכ-170 פצועי לחימה וניכר שהחיזבאללה שמו למטרה לפגוע גם בבית החולים כפי שזה כבר קרה במלחמת לבנון השנייה. הצוות שלנו תפקד כראוי וטיפל בפצועים למרות רעש נפילת הטיל בכניסה לזיו. כולנו מחויבים למשימה שלנו להציל חיים ולהביא מזור לפצועים ולחולים שלנו. בקרוב נשדרג את היכולות שלנו לאחר שמשרד הבריאות הכריז עלינו “כמרכז על” לטראומה בצפון, לאחר אישור התקציב”.

יום רביעי, 14/2/24

עדכון מצב הפצועים במרכז הרפואי זיו:

עד עתה התקבלו בחדר הטראומה 8 פצועים בדרגות פציעה שונות.
1 מוגדר כעת קשה
1 במצב בינוני
6 מוגדרים כעת קל

יום שלישי, 13/2/24

דוברות רמב”ם:

משפחת רמב”ם קיבלה אתמול 2 בשורות איוב – אחרי הידיעה על נפילתו בעזה של רס”ל עדי אלדור ז”ל , לוחם מגלן, בן ונכד לרופאי רמב”ם, ובעוד אנו מחבקים את משפחתו ומשתתפים באבלם, התבשרנו בערב על נפילתו של סא”ל נתי אלקובי ז”ל, מג”ד גדוד 630 שנפל גם הוא בעזה, מותיר מאחוריו את שרית, רעייתו, עובדת ותיקה ברמב”ם ו 5 ילדים צעירים. סא”ל אלקובי ז”ל גם היה בנה של מרים ז”ל, אחות בכירה – אחראית חדרי ניתוח ברמב”ם , שפרשה לפנסיה ונפטרה לפני מספר חודשים. פרופ מיקי הלברטל, מנהל רמב”ם: “רמב”ם כמרכז על רפואי בצפון מטפל מזה עשרות שנים בנפגעי מלחמות ישראל ופעולות איבה, והנה השכול מכה במשפחות של עובדים יקרים לנו. זה מצב שאי אפשר להתרגל אליו, אך אנו נמשיך לחבק ולסייע למשפחות הנופלים ולתפקד למרות הכאב בראש מורם”.

יום שני, 12/2/24

דוברות וולפסון:

משפחת המרכז הרפואי וולפסון אבלה וכואבת את נפילתו בטרם עת של גיבור ישראל, רס”ל במיל’ אלון קליינמן, בנו אהובו של פרופ’ גיא קליינמן, מנהל מחלקת העיניים בביה”ח וולפסון.
אלון, זכרו לברכה, לוחם בסיירת מגלן, נהרג בקרבות העזים בחאן יונס כאשר לחם למען מדינת ישראל וביטחון תושביה.
יהי זכרו ברוך.
הנהלת המרכז הרפואי וולפסון, עובדי ועובדות ביה”ח, חבריו וחברותיו של פרופ’ קליינמן לעבודה, כולנו אבלים ביחד עמו ושולחים תנחומים למשפחת קליינמן היקרה.

יום שישי, 9/2/24

דוברות בית החולים השיקומי רעות:

אירוע אלימות בביהח השיקומי רעות ת”א: בני משפחה של מאושפז קיללו, דחפו ופגעו פיזית במאבטח בבית החולים.
בני המשפחה ביקשו ללון בבית החולים ולאחר שהוסבר להם שהדבר אינו אפשרי ללא תיאום מראש כנהוג במקרים אלה, סירבו בתוקף לעזוב את המקום, החלו בקללות, דחיפות וכתוצאה מהאלימות המאבטח נפגע ברגלו. למקום הוזעקו 4 ניידות משטרה ובסיוען, המשפחה עזבה את המקום.
המאבטח לא נזקק לטיפול רפואי. תלונה הוגשה במשטרה.
מנהלת בית החולים, ד”ר אורית שטיין רייזנר: “אנו רואים בחומרה רבה את המקרה בו הותקף עובד בית החולים שמילא את תפקידו בשמירה על הסדר הציבורי.
אני מבקשת להודות לצוות האבטחה של בית החולים שפעל בנחישות ובאפס סובלנות נוכח גילויי האלימות וכן למשטרת ישראל על תגובתם המהירה והסיוע”.

דוברות גליל:

אירוע אלימות חמור ומסוכן התרחש הלילה בשעת חצות בשער הכניסה למרכז הרפואי לגליל בנהריה, כאשר שלושה גברים תושבי האזור תקפו את המאבטחים בכניסה, ואף חטפו את נשקו האישי של אחד מהם, תוך שהם מנסים לתפעלו. המאבטחים הצליחו להשתלט על האירוע, בסיוע שוטרי תחנת נהריה שהגיעו למקום. שלושה מאבטחים נזקקו לקבלת טיפול רפואי בחדר המיון עקב פגיעות פיזיות.

מנהל המרכז הרפואי לגליל, פרופ’ מסעד ברהום: “מדובר באחד האירועים החמורים ביותר שראינו. יש לנו אפס סובלנות לכל גילוי אלימות. אני סומך על משטרת ישראל שתחקור במהירות את האירוע הקשה והמסוכן, ועל מערכת המשפט שתביא למיצוי הצדק ולענישה מרתיעה לעבריינים”. כמו כן ביקש פרופ’ ברהום להודות למאבטחים, שעצרו בגופם את העבריינים והתמודדו בהצלחה עם האירוע החמור, ושלח להם איחולי החלמה.

יום חמישי 8/2/24

המרכז הרפואי זיו:

בשעה 9:00 לערך הובא באמבולנס צבאי לחדר הטראומה פצוע שנפגע מנ.ט. כשהוא סובל מרסיסים.

צוותי הטראומה החלו בטיפול ראשוני. הוא הוכנס לחדר הניתוח ומצבו מוגדר כעת בינוני.

בנוסף, אתמול בלילה הובא פצוע מרסיס ברגלו מאירוע באזור החרמון. מצבו היה קל מאוד והוא שוחרר לאחר טיפול.

 עדכונים נוספים:

יום חמישי 8/2/24

דוברות כללית:
מסלול הכשרה ראשון של “מאמני חוסן” הסתיים
45 בוגרי התוכנית הצטרפו למערך המטפלים בבריאות הנפש בכללית וישתלבו במרפאות ברחבי הארץ. הגדלת מספר אנשי המקצוע שמיומנים להעניק מענה רגשי ונפשי הוא צו השעה. מאמני חוסן יתנו מענה למצבים קלים תוך הענקת כלים להתמודדות עם תסמינים של מצוקה רגשית.

מאמני חוסן יסייעו בהתמודדות עם מצוקות רגשיות תגובתיות ויעניקו סיוע מכוון לתסמינים של מצוקה נפשית ורגשית. הם יעבדו לצד רופאים וצוותי בריאות הנפש בקהילה. את תוכנית ההכשרה, ראשונה מסוגה בארץ שמבוססת על תוכניות ומודלים מחו”ל, הוביל המרכז לבריאות הנפש שלוותה, מקבוצת כללית, בתיאום עם משרד הבריאות.

מטרת התוכנית שזכתה לשם “עמית נפש”, על שמה של הפארמדיקית עמית מן ז”ל שנרצחה ב-7 באוקטובר במרפאת השיניים בקיבוץ בארי, להגדיל את ההיצע המטפלים בתחום הרגשי והנפשי ובכך לשפר את הזמינות לשירותי בריאות הנפש במערכת הציבורית. בוגרי המסלול הם בעלי תואר ראשון בפסיכולוגיה ובעבודה סוציאלית, פסיכולוגים מתמחים, סטודנטים לרפואה במהלך השנים הקליניות, ומטפלים בהבעה ויצירה .

אלי כהן, מנכ”ל כללית “מאמני חוסן יצטרפו למערך המטפלים בבריאות הנפש בכללית. הם משולבים במרפאות כללית ויסייעו לצוותים במרפאות במתן מענה למצבים מוגדרים בהתאם להכשרה שעברו. כללית שנמצאת בחזית העשייה מהיום הראשון למלחמה, התגייסה למאמץ הלאומי להגדלת היצע המטפלים ומסלולי הטיפול בתחום הרגשי והנפשי וזאת כדי לתת מענה לגידול הדרמטי בפניות בתחום בריאות הנפש”.

פרופ’ שלמה מנדלוביץ, מנהל המרכז לבריאות הנפש שלוותה: “התוכנית נולדה מהצורך האקוטי להעניק סיוע נפשי בעוצמה בינונית ומתונה, ולהכשיר מטפלים שיאפשרו לרבים להתמודד, באמצעים פשוטים ונגישים מתוך תיווך מקצועי ותומך, עם מגוון תסמינים ומצוקות נפשיות. התוכנית גובשה כפיתוח של מודלים הקיימים בעולם, והיא ייחודית בכך שהיא מציעה למי שמצויים במצוקה נפשית לגלות, בתוכם פנימה, את כוחות ההבראה והריפוי הטמונים בהם”.

התוכנית מעניקה לבוגרים את הסמכת כללית לתפקיד “מאמ.ן חוסן”.

יום רביעי 7/2/24

משרד הבריאות: שר הבריאות אוריאל בוסו קיים היום (יום ד’) ישיבת עבודה עם המנכ”לים של ארבע קופות החולים. במהלך הישיבה הציגו המנכ”לים את קצב יישומה של הרפורמה בהסדרי הבחירה ואת המסקנות הראשונות אחרי הוצאתה את הפועל. כמו גם, את הצעדים שנוקטות קופות החולים לשיפור הטיפול ואיכות השירות על רקע המתווה ההיסטורי להסדרת תקציבי קופות החולים. השר בוסו ביקש לשמוע ממנהלי הקופות על התהליכים והדרכים הנדרשים מצדם לקדם את התוכנית לבריאות הנפש במהירות האפשרית על מנת להגביר את המגעים והמענים לציבור.

בישיבה השתתפו מנכ”ל משרד הבריאות משה בר-סימן טוב ואנשי מקצוע נוספים מהמשרד. מנכ”לי קופות החולים בירכו את שר הבריאות על הרפורמה בהסדרי הבחירה וציינו כי מדובר בבשורה גדולה לציבור ולצמצום פערי השירות בין פריפריה למרכז.

שר הבריאות אוריאל בוסו: “מיד עם פרוץ המלחמה, עמדו קופות החולים לימין מערכת הבריאות והתגייסו על מנת לייצר את המעטפת הרפואית הנדרשת לשעת החירום. הציבור מצדיע לכם ועל כך אנו מודים לכם. נכונו לנו אתגרים משותפים רבים בתחום בריאות הנפש ובצמצום הפערים ואני סמוך ובטוח שנצליח לעמוד במשימה ולהעניק לציבור את השירות הטוב ביותר”.

מכבי שירותי בריאות (29/11):

השבוע השמיני למלחמה: עליה של כ-30% בסובלים מדיכאון וחרדה; עליה של פי 2.5 בקרב נשים לעומת גברים, עליה מורגשת גם בקרב ילדים ובני הגיל השלישי. מנכ”לית מכבי: ״אתגר מרכזי שעומד בפני מערכת הבריאות״

הבוקר (ד’) ביומה ה-54 למלחמה מפרסמת מכבי שירותי בריאות נתונים המציגים עליה משמעותית באבחנות מטופלות ומטופלים בתחום בריאות הנפש, בהקשר של דיכאון וחרדה. מהנתונים עולה כי בתום ששת השבועות הראשונים למלחמה (8/10-18/11/23) לעומת ששת השבועות שקדמו למלחמה בניקוי ימי החגים (30/7-9/9/23), קיימת עליה של 29% במספר המטופלים המאובחנים בחרדה או בדיכאון. בקרב גברים העליה הינה של 15% ועליה משמעותית יותר נצפתה בקרב נשים – 37% (הפרש של 150% בין נשים לגברים).

עוד בדקה מכבי את נתוני תקופת המלחמה לעומת התקופה המקבילה אשתקד בניקוי חגים (23/10-3/12/22), וגם כאן נצפה עליה חדה של 24% במאובחנים בחרדה או דיכאון, כאשר העליה בקרב נשים גדולה פי 3 מהעליה בקרב גברים – 31% לעומת 10% בהתאמה.

מבחינת גילים: עליה של 47% באבחנות בקרב נשים בגילאי 18-59 ו-20% בקרב הגברים בקבוצת גיל זאת בששת השבועות הראשונים למלחמה לעומת התקופה שקדמה למלחמה. עליה של 21% באבחנות בקרב בנות בגילאי 0-17 ועליה דומה של 18% בקרב בנים בקבוצת גיל זאת. כמו כן, גם בקרב גילאי 60 ומעלה נצפתה עליה של 22% בקרב נשות הגיל השלישי.

מנהלת תחום בריאות הנפש במכבי שירותי בריאות ד”ר טלי שמואלי מסבירה כי האירועים המחרידים של ה-7.10 הביאו לציבור הרחב תחושות רבות של כאב, תסכול ועצב עמוק. ״אופי האירועים חסרי התקדים מייצר תחושות קשות שמשתקפות היטב בנתוני הביקושים לצריכת שירותי בריאות הנפש ובביקוש לתרופות. מרבית הפונים זקוקים בעיקר למספר שיחות טיפוליות על מנת לרכוש כלים בסיסיים לרגיעה ומתן דגש לכוחות הפנימיים הקיימים והינם פונים לשירותי הרפואה הראשונית לקבלת סיוע בתכשירים הרגעתיים”.

מנכ”לית מכבי שירותי בריאות סיגל דדון-לוי:
״האתגר המרכזי שעומד בפני מערכת הבריאות כולה בעת הזאת הוא תחום בריאות הנפש. אירועי המלחמה גורמים לנזק נפשי רב הכולל טראומה, חרדה ודיכאון, והיקף האוכלוסייה הנפגעת גדול ובדרגות שונות של פגיעה. המענה הנפשי שנדרש בטווח המידי ושיידרש בטווח הרחוק הוא בסדרי גודל שונים מאוד מהמוכר לנו. הגדרתי את תחום זה כתחום האסטרטגי של מכבי לשנה הקרובה, ומערכת הבריאות כולה מגויסת וממוקדת לטיפול מיטבי בנושא״.

דוברות כללית (27.11):
החוזרים מהשבי אשר שוחררו מבתי החולים החלו לקבל ליווי רפואי על ידי צוותי כללית בקהילה.  כל מטופל ומטופלת (חברי “כללית”) ילוו פרטנית על ידי אחות ייעודית אשר תנהל ותרכז את צרכיהם הבריאותיים ובכלל זה: ביקורים אצל רפואי משפחה, רופאי ילדים, רופאים יועצים, בדיקות, מתן תמיכה ומעטפת רגשית ונפשית, הצטיידות במכשירי עזר רפואיים וכל צורך נוסף שיעלה.

בכללית נבנה תהליך מסודר במסגרתו צוותי הסיעוד יקבלו מראש עדכון על השחרור הצפוי. כבר בבית החולים הם נפגשים עם אחות מכללית לתיאום הצרכים בהתאם לרצון המשפחה ולצורך קבלת הסבר על התהליך הצפוי מרגע העברת המקל לכללית.

לדברי רות ברוך, ראש אגף סיעוד בחטיבת קהילה, כללית “איש צוות יהווה כאיש קשר קבוע עבור כל מטופל ויוביל את התהליך תוך שמירה על רצף טיפולי. הוא ינהל ויתכלל את כל הטיפול ויעניק את המעטפת והשירותים הנדרשים והצרכים שיעלו בדרך. אלו ימים רגישים עבורם והמטרה שלנו היא להעניק את הטיפול הרפואי, במלוא הרגישות וההבנה בסביבה אישית נוחה, בהתאם להעדפות של כל אחד ואחת. הצוותים שלנו ביניהם רופאי משפחה, רופאי ילדים וצוותי סיעוד שמכירים אותם יהיו חלק מרכזי מהתהליך הכולל, ויעניקו להם ליווי אישי וצמוד”.

ילדים ממשפחות מהדרום שפונו לחיפה והזקוקים לייעוץ אלרגי, יטופלו בנוהל מהיר במכון לאלרגיה ואימונולוגיה היחיד מסוגו בצפון במרכז הרפואי בני ציון (15/11)

המכון לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית במרכז הרפואי בני ציון, בניהולו של פרופ’ אהרון קסל, מציע מרכז לטיפול באלרגיה למזון מהתקדם והיחיד מסוגו באזור חיפה והצפון. המרכז מציע אבחון וטיפול באלרגיה למזון בילדים ומבוגרים עם אלרגיות מסכנות חיים למזונות שונים, כגון: חלב, בוטנים, ביצים, שומשום ואגוזים. במרכז מבוצעים תגרים למזון על מנת לאושש קיום אלרגיה או סבילות למזון, וכן מתבצעות בדיקות לזיהוי רגישות למזון הגורמת לדלקות במערכת העיכול.

המכון לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית במרכז הרפואי בני ציון, נבחר גם כמרכז מצוינות לטיפול באנגיואדמה תורשתית ע”י ארגון ה – ACARE

מנהל המכון לאלרגיה ואימונולוגיה במרכז הרפואי בני ציון פרופ’ אהרון קסל , “לנוכח מצב הלוחמה, המכון שלנו יקבל בתור מהיר ילדים ממשפחות מהדרום שפונו לחיפה הזקוקים ליעוץ אלרגי. לקביעת תור ניתן להתקשר לטלפון 048359039”

לפרטים נוספים, שרית, מספר סלולארי: 0525707370

מרכז בריאות האישה נפתח לרווחת מטופלות כללית בירושלים (14/11)

הקופה הגדולה במדינה פותחת מרכז בריאות האישה חדשני בירושלים. מדובר על מרכז רביעי בעיר ירושלים ושישי בשטח המחוז. בראש המרכז יעמוד פרופ’ חיים יפה ובו יינתנו מגוון רחב של שירותים בתחום בריאות האישה, הריון ולידה, פוריות ועוד על ידי מיטב המומחים בתחום.

כללית במחוז ירושלים מרחיבה ומשדרגת את השירותים בתחום בריאות האישה עבור המטופלות שלה. מרכז בריאות האישה החדש נפתח בתחילת חודש נובמבר וכבר אלפי מטופלות הספיקו לבקר בו. במרכז ניתן לקבל שירותים בתחום רפואת הנשים מגיל צעיר ועד גיל מבוגר: גניקולוגיה, הריון ולידה, גיל המעבר, סקר גנטי, אנדומטריוזיס ועוד. במקום פועלת מרפאת פוריות בניהולה של ד”ר קפקא. במרכז חדר פעולות כירורגיות ובהמשך יבוצעו בו פעולות כירורגיות זעירות, דוגמת היסטרוסקופיה.

נשיא המדינה ביקר במרכז הרפואי לשיקום ׳לוינשטיין׳

נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל, ביקרו היום, יום שני, כ״ט בחשוון, 13 בנובמבר, פצועים המאושפזים במרכז הרפואי לשיקום ׳לוינשטיין׳ ברעננה. מפרוץ המלחמה ועד כה, קלט המרכז עשרות פצועים, אזרחים ואנשי כוחות הביטחון. אל הביקור התלווה מנהל המרכז הרפואי ד״ר חגי אמיר.

תחילה, שוחח הנשיא עם אנשי הצוות הרפואי אשר פירטו על מסע הטיפול בפצועים ושיקומם, מרגע קליטתם בשערי המרכז הרפואי.

לאחר מכן, ביקר הנשיא בחדר הפיזיותרפיה של המחלקה לשיקום שדרה, בחדר הריפוי בעיסוק של המחלקה לשיקום אורתופדי ולסיום ביקר ביחידה לאשפוז יום.

הנשיא שוחח עם פצועי המלחמה ומשפחותיהם, שמע על סיפורי גבורתם ועל תהליך השיקום, וביקש לחזק את ידם בשעה קשה זו.

בסיום ביקורו, אמר הנשיא: ״אני רוצה להודות למרכז הרפואי ולצוותים הרופאים אשר עושים לילות כימים עבור שיקום הפצועות והפצועים בתעצומות נפש ומסירות אין קץ. זאת החובה שלנו כמדינה וכחברה לעשות ככל שניתן בשביל להחזירם למוטב. התוצאה היא מדהימה, מרגשת והיא סמל לרוח החזקה שלנו כעם״.

מנהל המרכז הרפואי לשיקום לוינשטיין, ד״ר חגי אמיר הוסיף ואמר: ״המרכז הרפואי לשיקום לוינשטיין קלט כבר עשרות פצועים לשיקום וערוך לקלוט פצועים נוספים ככל שיידרש בתקופה הקרובה. בדיוק כמו במלחמת יום כיפור, הצוותים הרב מקצועיים המיומנים שלנו יעשו הכל כדי להחזיר את המטופלים שלנו לתפקוד ולחזרה לחיים שלהם. אנחנו מבינים את גודל האחריות שמוטלת על כתפינו ועושים את הכל בתחושה של שליחות גדולה למען המטופלים ובני משפחותיהם, כפי שאנחנו עושים תמיד״.

ביקור שר הבריאות במטה משפחות החטופים (7/11)

שר הבריאות אוריאל בוסו הגיע היום (יום ג’) יחד עם מנכ”ל המשרד משה בר סימן טוב ואנשי מקצוע נוספים לביקור במטה המשפחות להחזרת החטופים בתל אביב. במסגרת הביקור הם נפגשו עם מנהל המטה רונן צור, מנהל מערך הרפואה של המטה פרופ’ חגי לוין ועם נציגי המשפחות.

השר בוסו ביקש לשמוע על המענה הרפואי, בדגש בנושא החוסן והליווי הנפשי שניתן למשפחות, וכיצד משרד הבריאות יוכל לסייע ולהקל על הצרכים הבריאותיים של המשפחות ועל חיזוק התמיכה בהן.

שר הבריאות אוריאל בוסו: “אין מצווה גדולה כפדיון שבויים, ומדינת ישראל פועלת בכל האמצעים כדי להחזיר את החטופים בשלום הביתה. משרד הבריאות פועל מול כל הגורמים הלוונטיים בקריאה לשחרור החטופים ובדרישה לקבל מידע בנוגע למצבם. אנו מחויבים לסייע למשפחות ולמתנדבים, נפעל לשחרר בירוקרטיה, להקל ולהבטיח שיתוף מידע רלוונטי ותמיכה ראויה בכל אחד ואחת מהם”.

בית החולים סורוקה:

הנהלת המרכז הרפואי סורוקה פועלת ללא פשרות ומוקיעה כל ביטוי של תמיכה בחמאס או של הסתה, וכל תלונה בנושא זה מטופלת במלוא החומרה.
לצד זאת, לא נקבל ביטויים מאיימים הפוגעים בציבור עובדים תוך הטחת השמצות לא מבוססות הפוגעות בתחושת הבטחון שלהם במקום העבודה.
האחות שהפיצה מידע שגוי נתבקשה למסור להנהלת בית החולים מידע שמצוי לטענתה בידיה לגבי עובדים תומכי חמאס – ועד עצם היום הזה לא הועבר על ידה שום מידע.
אנו דוחים בתוקף את הטענות ואת האמירה הבוטה כי הובאו בפני הנהלת בית החולים התבטאויות ואמירות על תמיכה בחמאס אשר “לא טופלו”!

במקום לפנות להנהלת המרכז הרפואי בתלונות קונקרטיות, ממשיכה האחות לפרסם ברשתות החברתיות הודעות הפוגעות בציבור עובדים מסור ומבטיחה לבוא איתם חשבון אישית.
אין מקום ל”משפטי שדה” ברשתות החברתיות ולא נאפשר את הדבר במסגרת המרכז הרפואי.

סורוקה מרכז רפואי אוניברסיטאי טיפל ומטפל במאות נפגעים מהתקפת הטרור המתועבת של חמאס מאז יום שבת ה – 7.10.23 במסירות עצומה, כתף אל כתף, של כלל עובדי בית החולים מכל המגזרים בחברה הישראלית – וזו המשימה הלאומית שעומדת לנגד עיננו.

המרכז הרפואי זיו חנך ב-30/10 יחידת אשפוז ממוגנת שהושלמה תוך 10 ימים בלבד

המרכז הרפואי זיו הרחיב את המוכנות למלחמה בתוספת של 20 מיטות אשפוז בשטח ממוגן לפצועים הזקוקים לטיפול נמרץ או לכל מענה רפואי אחר. האירוע צוין במעמד מנכ”ל משרד הבריאות מר משה בר סימן טוב, מפקד פיקוד הצפון, האלוף אורי גורדין, הנהלת המרכז הרפואי זיו, בכירים ומנהלים נוספים ממשרד הבריאות וכן מנהלים ועובדים ממשפחת זיו.

בשנה וחצי האחרונות נבנה מגדל חיזוק שלישי מתוך חמישה שנועדו לחזק את המבנה הראשי של בית החולים מפני רעידת אדמה ולפתוח יחידות אשפוז ממוגנות בדגש על טיפול נמרץ. צפי סיום הבניה נקבע לינואר 24

מאז פרוץ מלחמת חרבות ברזל המרכז הרפואי זיו פועל במתכונת חירום והעביר את רוב הפעילות לאזורים מוגנים.
כדי להרחיב את שטחי האשפוז המוגנים פעלו משרד הבריאות והמרכז הרפואי כדי להכשיר במהירות שיא את המחלקה לטיפול נמרץ ולאפשר מיטות אשפוז נוספות, ממוגנות ובטוחות.

מנהל המרכז הרפואי זיו הפרופ’ סלמאן זרקא:
“אנו נמצאים בתקופה קשה, הלחימה משפיעה על החברה הישראלית כולה אך יחד עם זאת, תפקידנו הוא לספק מענה רפואי ולהציל חיים.
ההון האנושי, הציוד והטכנולוגיות לצד התשתיות הממוגנות והמתקדמות שלנו, הופכים את “זיו” לעוגן ונקודת חוסן עבור חיילי צה”ל ותושבי הצפון.
אני מבקש להודות למנכ”ל משרד הבריאות מר משה בר סימן טוב ולהנהלת המשרד, לצוות האדמיניסטרטיבי של זיו ולחברות תוראג ודומארק, אשר פעלו יום ולילה במשך 10 ימים בלבד כדי להפוך אתר בנייה למחלקת אשפוז מתפקדת.”

משרד הבריאות פתח מוקד ייעודי לעקורים, למפונים ולמתפנים (1/11)

בעקבות המלחמה ישראלים רבים נעקרו, פונו או התפנו מבתיהם, ושוהים באתרי אירוח ארעיים – בתי מלון, אכסניות, קיבוצים, קרובים ומכרים והסדרי לינה נוספים.

משרד הבריאות פתח מוקד ייעודי במטרה להבטיח כי כלל האזרחים השוהים מחוץ לביתם יזכו למעטפת ומענה רפואי במקום מגוריהם הארעי, ולמשך כל תקופת השהייה. המוקד יספק מידע על אופן קבלת שירותי הבריאות השונים, בהתאם לסוג השירות המבוקש ומקום השהייה.
המשרד פועל על מנת לתת מענים מדויקים ומותאמים ואולם, במקרים בהם השירותים הקיימים והזמינים אינם מספקים מענה על הצורך, הנושא יועבר לטיפול חמ”ל מפונים ומתפנים במשרד הבריאות, במטרה לגבש מענה ממוקד.

טלפון המוקד: *5400, שלוחה 4 בשפות: עברית, ערבית, אנגלית ורוסית.
המוקד פועל בימים א’-ה’ בין השעות 08:00-18:00 וביום ו’ ובערבי חג בין השעות 08:00-13:00,

משרד הבריאות משיק ערוץ וואטסאפ בו תוכלו לקבל את החדשות, ההנחיות והמידע על השירותים השונים של משרד הבריאות (30/10)
ערוץ הווטסאפ של משרד הבריאות הוא בין הראשונים בישראל, לאחר שלאחרונה השיקה הרשת החברתית הפופולרית פיצ’ר ערוצים חדש. ערוץ הווטסאפ מצטרף לשאר ערוצי הדיגיטל של משרד הבריאות בפייסבוק, אינסטגרם, X (טוויטר), טיקטוק, יוטיוב ובטלגרם.
הצטרפו לערוץ, לחצו על הפעמון והישארו מעודכנים

כדי לעקוב אחרי הערוץ משרד הבריאות ב-WhatsApp:‏‏‏ https://whatsapp.com/channel/0029VaDG5WmGOj9kGTJ2kM2D

משרד הבריאות וקופות החולים יסייעו במתן מכשירי שיקום וניידות לתושבים שפונו או התפנו מביתם ללא המכשיר (27/10)
מכשירים אלו מהווים צורך חיוני שיסייע לאוכלוסייה הזקוקה למכשירים לצורך תפקודם היומיומי

משרד הבריאות מעדכן כי תושבים שפונו או התפנו מביתם בעקבות המלחמה, ונשארו ללא מכשירי השיקום והניידות שלהם או שהמכשיר אבד או ניזוק במהלך הפינוי, יופנו למשרד הבריאות באמצעות נציגי המשרד או קופות החולים שנמצאים במרכזי המפונים והעקורים, לקבלת מענה בנושא ולבחינת חלופה אפשרית. הבקשות יטופלו על ידי היחידה הארצית למכשירי שיקום וניידות.
אנשים עם מוגבלות שפונו מבתיהם, לא היו ברשותם מכשירים שניתנו על ידי משרד הבריאות ונזקקים כעת לאביזרי ניידות באופן קבוע על רקע מצבם הבריאותי ותפקודי, יופנו ע”י הנציגים לקופת החולים המבטחת.

במידת הצורך (או במידה ומי שזקוק למכשיר שיקום וניידות הינו תושב שהתפנה ואינו נמצא במרכזי המפונים והעקורים) ניתן לפנות למוקד “קול הבריאות” בטלפון *5400, או לשלוח שם מלא ות.ז. למייל “שיקום חירום” – Shikum_herum@MOH.GOV.IL.
ילדים ונוער מגיל 3 עד גיל 21, ייפנו לכתובת מייל במשרד החינוך: Nillyw@matya365.org.il, Nava.gelkop@matya365.org.il.

הנוהל המלא יפורסם באתר המשרד.

משרד הבריאות מעדכן את נוהל הטיפול בחטופים החוזרים מהשבי (25/10)

משרד הבריאות מעדכן כי כגורם האחראי על בריאות הנפש והגוף של החטופים, הוא מפרסם היום נוהל טיפול בחטופים שחזרו מהשבי.

לפי ההנחיות, הטיפול בחטופים שחזרו משבי יהיה במתחם נפרד מיתר המטופלים המגיעים לטיפול במלר”ד.
למתחם יכנסו משפחות החטופים, גורמי הרפואה המטפלים בהם וגורמי ביטחון בלבד.

משרד הבריאות קורא לשחרורם של כלל החטופים ומתפלל לבריאותם.

שר הבריאות אוריאל בוסו בישיבת ועדת הכספים בנושא מתן סיוע כלכלי למערכת הבריאות ולבתי החולים בעקבות המלחמה (26/10):

“מערכת הבריאות עמדה ועומדת בגבורה מיד עם פרוץ המלחמה. מערכת שקלטה כ-6,000 פצועים בכל הדרגות ועשתה עבודת קודש. הכול בזכות הצוותים הרפואיים, מנהלי ומנהלות המרכזים הרפואיים וקופות החולים, רופאים ורופאות, אחים ואחיות, שפעלו מסביב לשעון מתוך שליחות והתגייסות חסרת תקדים.

“בשעת מלחמה זו חשוב שכולם יבינו – אל לנו להבדיל בין תקציב הביטחון לתקציב הבריאות. הביטחון והבריאות חד הם. כולם מבינים שקריטי לחזק ולייצב את מערכת הבריאות. בריאות הנפש השיקום והמיגון הם הנושאים שניצבים בראש סדרי העדיפויות, זו חובתנו כמדינה”.

“אנחנו מצויים כיום באירוע בריאות הנפש הגדול ביותר שמדינת ישראל נכנסה אליו על כל המרכיבים. כל המעגלים במדינה נכנסו לתוך האירוע הזה – אזרחים מכל רחבי הארץ, חיילים, ילדים, צעירים, קשישים. כולם בקבוצת הסיכון. תחום בריאות הנפש היה בחסר עוד לפני האירוע הקשה הזה וכעת אנו חייבים לתקן את המצב ולחשוב קדימה לאתגרים הנכונים לנו. מערכת הבריאות חייבת לקבל את כל הכלים כדי להצליח להציל חיים ולהציל נפשות”.

הסדרי בחירה

בהנחיית שר הבריאות אוריאל בוסו, החל מהיום ועל פי הודעת כל קופות החולים, ייפתחו הסדרי הבחירה עבור תושבי הצפון שמקום מגוריהם 0-2 ק”מ מגבול קו העמות בצפון – באופן מלא לכלל השירותים. משמעות ההחלטה, שהתישבים יוכלו לבחור לקבל טיפול במוסד רפואי בכל הארץ. זאת, כדי לתת מענה רפואי שירותי נגיש למקום בו הם נמצאים.

מענה זה נוסף למאמצי משרד הבריאות והקופות לסייע לאוכלוסיה זו, לרבות פתיחת מרפאות על ידי הקופות ליד מתחמי המפונים ועבודה משותפת של הקופות במתן טיפול רפואי למבוטחי קופות אחרות.

משרד הבריאות פרסם הודעה על התמודדות עם טראומה ומזהיר מפני שימוש מיותר בתרופות (23/10)
מדינת ישראל מתמודדת עם אירוע רב נפגעים גופני, נפשי ולאומי מהגדולים שידענו. רבים מאיתנו סובלים ממצוקה. כולנו נדרשים לתהליך כואב ומורכב בדרך להשלמה עם אובדן, וחייבים להיעזר במעגלי התמיכה שסביבנו. ראשית בכוחותינו הפנימיים, לאחר מכן במשפחה וחברים, ולבסוף, במידת הצורך, גם באנשי מקצוע. התערבות שיחתית קצרה יכולה לעיתים להועיל, אך לפעמים צריך להעזר בפסיכותרפיה ממוקדת טראומה. שימוש בתרופות יכול לסייע לפעמים לתסמינים.
יחד עם זאת, במיוחד בשלב האקוטי, חשוב להיזהר משימוש מיותר בתרופות ללא התייעצות עם רופא, ויש להימנע משימוש באלכוהול או קנביס שעלולים להזיק.
פרופ’ איל פרוכטר, יו”ר המועצה הלאומית לפוסט טראומה מסביר
״כחלק מתגובה נורמלית בשבועות הראשונים לאחר טראומה אנו עדים לתסמינים שונים המהווים תגובה למצב החריג, וברוב המצבים התסמינים הם בני חלוף. עיקר הטיפול במצבים האלה הוא גיוס כוחות הנפש ותמיכה של הסביבה הקרובה, באופן הגורם לתסמינים לדעוך בהדרגה. ככל שישנם תסמינים שפוגעים בתפקוד, ניתן להתייעץ עם אנשי מקצוע.
אנו מדגישים כי שימוש בקנביס לא הוכח כיעיל לטיפול בשלב החריף לאחר הטראומה ואף עלול להזיק ועל כן אינו מומלץ. טיפול בקנביס מתאים רק במצבים הכרוניים ורק לאחר כישלון חלקי או מלא של טיפולים בשיחה או טיפולים תרופתיים מבוססי מחקר.”  משרד הבריאות שב ומזכיר כי ישנן מספר דרכים לקבלת סיוע נפשי, בין אם דרך מרכזי החוסן ובין אם בטיפול חינמי של שלושה מפגשים שניתן על ידי קופות החולים.

דוברות כללית:
מוקד שירות הלקוחות של כללית 2700* יפעל בסופ״ש 08:00-20:00 כדי לספק מידע שירותי לתושבי הצפון והדרום שפונו מבתיהם.

המוקד 2700* יספק מידע בנוגע לשירותים רפואים שניתן לקבל באיזור אליו התפנו התושבים כגון הצטיידות בתרופות, מוקדי רפואה דחופה, מרפאות העומדות לרשותם בסביבה וכל מידע שירותי נוסף.

לרשות לקוחות כללית שירותי און-ליין ברפואת משפחה ורפואת ילדים הפועלים בסופ״ש.

למתחם מידע מלא על שירותי כללית במלחמה
‏ https://www.clalit.co.il/he/october23war/Pages/default.aspx

חידוש מרשמים לתרופות קבועות ולמחלות כרוניות יתאפשר באמצעות שירותי האון-ליין של כללית: מפונים מביתם, מכל רחבי הארץ, יוכלו לפנות לשירות רופאי משפחה ורופאי ילדים און־ליין ולבקש לחדש מרשמים קבועים.

בנוסף, ניתן להשתמש בכל שירותי האון-ליין של כללית – אפליקציה, אתר וואטסאפ מרפאתי על מנת לחדש מרשמי תרופות.

לינק לקבלת השירות (מזדהים ומועברים ישירות לשירות רופאי און ליין)
https://e-services.clalit.co.il/onlineweb/general/login.aspx?customurlriderect=/services/doctorfemi/doctorfemi.aspx?
או באמצעות 2700*

דוברות כללית (13/10)
כללית פתחה מרפאת אורחים ברמת גן – עבור מפוני הדרום והצפון.
מרפאת החירום החלה לפעול כבר הבוקר, יום שישי, במתחם המפונים לעיר. המרפאה שהוקמה במבצע בזק תוך יום אחד, כבר מספקת שירות רפואת משפחה, רפואת ילדים, סיעוד, ושירותי בריאות הנפש.

ד”ר יעל רייכנברג, מנהלת מחוז דן פתח תקוה של כללית: ״משעות הבוקר טיפלנו בעשרות מתושבי העוטף שהתפנו למקלט החירום. רופאות המשפחה והילדים מטפלות במסירות וברגישות רבה, בעשרות משפחות וילדים. לצד שירותי רפואה אנו דואגים למשלוח של תרופות כרוניות וקבועות למפונים.
המפונים חוו ימים קשים ואובדנים אישיים, הצוותים שלנו בכללית שם בשבילם, וילוו אותם בכל מצב.

במרפאת האורחים יינתן טיפול כוללני על מנת שהמפונים לא יצטרכו לצאת מחוץ למקום. לפתיחה מהירה של המרפאה התגייסו רופאי משפחה, אחים ואחיות, אנשי בריאות הנפש ואנשי מינהל .

האגודה למלחמה בסרטן מתגברת ומפעילה מוקדים טלפוניים מאוישים 24/7 עבור חולי סרטן, מחלימים ובני משפחתם במגוון שפות וכן שירות הדרכת הורים, שיעורי פעילות גופנית בזום לחולים ומחלימים, מלונית לחולי סרטן העוברים טיפולים במרכז ופיאות לחולות סרטן:

• מוקד הטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן בשפה העברית 24/7 בשיחת חינם – 1-800-599-995

• טלתמיכה – שירות טלפוני של האגודה למלחמה בסרטן לתמיכה נפשית ראשונית בחולי סרטן ובקרובים אליהם, הנמצאים במצוקה נפשית מיידית. השרות מאויש על ידי עובדות סוציאליות 1-800-200-444

• טלמידע של האגודה למלחמה בסרטן בשפה הערבית בשיחת חינם 1-800-36-36-55

• טלמידע של האגודה למלחמה בסרטן בשפה הרוסית בשיחת חינם 1-800-34-33-44

• מוקד שירות יד להחלמה של האגודה למלחמה בסרטן לתמיכה בחולות סרטן השד 24/7 בשיחת חינם 1-800-36-07-07

• הדרכת הורים במקרים בהם אחד ההורים חולה בסרטן, השירות ניתן על ידי עובדות סוציאליות ומתמקד בתקשורת עם הילדים והתמודדות עם מצבי משבר וחולי. להרשמה ופרטים נוספים יש לפנות למחלקת שיקום ותמיכה של האגודה למלחמה בסרטן בטלפון: 03-5721678

• פאות לנשים חולות בסרטן – במסגרת הפרויקט “להיראות טוב להרגיש טוב יותר” ע”ש פרנסין רובינסון, האגודה למלחמה בסרטן מזמינה נשים חולות סרטן לקבלת פאות ללא תשלום. לתיאום פגישה ופרטים נוספים ניתן לפנות ללינדה ידעי במחלקת שיקום ותמיכה באגודה למלחמה בסרטן: בטלפון: 03-5721678

• מלונית – המעון ע”ש צ’ארלס קלור לחולי סרטן מיועד משמש בית לחולי סרטן המתגוררים במקומות מרוחקים, אך מקבלים טיפולים במכונים האונקולוגיים של המרכזים הרפואיים באזור המרכז. השהיה במלונית הממקם בגוש דן, הינה ללא תשלום בהסדר עם קופות החולים. למידע נוסף ניתן לפנות למעון קלור של האגודה למלחמה בסרטן לטלפון 03-5721623

• מרכז מידע לסיוע לחולי סרטן – האגודה למלחמה בסרטן מפעילה מוקד סיוע במימוש זכאויות במערכת הבריאות. ניתן גם לפנות למוקד בטלפון שמספרו: 1800-599-995 או לשלוח מייל אל הכתובת: help@cancer.org.il

• פעילות גופנית בזום – שיעורי יוגה, צ’י קונג וניה מקוונים של מרכזי התמיכה ‘חזקים ביחד’ של האגודה למלחמה בסרטן, המיועדים לחולים ומחלימים.

למידע נוסף, פניות במייל והרשמה לפעילויות ללא תשלום היכנסו לאתר האגודה למלחמה בסרטן בקישור הבא:
https://www.cancer.org.il/template/default.aspx?PageId=15502

________________

בכתבה שפורסמה ב”הארץ” ביום בו פרצה המלחמה כותב עידו אפרתי כי למרות היערכות בתי החולים לעבודה במתכונת חירום ואר”נים, מספר הפצועים, קצב הגעתם למוסדות ושיעור הפצועים עם פגיעות חמורות- קשות עד אנושות, הם חריגים. אפרתי מוסיף כי “הפצועים הרבים פונו באמבולנסים ובמסוקים אל בתי החולים, בזמן שפצועים רבים אחרים, חלקם במצב קשה, נותרו לכודים ביישובי העוטף שמחבלים התבצרו בהם – ולכוחות ההצלה לא התאפשר לפנות אותם”.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה