Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 27/06/2019  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

16/12/2012 Ivermectin - חומר חדש להדברת כינים

הדבקה בכינים – הכוונה ל pediculosis capitis -  פוגעת במיליוני בני אדם בכל העולם, בעיקר ילדים  בני 3 עד 11 שנים ומכל השכבות האוכלוסייה. בדרך כלל הימצאות כינים נחשב סימן להיגיינה ירודה ולכן מעורר תגובה מוגזמת על ידי ההורים, דוגמת גילוח חוזרת של השערות ושימוש לא נכון של חומרי הדברה. סיבוכים של הדבקה בכינים כוללים גירוי וגירוד, זיהום משני מסוג pyoderma  ו impetigo   ואולי גם זיהום ב- Bartonella Quintana . החיידק האחראי למחלה המכונה trench fever. בארצות הברית ההוצאות הכרוכות להדבקה בכינים נאמדת כמיליארד דולר לשנה.

 

הכינה חיה מדם בני אדם שהיא מוצצת משלוש עד שש פעמים ביום. הנקבה חיה חודש ימים ובמשך חייה מטילה עד 300 ביצים. מהביצים יוצאות נימפות אשר מתפתחות לכינים בוגרים תוך 7 עד 10 ימים. כדי להכריז על הדברה מוצלחת של הכינים יש לחכות למצב שבו כל השלבים של חיי הכינה – הבוגר, הביצה והנימפה – נעלמו, כי תרופות שונות פעילות על שלבים שונים בחיי הכינה.

אופן ההדבקה הוא מעבר מראש לראש. כאשר מטפלים בכינים מומלץ לטפל בו בזמן בכל בני המשפחה שנדבקו בכינה וכן בכל ילדי הכיתה שנדבקו. הדבקה דרך בגדים וחפצים היא נדירה ואפשר למנוע אותה בקלות, כי הכינה מתה תוך שעות ספורות לאחר שנפרדת מראש המארח שלה. כביסה בחמישים מעלות תהרוס כל הכינים והביצים.

בשנות השמונים של המאה הקודמת pyrethrin   ונגזריו היוו חמרי ההדברה המועדפים. הייתה להם יעילות של 95%, בטיחות, נוחיות, מחיר סביר עם נזק מועט לסביבה. משפחת הפירתרין החליפה את החומרים שהיו בשימוש לפני כן דוגמת DDT, לינדן (lindane) cabaryl  ומלתיון. בתחילת שנות התשעים של המאה הקודמת התברר שבקרב הכינים התפתח פנוטיפ עם עמידות לפירתרין ויעילות התרופה ירדה ל 40%. פירתרין הוא רעל לעצבי הכינים. זמן קצר לאחר שבא במגע עם הכינים הם מפסיקים לנוע, ולאחר מכן בא שיתוק כללי ומוות.

 

חוקרים הצליחו לגלות את המוטציה המקנה עמידות לפירתרין. עמידות לפירתרין שונה מאזור לאזור, העמידות עדיין לא הגיעה לתאילנד, היא עומדת על 33% בטקסס ומגיעה ל- 98% בפריס. לאור העמידות, מלתיון קבל רישיון מחדש וחזר לשימוש בארצות הברית. באירופה דווח על הופעת עמידות גם לחומר זה.

 

החומר איברמקטין הוא חומר הדברה לטפילים דוגמת פילריה (filaria). הוא רעל לעצבים של נמטודות וארתרופודות. (arthropods). מחקר שנערך בזמן האחרון הראה כי מתן מנה אחת בגובה של 400 מ"ג דרך הפה של תרופה זו הדביר כינים ברמת יעילות של 95% בהשוואה ל85% עבור מלתיון.

ציטטנו עד כה מאמר מערכת מכתב העת ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין הסוקר מאמר מקורי שהופיע באותו חוברת. במאמר המקורי החוקרים מתארים שני מחקרים שערכו כדי לבדוק אם שימוש חיצוני בתמיסה 0.5% של איברמקטין  יעיל.  למחרת הטיפול, 95% של המטופלים היו ללא כינים. ביום ה- 15 לאחר הטיפול, 74% היו ללא כינים בהשוואה ל- 18% בקבוצת הבקרה. בחודש פברואר 2012 רשות התרופות בארצות הברית – ה FDA – אישר את השימוש של תרופה חיצונית זו כי היו לה מעט מאד תופעות לוואי. השימוש בתמיסה הוא נוח מאד כי לאחר 10 דקות מותר כבר לשטוף אותה. אין ספק שבמרוצת הזמן תתפתח גם עמידות לתרופה זו. בארצות בהן איברמקטין נמצא בשימוש לטיפול ב Scabies כגון באוסטרליה או שימוש נגד אונקו-סרסיאסיס (onchocerciasis ) כמו בגאנה, עמידות כבר התגלתה.

 

כותב המאמר מביא את המלצותיו למדיניות הטיפול כיום. בחירה ראשונה היא עדיין שימוש בפירתרין. אם ידוע על עמידות באוכלוסייה הנדבקת אזי כדאי להשתמש במלתיון. אפשר גם סריקה במסרק עדין או טיפול מקומי בדימתיקון (dimethicone). רק כאשר כלו כל הקיצין – כלומר שנכשלו כל האופציות שהזכרנו – אפשר להשתמש באיברמקטין. עבור טיפול בבודדים רצוי להשתמש באיברמקטין בצורה מקומית ואם דרוש טיפול עבור קבוצת ילדים כדאי לתת את התרופה דרך הפה. רצוי בדיקת השערות לעיתים תכופות לאחר הטיפול.

 

הערת העורך: לפני מספר שנים תרגמנו מאמר מהניו אנגלנד שבו תיארו תרופה שהייתה עשויה מחומר המתקשה לאחר מגע עם השערות וכך הרג את הכינים באופן מכני. חומר דמוי collodion. היתרון לתרופה זו היה שאין אפשרות שתתפתח עמידות אליה. היכן התרופה הזאת היום?

מורי ד"ר שאול קידן אמר על כל תרופה חדשה "בוא נשתמש בה מהר, כל עוד והיא פועלת".

 

המאמר הופיע בכתב העת New England Journal of Medicine  מיום 1 בנובמבר 2012.

 

Topical Ivermectin a step toward making head lice,  dead lice

Chosidov O, Giraudeau B.

New Engl J Med 2012;2012:1750.

סגור חלון