Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 27/06/2019  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

16/05/2010 Periorbital cellulitis הרפואה בראי ההיסטוריה

 

במגזין הקודם עסקנו באחד הכירורגים הגדולים שחי אי פעם, והוא  John Hunter. הפעם נמשיך בתולדות כמה מתלמידיו הבולטים כולל אחד שחזר לארץ מולדתו, ארצות הברית ופיתח שם את מקצועו, הכירורגיה.

 

ראשון בין תלמידי הנטר היה John Abernethy  שחי בין השנים 1764 ועד 1831. Abernethy   נולד בלונדון.  כאשר סיים בית ספר תיכון הוא התחיל לעבוד כשוליה אצל Sir Charles Blicke  גם הוא מנתח בבית החולים St Bartholomew's  בתוך ה City of London  .

 

Abernethy  התחיל את לימודיו בהיותו בן 15 בלבד, גיל צעיר לפי אמות המידה שלנו אך בתקופה ההיא, הוא לא היה היחידי שהתחיל בגיל כה צעיר. שנית יש לציין שלא למד בבית ספר לרפואה, וכי לימודי רפואה לא היו חובה למנתח באותם הימים. מאוחר יותר הוא למד גם אצל אנטומים נוספים והוא עצמו התמנה כמדריך באנטומיה.

 

מאוחר יותר הוא למד  אצל Sir Percival Pott   וכפי שכבר ציינו, גם אצל .John Hunter  Abernethy התמנה כמנתח עוזר בבית החולים St Bartholomew  בגיל 23 בלבד, אך יש לזכור שאנחנו מדברים בתקופה בה הלימודים היו פחות מורכבים מהיום ותוחלת החיים  קצרה בהרבה ובאופן פראדוקסלי, כל מהלך החיים התקדם בקצב מהר יותר.

 

הוא גר בבית אחד בסמטת    Bartholomew  ליד בית החולים, סמטה אשר קיימת עד היום הזה. שם הוא נשא הרצאותיו. ההרצאות היו מוצלחות מאוד ומשכו מספר גדול של סטודנטים. כאשר הדבר נודע לוועד המנהל של בית החולים, הוא בנה עבור Abernethy אולם הרצאות, ולפיכך Abernethy  נחשב כמייסד בית הספר לרפואה של בית החולים St Bartholomew. בגיל 51 הוא התמנה מנתח ראשי של בית חולים.

 

Abernethy  לא חידש הרבה בכירורגיה מלבד ניתוח למפרצת – אנוריזמה – שהוא טיפל על ידי קשירת העורק האיליק (iliac ) החיצוני.  כמו כן Abernethy   תיאר מצב נדיר של העדר מלידה של וריד השער, - congenital absence of the portal vein  - וכתוצאה מכך יצירת דלף מהוריד המזנטריאלי אל הוריד החלול.

 

כנראה שהוא דגול יותר כמרצה מאשר כמנתח. עם זאת הוא היה מרצה דוגמטי ולא היה מוכן לשמוע דעות מנוגדות לשלו. הוא כתב ספר רפואה עבור הציבור הרחב, ולעיתים קרובות הפנה את החולים בהם הוא טיפל לספר זה. הוא דגל בדעה שמחלות פנימיות נובעות בבעיות במערכת העיכל, והטיפול המתאים הוא לשים לב לדיאטה נכונה ולטפל במחלות על ידי תרופות משלשלות. הוא היה אדם פתוח, אולי אפילו גס בדיבור, וכריזמתי – ויתכן שתכונות אלה הוסיפו לפרסומת שנפלה בחלקו.

 

תלמיד נוסף ל John Hunter  היה Sir Astley Cooper  שחי בין השנים 1768 ועד 1841. היה אדם שניחן במה שנקרא a bedside manner. התנהגותו הייתה מכובדת, לבושו אלגנטי ויחסו לזולת, אדיב. הוא היה מנתח זהיר ומוצלח ולכן הוא היה מבוקש מאד על ידי החולים. הוא כתב שני ספרים קלאסיים על בקע.

 

 Cooper תרם תרומות חשובות לכירורגיה של כלי הדם וכן למחלות האוזניים. בשנת  1817  הוא היה הראשון לטפל במפרצת של הותין על ידי קשירה של כלי דם זה. בשנת 1820 הוא הסיר ציסטה מראשו של המלך George   הרביעי ובתמורה רכש את תואר האצילות. הוא כתב מספר ספרים, ביניהם שני כרכים על הטיפול בבקע – הרניה – ספר על שברי עצמות ונקע המפרקים, הרצאות בכירורגיה, מחלות השד והאנטומיה של בלוטת התימוס.

 

תלמיד שלישי של John Hunter   היה Phillip Syng Physick  שחי בין השנים 1768 לבין 1837. פיזיק התחיל את לימודיו ברפואה בארצות הברית, והמשיך בלונדון אצל  John Hunter.   הנטר הפציר בו להישאר בלונדון ולעבוד כעוזרו אך פיזיק בחר לחזור לפילדלפיה. בשנת 1793 פרצה מגפה של Yellow fever   בפילדלפיה ופיזיק היה בין הרופאים המעטים שנשארו כדי לטפל בחולים. הוא עצמו נדבק במחלה אך הבריא. לאחר מכן הוא המציא מספר רב של מכשירים כגון משאבה לרוקן את הקיבה, מכשיר דמוי guillotine  להסרת השקדים ומכשירים רפואיים נוספים. הוא ניתח בקטרקט בהצלחה רבה.  פיזיק  היה עובד חרוץ, מרצה מצטיין, אדם בעל אופי טוב ובהחלט ראוי לתואר של אבי הכירורגיה בארצות הברית. 

סגור חלון