טכנולוגיות רפואיות

כיצד ניתן להפחית באופן משמעותי מוות מדום לב? הרצאתו של פרופ? טדי וייס

דפיברילטור אוטומטי וקוצב לב חיצוני,ביתי,זול-למניעת מוות לבבי פתאומי.

מוות פתאומי-שנגרם עקב פרפור חדרים או דום-לב שכיח מאוד: בארה”ב בלבד- כ 350,000 אנשים מתים כך-מדי שנה. 1000 ביום. ובארץ כ 30 מדי יום! (רובם בבית או במשרד). כל עיכוב במתן מכת חשמל מוריד הסיכוי להצלתם ירידה של 10% עם כל דקת עיכוב – ומעט קריאות לעזרה ייענו בזמן (ולכן רק 5% יישארו בחיים, חלקם עם נזק מוחי, בעלות גבוהה למשפחה ולמדינה).

קבוצת החולים בסיכון הכי גבוה (פי 20 ) אלה עם תפקוד לב ירוד מאוד, לרוב עקב אוטם לב קודם-בחלקם יושתל קוצב-דפיברילטור בסיכון ניתוחי, בעלות גבוהה (20,000 $) עבור המכשיר ועבור החלפתו מדי כמה שנים ולעתים נותן מכת חשמל ללא צורך אמיתי, עם השפעה פסיכולוגית חמורה. לכן-לא כל הנזקקים למכשיר- יקבלו אותו, וודאי שלא במדינות מתפתחות-שלא יכולות לממן אותו. מוות פתאומי שכיח גם בחולים עם אי-ספיקת לב ובעת אוטם חריף או אחריו וקורה גם באנשים לכאורה בריאים,
ללא כל אתראה מוקדמת:ביותר ממחצית הנפטרים כך לא ידועה מקודם מחלת לב.

קיימים דפיברילטורים אוטומטיים חיצוניים-שנרכשים עבור מקומות ציבוריים-כגון שדות תעופה, אצטדיונים ובתי-ספר, עם בטיחות גבוהה-אין צורך באדם מאומן להפעלתם ואושרו לשימוש ביתי בארה”ב, אך הם לא נכנסו לשוק הביתי עקב עלותם הגבוהה – כ $1500  למכשיר עקב הצורך באחזקה מתמדת והחלפת בטרייה יקרה מדי כמה שנים.  בנוסף, הם לא מצילים הרבה אנשים כי המוות הפתאומי לא קורה שם, אלא בבית. לפיכך רצוי שבכל בית יהיה מכשיר כזה, בדומה לצורך במטף לכיבוי אש-והרי חיינו
יותר חשובים…

אנחנו פיתחנו טכנולוגיה חדשה ופורצת דרך, מוגנת בפטנט, הלוקחת את האנרגיה הדרושה מרשת החשמל הביתית, כשתוכנת מחשב הופכת את הגל הסינוסואידלי של הזרם המתחלף לגל ביפאזי הדומה לזה של הדפיברילטור הסטנדרטי ומעלים את האנרגיה עם שנאי.

היות שאין צורך בבטרייה ובקבל, עלות הדפיברילטור שלנו נמוכה, בין 150 ל 300 דולר ואף פחות בייצור ההמוני הצפוי ואין צורך בתחזוקה; הוא יעבוד תמיד-כל עוד מחובר לשקע חשמל דרך כבל
מתגלגל. היות שמקור האנרגיה בלתי מוגבל, הוא יוכל גם לקצב את הלב אם הדופק נמוך מדי או אם יש אסיסטולה כסיבה לדום הלב או לאחר מכת החשמל-פעולה בלתי אפשרית בדפיברילטור הסטדנרטי.

אין צורך בידע או אימון רב להפעלתו וגם ילד בן 10 יכול ללמוד להשתמש בו, יש רק להצמיד מדבקות האקג לחזה והמכשיר ידע לזהות סיבת המוות ולתת מכת חשמל או קיצוב חיצוני-לפי הצורך.

קיימים כבר חיישני דופק מתוחכמים כגון השעון החדש של אפל או קרדיאק-סנס הישראלי- שיכולים לזהות העלמות דופק ולהזעיק בפלפון את בני המשפחה או השכן-אם המוות קורה בשינה או אם החולה גר לבד-והם ישתמשו בדפיברילטור שלנו ויצילו אותו.

ערכנו כבר ניסויים מוצלחים במודל חיה חזירים ועכברים ועל פרסום העבודה זכינו בפרס נויפלד מהאיגוד הקרדיולוגי הישראלי לפני 10 שנים. הפצתו לכל בית תציל אלפי אנשים ותניב רווחים נאים כי השוק בלתי מוגבל.

אנו זקוקים להשקעה של 2-3 מיליון$ למזעור המכשיר. אין סיבה שניסוי קליני בבני-אדם לא יצליח והשגת אישור רגולטורי וייצור המוני, לקראת הפצתם לכל העולם, לשוק בלתי מוגבל, בדומה לכיפת הברזל הישראלית.

פרופ’ טדי וייס, לשעבר מנהל  יחידת טיפול נמרץ לב בהדסה.

להרצאה לחצו כאן בבקשה

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים