חדשות

הערכת תועלת הטיפול ב- Lisdexamfetamine במבוגרים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (Drug Des Devel Ther.)

25/02/2015

 

במאמר שפורסם בכתב העת Drug Design, Development and Therapy מדווחים חוקרים על תוצאות מטה-אנליזה חדשה, מהן עולה כי Lisdexamfetamine (ויואנס) הנו טיפול יעיל ונסבל היטב במבוגרים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD או Attention-Deficit and Hyperactivity Disorder). בנוסף, הטיפול מביא לשיפור הפרעות בתפקוד הניהולי באוכלוסיה זו.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים שפורסמו לאחרונה הצביעו על תוצאות מבטיחות לטיפול ב- Lisdexamfetamine במבוגרים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות. כעת הם ביקשו להשלים סקירה שיטתית ומטה-אנליזה לסיכום היעילות והסבילות של הטיפול ב- Lisdexamfetamine במבוגרים עם ADHD. כל המחקרים האקראיים-מבוקרים של Lisdexamfetamine שערכו השוואה אל מול פלסבו, נכללו בסקירה.

 

החוקרים ערכו חיפוש במאגרי MEDLINE, EMBASE, CINAHL, PsycINFO ו-Cochrane Controlled Trials Register. כל המחקרים האקראיים-מבוקרים להשוואת Lisdexamfetamine מול פלסבו דיווחו על התוצאות הסופיות הבאות: 1) חומרת תסמיני ADHD וחסר תפקוד ניהולי; 2) שיעורי תגובה או הפוגה; 3) שיעורי הפסקת טיפול; 4) שיעורי הפסקת טיפול עקב אירועים חריגים. כל התקצירים של המחקרים נאספו ממאגר הנתונים ולאחר הוצאת מחקרים לא-רלבנטיים, נערכה בדיקה קפדנית של המחקרים.

 

806 משתתפים נכללו בסקירה. מינון Lisdexamfetamine עמד על 30-70 מ"ג ליום. ממוצע השינוי הממוצע וממוצע תוצאי הסיום בין מטופלים ב- Lisdexamfetamine ובין מטופלי פלסבו היה שונה משמעותית. שיעורי התגובה של מבוגרים עם ADHD בשתי הקבוצות היו שונים משמעותית. על-בסיס מדד Behavior Rating Inventory of Executive Function – Adult Version (BRIEF-A), ממוצע מדדי GEC (Global Executive Composite) בקבוצת הטיפול ב- Lisdexamfetamine היה גבוה יותר מזה שתועד בקבוצת המטופלים בפלסבו. שיעורי הפסקת הטיפול הכוללים בשתי הקבוצות לא היו שונים באופן מובהק סטטיסטית (RR=1.77). בדומה, שיעורי הפסקת הטיפול בשל אירועים חריגים לא היו שונים משמעותית בין שתי הקבוצות.

 

החוקרים מדגישים כי מאחר ומדובר בממצאים מוקדמים, יש להתייחס במשנה זהירות לממצאי המחקר ולאישור התוצאות דרושים מחקרים נוספים בנושא.

 

Drug Des Devel Ther. 2014 Oct 3;8:1685-93

 

לידיעה ב-PubMed

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני