אנדוקרינולוגיה ילדים

טיפול תרופתי קודם להשמנה מפחית את היקף הירידה במשקל תחת Semaglutide (מתוך Diabetes, Obesity, and Metabolism)

טיפול ב- Semaglutide (וויגובי) מוביל לירידה גדולה יותר במשקל במטופלים עם עודף-משקל או השמנת-יתר אשר לא קיבלו קודם לכן טיפול תרופתי כנגד השמנה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Diabetes, Obesity and Metabolism.

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים להערכת Semaglutide, אגוניסט לקולטן ל-GLP-1, הדגימו השפעה הטרוגנית על משקל הגוף באלו עם עודף-משקל או השמנת-יתר, לרוב ללא הסבר ברור. במחקר הרטרוספקטיבי הנוכחי הם בחנו את ההשפעה של טיפול קודם בתרופות כנגד השמנה על היקף הירידה במשקל עם טיפול שבועי בזריקות Semaglutide ב-305 מטופלים בארצות הברית (73% נשים; גיל ממוצע 49 שנים) עם עודף-משקל או השמנת-יתר.

מבין המטופלים שנכללו במחקר, 231 החלו בטיפול להפחתת משקל ב- Semaglutide ו-74 קיבלו קודם לכן טיפול באגוניסט לקולטן ל-GLP-1 או תכשיר אחר.

התוצא העיקרי היה ההבדל באחוז הירידה במשקל הגוף בין הקבוצות עם או ללא טיפול כנגד השמנה לאחר שנה מהתחלת טיפול ב- Semaglutide. התוצא המשני היה השוואת שיעור המטופלים בכל קבוצה שהשיגו ירידה של לפחות 5%, 10%, 15% או 20% במשקל הגוף.

לאחר 12 חודשים, באלו שקיבלו טיפול ב- Semaglutide ללא חשיפה קודמת לתרופה להפחתת משקל אחוז הירידה במשקל הגוף עם Semaglutide היה גדול יותר (14.3% לעומת 10.6%, p=0.01), בהשוואה לאלו עם חשיפה קודמת לתרופה כנגד השמנה.

לאחר 12 חודשים, שיעור גבוה יותר של חולים שלא קיבלו טיפול קודם להשמנה ירדו יותר במשקל הגוף תחת טיפול ב- Semaglutide בהשוואה לאלו עם חשיפה קודמת לתרופה כנגד השמנה: ירידה של לפחות 15% במשקל הגוף תועדה ב-48% לעומת 21% (p=0.02) וירידה של לפחות 20% תועדה ב-27% לעומת 4% (p<0.01).

לאחר 9 חודשים ולאחר 12 חודשים, בקרב מטופלים שלא נחשפו בעבר לטיפול תרופתי כנגד השמנה תועדה ירידה גדולה יותר במשקל תחת Semaglutide, בהשוואה לאלו שנטלו תכשיר אחר ממשפחת אגוניסטים לקולטן ל-GLP-1, אך החוקרים לא זיהו הבדלים בהשוואה לאלו שנטלו תרופה כנגד השמנה ממשפחה אחרת.

למעט רמות המוגלובין מסוכרר, אשר ירדו בהיקף גדול יותר בחולים ללא היסטוריה של טיפול קודם כנגד השמנה, כל המדדים הקרדיו-מטבוליים השתפרו בהיקף דומה בשתי הקבוצות.

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי טיפול תרופתי קודם כנגד השמנה עשוי להפחית את היקף הירידה במשקל עם טיפול ב- Semaglutide כנגד השמנה.

Diabetes, Obesity, and Metabolism, Feb 11, 2024

לידיעה במדסקייפ

1 תגובה

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

הנך גולש/ת באתר כאורח/ת.

במידה והנך מנוי את/ה מוזמן/ת לבצע כניסה מזוהה וליהנות מגישה לכל התכנים המיועדים למנויים
להמשך גלישה כאורח סגור חלון זה