Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 18/07/2019  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

01/09/2011 בקיצור נמרץ: לקט המחקרים הבולטים במחצית השנייה של יולי 2011

שכיחות יתר של יתר לחץ דם עורקי ריאתי בחולים עם אנמיה חרמשית  (N Engl J Med)

יתר לחץ דם עורקי ריאתי הינו סיבוך נפוץ של אנמיה חרמשית, עם שכיחות הנעה סביב 6% מהחולים במחלה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהדורת 7 ביולי של כתב העת New England Journal of Medicine.

שכיחות יתר לחץ דם ריאתי אושרה באמצעות צנתור לב ימני .  בנוסף, הערך המנבא החיובי של אקו-לב בלבד עמד על פחות מ-25%.

יתר לחץ דם ריאתי, העשוי להעיד על אי-ספיקה של המסתם הטריקוספידאלי עם מהירות זרימה של לפחות 2.5 מטר לשנייה בבדיקת אקו-לב דופלר, הינו סיבוך נפוץ של אנמיה חרמשית. במחקר אחד דווח על שכיחות יתר לחץ דם עורקי ריאתי של עד 30%, אך לא נערכו מחקרים נוספים עם צנתור לב ימני, פרוצדורה המומלצת בקווים המנחים במקרים אלו.

 

במחקר הנוכחי נכללו 398 חולים עם אנמיה חרמשית, שעברו בדיקת אקו-לב דופלר. על-בסיס ממצאי בדיקת אקו-לב, 96 חולים עם חשד ליתר לחץ דם ריאתי עברו צנתור לב ימני. בסה"כ, ב-24 חולים (6%) אושרה האבחנה של יתר לחץ דם עורקי ריאתי, כאשר חולים אלו היו מבוגרים יותר, עם יכולת תפקודית ירודה ורמות גבוהות יותר של N-terminal Pro-Brain Natriuretic Peptide.

 

מנגד, בחולים עם מהירות זרימה דרך אי-ספיקה של מסתם טריקוספידאלי של לפחות 2.5 מטר לשניה, ללא יתר לחץ דם ריאתי, ובחולים עם מהירות זרימה של פחות מ-2.5 מטר לשניה, המאפיינים הקליניים היו דומים.

 N Engl J Med 2011; 365:44-53

לידיעה במדסקייפ


החשיבות הבריאותית של היחס בין נתרן ואשלגן   (Arch Intern Med)

בנבדקים עם היחס הגבוה ביותר בין נתרן ואשלגן בתזונה נרשם סיכון מוגבר לתמותה עקב מחלות לב וכלי דם, בהשוואה לאלו עם היחס הנמוך ביותר במהלך מעקב בן 15 שנים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהדורת 11 ביולי של כתב העת Archives of Internal Medicine.

במהלך מעקב ממוצע של  14 שנים, תועדו 2270 מקרי תמותה, כולל 825 מקרי תמותה על-רקע מחלות לב וכלי דם ו-443 מקרי תמותה על-רקע מחלת לב איסכמית. לאחר ניתוח רב-משתנים, נמצא כי צריכת נתרן גבוהה יותר לוותה בעליה בשיעורי התמותה מכל סיבה (יחס סיכון של 1.20 לכל 1000 מ"ג ליום), בעוד שצריכה גבוהה יותר של אשלגן לוותה בסיכון נמוך יותר לתמותה (יחס סיכון של 0.80 לכל 1000 מ"ג ליום).

באשר ליחס נתרן-אשלגן, יחסי הסיכון המתוקנים בהשוואת הרבעון העליון עם התחתון היו 1.46 עבור תמותה מכל-סיבה, 1.46 עבור תמותה עקב מחלות לב וכלי דם ו-2.15 עבור תמותה עקב מחלת לב איסכמית.

החוקרים כותבים כי חלק מהממצאים אינם חדשים, הקשר בין נתרן ויתר לחץ דם ידוע היטב, למרות שישנה חוסר-עקביות בכל הנוגע לנתרן ותמותה על-רקע מחלות לב וכלי דם. כמו כן, ידוע כי רמה גבוהה של אשלגן מגנה מפני יתר לחץ דם, אך לא ידוע רבות אודות צריכת אשלגן ותחלואה ותמותה קרדיווסקולארית.

 

מהתוצאות עולה כי יחס נתרן/אשלגן של פחות מ-1 מספק הגנה. המשמעות העיקרית הינה כי ישנה חשיבות רבה לדיאטה מאוזנת, גם ברמת המיקרו-נוטריינטים. יש לנסות ולהפחית את צריכת הנתרן, בעיקר ע"י הפחתת צריכת מזונות מעובדים, אך גם להגדיל את צריכת האשלגן, דרך פירות, ירקות ומוצרי חלב, המהווים מקור עתיר לאשלגן ודל בנתרן.

Arch Intern Med 2011; 171:1183-1191

לידיעה במדסקייפ


סיכון מוגבר לאוטם לבבי בחולי סוכרת הסובלים מדיכאון   (Diabetes Care)

ממחקר חדש שפורסם בכתב העת Diabetes Care עולה כי בנוכחות דיכאון או סוכרת קיים סיכון מוגבר לאוטם לבבי, אך הסיכון גבוה עוד יותר בחולים הסובלים מהשניים. בעקבות זאת, החוקרים ממליצים על תכנית טיפול משולבת, הכוללת המשלבת קרדיולוג, מומחה לבריאות הנפש ורופא משפחה עשויה לשפר את התוצאות בחולים אלו.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מהעדויות עולה כי דיכאון מחמיר את התוצאות הקרדיווסקולאריות בחולי סוכרת מסוג 2. במטרה להעריך יעדי סיום ספציפיים דוגמת אוטם לבבי, החוקרים בחנו את הנתונים אודות למעלה ממיליון משתתפים ללא מחלה קרדיווסקולארית בשנים 1999-2000.

מדגם המחקר כלל 77,000 חולים עם דיכאון מג'ורי, 40,000 חולים עם סוכרת מסוג 2, 12,000 עם דיכאון מג'ורי וסוכרת ו-214,000 משתתפים ללא דיכאון או סוכרת.

במהלך שבע שנות מעקב, שיעורי האוטם הלבבי עמדו על 3.5% בקבוצת החולים עם דיכאון מג'ורי, 5.9% בחולי סוכרת, 7.4% בחולים עם סוכרת ודיכאון מג'ורי ו-2.6% בקבוצת הביקורת.

בהשוואה לביקורות, יחס הסיכויים המתוקן לאוטם לבבי היה 1.29 באלו עם דיכאון בלבד, 1.33 באלו עם סוכרת בלבד ו-1.82 בחולים עם דיכאון וסוכרת.

עם זאת, טיפול בנוגדי-דיכאון במשך 12 שבועות, לכל הפחות, לווה בסיכון מופחת משמעותית להיארעות אוטם לבבי.

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מאשרים את הקשר בין דיכאון מג'ורי ובין סיכון מוגבר לאוטם לבבי בחולים עם סוכרת מסוג 2.

לממצאים ישנם מספר הסברים אפשריים, כולל האפשרות כי דיכאון פוגע בטיפול העצמי בסוכרת ומגביר את חוסר הפעילות הגופנית וגורמי סיכון אחרים הקשורים באורחות חיים. ייתכן כי דיכאון מוביל לשינויים פיזיולוגיים. מנגד, תנגודת לאינסולין בחולי סוכרת מסוג 2 עשויה להפריע לטיפולים כנגד דיכאון, ולכן הטיפול בדיכאון קשה יותר.

Diabetes Care 2011


האם שימוש כרוני ב-NSAIDs קשור בסיכון מוגבר לתמותה קרדיווסקולארית בקשישים? (מתוך American Journal of Medicine)

ממאמר חדש אשר פורסם בגיליון יולי של ירחון American Journal of Medicine עולה כי אנשים מבוגרים הסובלים מיתר לחץ דם ומחלת לב כלילית ונוטלים דרך קבע תכשירים מקבוצת Nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) בשל כאבים מצויים בסיכון מוגבר לאירועים קרדיווסקולאריים. כך מניתוח חדש של נתוני מחקר ה-International Verapamil-Trandolapril Study (INVEST).

החוקרים מציינים כי המחקר התצפיתי, אשר נערך כחלק ממחקר ה-INVEST, הינו רלוונטי במיוחד לעשייה הקלינית היומיומית מאחר והחולים שנכללו בו היו בעיקרם החולים הטיפוסיים המגיעים למרפאות פנימיות, גריאטריות וקרדיולוגיות- חולים מבוגרים הסובלים מיתר לחץ דם ומחלה כלילית יציבה קלינית.

ראוי לציין כי לא עלה בידי החוקרים להבחין בין סוגי ה-NSAIDs השונים במחקר זה, ומרבית החולים טופלו ב-Ibuprofen, Naproxen או Celecoxib. עד אשר יערכו מחקרים נוספים בתחום, טוענים החוקרים כי סיכוני השימוש ב-NSAIDs הינם בעיניהם משום class effect, ולפיכך יש לנסות ולהימנע מהשימוש בהם במידת האפשר. עם זאת, אין פירוש הדבר כי על החולים להפסיק את השימוש בתרופות אלו על דעת עצמם, מדגישים החוקרים, כי אם לדון בכך עם רופאיהם.

החוקרים מדווחים כי מתוך עוקבה גדולה של למעלה מ-22 אלף חולים שנכללו במחקר ה-INVEST, אותרו 882 חולים אשר דיווחו כי נוטלים NSAIDs בכל אחת מבדיקותיהם, והוגדרו לפיכך כמשתמשים כרוניים של קבוצת תרופות זו. על פי רוב, עשו חולים אלו שימוש ב-NSAIDs בשל מצבים כגון דלקת מפרקים שגרונית, אוסטיאוארתריטיס וכאבי גב תחתון.

החוקרים מצאו כי התוצא העיקרי- אשר הוגדר כשילוב של תמותה מכל סיבה שהיא, אוטם לבבי שאינו קטלני, ושבץ מוחי שאינו קטלני- אירע בשיעור של 4.4 מקרים למאה שנות חולה בקבוצת המשתמשים הכרוניים ב-NSAIDs, וזאת לעומת 3.7 למאה שנות חולה באלו העושים בהם שימוש לסירוגין .

כאמור, החוקרים מדגישים כי נצפתה עלייה של יותר מפי 2 בסיכון לתמותה קרדיווסקולארית בקבוצת המשתמשים הכרוניים ב-NSAIDs בהשוואה לאלו העושים שימוש לסירוגין בקבוצת תרופות זו או שאינם עושים בה שימוש כלל .  לדבריהם, נראה שקשר זה לא נבע מלחץ דם מוגבר, מאחר וקבוצת החולים המשתמשים כרונית ב-NSAIDs היו דווקא בעלי ערכים מעט נמוכים יותר של לחץ דם תחת הטיפול התרופתי במהלך תקופת המעקב.

 

החוקרים מוסיפים כי פאנל מומחים אשר נערך לאחרונה מטעם ה-American Geriatrics Society בנושא הטיפול בכאב כרוני בקשישים יצא בהמלצה לפיה פרצטמול  צריך להיות הקו הראשון לטיפול, בעוד שהשימוש ב-Nonselective NSAIDs או במעכבי COX-2 צריך להיעשות בזהירות רבה. הם טוענים כי ממצאי מחקרם הנוכחי תומכים בהמלצות אלו.

 

לבסוף, מציינים החוקרים כי יש צורך בהמשך המחקר בתחום במטרה להמשיך ולאפיין את הסיכונים האפשריים הכרוכים בתרופות אלו, המצויות בשימוש נפוץ ויתכן ואינם מוערכים במידה הנכונה. בשלב הבא מתעתדת קבוצת החוקרים לבחון אילו תכשירים מבין קבוצת ה-NSAIDs הם המסוכנים יותר.

 לידיעה ב-HeartWire


אורח חיים בריא משפר תמונה קלינית והיסטופתולוגית של מטופלים עם מחלת כבד שומני, מתוך J Hepatol

ממחקר מטא-אנליזה חדש אשר פורסם בגיליון יוני של כתב העת Journal of Hepatology עולה כי שינויים באורח חיים במטופלים עם מחלת כבד שומני עוזרים להפחית את העומס השומני על הכבד וכן משפרים איזון גלוקוז ורגישות לאינסולין.

מחלת כבד שומני (non-alcoholic fatty liver disease – NAFLD ) מהווה בעיה קלינית הולכת וגדלה, הפוגעת ב-20-33% מהאוכלוסיה. שינויים באורח חיים, כגון תזונה נכונה ופעילות גופנית, מומלצים למטופלים עם NAFLD , אך היעילות של שינויים אלה טרם נבדקה באופן סיסטמטי.

במחקר מטא-אנליזה זה סקרו החוקרים את הספרות הקיימת אודות השפעת תזונה נכונה, פעילות גופנית או התאמת פעילות בקרב מבוגרים עם NAFLD על העומס השומני (steatosis ), על עדות היסטולוגית לדלקת ופיברוזיס, וכל על איזון רמת גלוקוז ורגישות לאינסולין.

החוקרים מצאו כי כל המחקרים הדגימו באופן עקבי כי ירידה בעומס השומני סביב הכבד ו\או רמת אנזימי כבד נמצאת בקורלציה לירידה במשקל. מתוך 5 מחקרים אשר דיווחו על שינויים בהיסטופתולוגיה, כל המחקרים הדגימו מגמה של ירידה בדלקת, אשר הייתה מובהקת סטטיסטית ב-2 מחקרים. רק מחקר אחד הדגים שינויים מובהקים ברמת הפיברוזיס הכבדי. כמו כן, רב המחקרים הדגימו שיפור באיזון רמת גלוקוז בדם, ושיפור ברגישות לאינסולין לאחר ההתערבות.  

החוקרים מסכמים וכותבים כי שינויים באורח החיים אכן מביאים לירידה בעומס השומני הכבדי במטופלים עם כבד שומני, וכן משפרים איזון גלוקוז ורגישות לאינסולין. מספר מחקרים מדגימים בנוסף השפעה חיובית על היסטופתולוגיה של המחלה לאחר התערבות הכוללת שינויים באורח החיים.

 J Hepatol.  July, 2011

לידיעה במדסקייפ

 

האם פעילות גופנית מפחיתה את הסיכון להתדרדרות קוגניטיבית ? (Arch Intern Med)

משני מחקרים חדשים עולה כי פעילות גופנית קבועה עשויה להפחית את הסיכון להתדרדרות קוגניטיבית ודמנציה. שני המאמרים צפויים להתפרסם בכתב העת Archives of Internal Medicine.

במסגרת מחקר WACS חולקו המשתתפות באקראי לטיפול בתוספי וויטמינים כמניעה שניונית, החוקרים העריכו את הרגלי הפעילות הגופנית בשעות הפנאי בשנים 1995-1996 ושוב כל שנתיים. בין דצמבר 1998 ועד יולי 2000.   2809 נשים עברו הערכה טלפונית באמצעות סדרת מבחנים קוגניטיביים שכללו חמש בדיקות להערכת התפקוד הקוגניטיבי, זיכרון מילולי ושטף.

החוקרים מצאו קשר ברור ומשמעותי בין פעילות גופנית רבה יותר ובין הפחתת ההתדרדרות הקוגניטיבית במדגם המחקר שכלל נשים עם מחלת כלי דם וגורמי סיכון כליליים. פעילות גופנית יומית, שכללה הליכה של לפחות 30 דקות ביום הביאה לדחיית ההתדרדרות הקוגניטיבית בכ-5-7  שנים.

במחקר נפרד, ה-Health ABC (Health, Aging and Body Composition) בחנו החוקרים שאלה דומה. במאמר התייחס החוקרים לקשר בין פעילות גופנית והיארעות ליקוי קוגניטיבי על-בסיס ה-AEE (Activity Energy Expenditure). שאלונים להערכת פעילות גופנית מתמקדים לרו בפעילות מאומצת או מתונה,  אך לא לאופי הפעילות.

החוקרים מדווחם כי לאחר תקנון לציון מיני-מנטל בתחילת המחקר ומגוון גורמים נוספים, כולל מאפיינים דמוגרפים, מסת הגוף ללא-שומן, משך שינה, דיווח עצמי אודות המצב הבריאותי וסוכרת, במבוגרים בשליש העליון של מדדי AEE תועד סיכוי נמוך יותר להיארעות ליקוי קוגניטיבי, בהשוואה לאלו בשליש התחתון (יחס סיכויים של 0.09).

החוקרים זיהו בנוסף קשר מנה-תגובה בין AEE ובין היארעות ליקוי קוגניטיבי (p=0.05).

Arch Intern Med. Published online July 19, 2011 

לידיעה במדסקייפ


סגור חלון