חדשות

סקירת תוצאות הטיפול ב-Lisdexamfetamine להפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (CNS Drugs)

24/05/2016

 

במאמר שפורסם בכתב העת CNS Drugs מדווחים חוקרים על תוצאות סקירת השפעות Lisdexamfetamine (ויואנס) לטיפול בחולים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD או Attention-Deficit Hyperactivity Disorder), מהם עולה כי Lisdexamfetamine הינו טיפול יעיל במבוגרים עם ההפרעה הנפוצה, גם באלו שלא הגיבו לטיפולים אחרים.

 

Lisdexamfetamine הינו אמפטמין ארוך-טווח, שהינו פרו-תרופה, הניתן פומית פעם ביום ועשוי להביא להיענות טובה יותר והפחתת סיכון לשימוש לרעה, בהשוואה לתכשירי אמפטמינים קצרי-טווח. הטיפול אושר לשימוש במבוגרים עם ADHD בעקבות תוצאות שלושה מחקרים קצרי-טווח בהם טיפול ב- Lisdexamfetamine במינון קבוע או גמיש הוביל לשיפור גדול יותר משמעותית, בהשוואה לפלסבו, בתסמיני ADHD, תפקוד כולל, תפקוד ניהולי (כולל בחולים עם ליקוי משמעותי יותר) ואיכות חיים.

 

הכותבים מציינים כי מניתוח פוסט-הוק של אחד המחקרים עלה כי התגובה ל- Lisdexamfetamine הייתה דומה בכללותה בחולים שלא קיבלו טיפול קודם ואלו שכבר נטלו טיפול ולא הגיבו באופן משביע רצון לתרופות המיועדות להפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות, כולל Methylphenidate.

 

שני מחקרים נוספים הדגימו את התועלת הממושכת יותר של Lisdexamfetamine במינון גמיש בהפחתת תסמיני ADHD, למרות שלהמשך יעילות נדרש המשך טיפול בתרופה.

 

Lisdexamfetamine נסבל היטב במחקרים קליניים, כאשר פרופיל האירועים החריגים תאם לזה שתואר עם תכשירים ארוכי-טווח. אין השוואות ישירות של התרופות אל מול תכשירים ארוכי-טווח אחרים, בעיקר Methylphenidate ו-Atomoxetine. אעפ"י כן, על-בסיס הנתונים הזמינים, Lisdexamfetamine מהווה חלופה שימושית לטיפול במבוגרים עם ADHD, כולל אלו שלא הגיבו היטב לטיפולים קודמים להפרעת הקשב.

 

CNS Drugs. 2016 Apr;30(4):343-54

 

לידיעה ב-PubMed

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני