חדשות

ממצאים חדשים תומכים בבטיחות משלב Methylphenidate עם מייצבי מצב רוח (Am J Psychiatry)

25/10/2016

 

בחולים עם שילוב של הפרעה דו-קוטבית והפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (ADHD או Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder), ניתן לשלב בבטחה Methylphenidate (ריטלין) עם מייצבי מצב רוח, ללא עליה בסיכון לאירועי מאניה, כך עולה מתוצאות מחקר תצפיתי חדש, שפורסמו במהלך חודש אוקטובר בכתב העת American Journal of Psychiatry.

 

החוקרים התבססו על מאגרי נתונים בשבדיה וזיהו 2,307 מבוגרים עם הפרעה דו-קוטבית, שהחלו בטיפול ב-Methylphenidate בין 2006-2014. המדגם סווג לשתי קבוצות: חולים עם וחולים ללא טיפול נלווה במייצבי מצב רוח.

 

בקרב חולים תחת טיפול מונותרפי ב-Methylphenidate תועד סיכון מוגבר לאירועי מאניה בתוך שלושה חודשים מהתחלת הטיפול (יחס סיכון של 6.7), עם תוצאות דומות במהלך שלושת החודשים הבאים. מנגד, בחולים שנטלו מייצבי מצב רוח, הסיכון למאניה היה נמוך יותר לאחר התחלת Methylphenidate (יחס סיכון של 0.6). התוצאות היו דומות כאשר החוקרים לקחו בחשבון אשפוזים בשל מאניה.

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי אין עדות לקשר חיובי בין טיפול ב-Methylphenidate ובין הופעת מאניה על-רקע הטיפול בחולים עם הפרעה דו-קוטבית, שנטלו את הטיפול במשלב עם מייצבי מצב רוח. לממצאים אלו חשיבות רבה מאחר ועד 20% מהחולים עם הפרעה דו-קוטבית סובלים מ-ADHD.

 

Am J Psychiatry. Published online October 3, 2016

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני