חדשות

טיפול ב-Methylphenidate מלווה בסיכון מופחת לתמותה בילדים עם ADHD (מתוך Br J Psychiatry)

16/07/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת The British Journal of Psychiatry מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי ייתכן וטיפול ב- Methylphenidate(ריטלין) מלווה בסיכון מופחת לתמותה מכל-סיבה בילדים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (Attention Deficit and Hyperactivity Disorder).

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין שימוש ב- Methylphenidate ובין התמותה בילדים עם אבחנה של ADHD. מחקר העוקבה כלל נתונים ממאגר National Health Insurance Research Database מטייוואן כלל 68,096 ילדים ומתבגרים בגילאי 4-17 שנים עם אבחנה של ADHD שקיבלו טיפול ב- Methylphenidate בין 2000 ועד 2010, אשר נבחנו אל מול 68,096 משתתפים שלא קיבלו טיפול ב- Methylphenidate ותאמו בגיל, מין ושנת אבחנה של ADHD.

 

כל המשתתפים נותרו במעקב עד לתמותה, הגירה, פרישה מתכנית הביטוח או סוף שנת 2013. מרשמים לטיפול ב- Methylphenidate נמדדו על-בסיס שנתי במהלך תקופת המחקר וניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין שימוש ב- Methylphenidate ותמותה. התוצאים שנבחנו כללו את שיעורי התמותה מכל-סיבה, תמותה מסיבה לא-טבעית (כולל אובדנות, תאונת דרכים ורצח) ותמותה מסיבה טבעית.

 

מהנתונים עולה כי בקבוצת הטיפול ב- Methylphenidate תועדו שיעורי תמותה מכל-סיבה נמוכים יותר, כמו גם שיעורים נמוכים יותר של מקרי תמותה טבעית, לא-טבעית ועקב תאונה. לאחר תקנון לערפלנים אפשריים, שימוש ב- Methylphenidate לווה בסיכון מופחת לתמותה מכל-סיבה (יחס סיכון מתוקן של 0.81, P=0.0027), שימוש מאוחר ב- Methylphenidate לווה בשיעורי תמותה גבוהים יותר (יחס סיכון מתוקן של 1.05, רווח בר-סמך 95% של 1.01-1.09) ושימוש ממושך יותר ב- Methylphenidate נקשר עם שיעורי תמותה נמוכים יותר (יחס סיכון מתוקן של 0.83, רווח בר-סמך 95% של 0.70-0.98).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעלים אפשרות כי טיפול ב- Methylphenidateעשוי להפחית את הסיכון לתמותה בילדים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות, אך לא ניתן לשלול תרומה של ערפלנים שלא נלקחו בחשבון.

 

Br J Psychiatry. 2020;1-9

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני