חדשות

הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות נפוצה במבוגרים עם אפילפסיה (Epilepsia)

20/01/2015

 

מנתונים חדשים עולה כי כ-20% מהמבוגרים עם אפילפסיה מדווחים על תסמיני הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות, שיעור הרבה יותר גבוה מהשיעור המדווח באוכלוסיה הכללית. עוד עולה מהמחקר כי בחולי אפילפסיה עם תסמיני הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות שכיחות גבוהה יותר של חרדה ודיכאון ותדירות פרכוסים גבוהה יותר.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנתונים אודות 1,361 מבוגרים עם אפילפסיה פעילה כחלק ממחקר EPIC (Epilepsy Comorbidities and Health). 251 חולים (18.4%) סווגו עם תסמיני הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות משמעותיים לפי מדד ASRS-6 (Adult ADHD Self-Report Scale), שיעור גבוה פי ארבע בהשוואה לשיעור של 4.4% של הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות באוכלוסיית המבוגרים הכללית.

 

במבוגרים עם אפילפסיה ותסמיני הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות תועדה שכיחות גבוהה פי תשע של דיכאון ושכיחות גבוהה פי שמונה של תסמיני חרדה, בהשוואה לאלו ללא תסמיני הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות. חולים אלו דיווחו גם על איכות חיים נמוכה יותר ותפקוד גופני וחברתי גרועים יותר, עם שכיחות גבוהה יותר של מובטלים.

 

ממצאי המחקר מחזקים את העובדה כי יש להרחיב את ההשלכות של אפילפסיה במבוגרים. ייתכן והחולים סובלים גם מתחלואה פסיכיאטרית וישנה חשיבות רבה לבדיקות סקירה וטיפול במצבים אלו. מהנתונים עולה כי הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות משחקת תפקיד חשוב אך לא ידוע אם מאפייני ההפרעה בחולי אפילפסיה דומים למאפייניה באוכלוסיה הכללית.

 

Epilepsia. Published online January 15, 2015

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני