חדשות

דפוסי קישוריות במוח עשויים לסייע בזיהוי ADHD (מתוך Front Physiol)

10/02/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Frontiers in Psychology עולה כי דפוסי קישוריות פונקציונאלית במוח הינם סמן יציב להפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות (Attention Deficit and Hyperactivity Disorder, ADHD).

 

באמצעות גישת לימוד-מכונה לנתוני הדמיה מוחית, החוקרים הצליחו לזהות בדיוק של 99% מבוגרים אשר אובחנו עם ADHD  בילדות.

 

החוקרים ניתחו נתוני Functional Magnetic Resonance Imaging (fMRI) ונתונים התנהגותיים אודות 80 מבוגרים (גיל ממוצע של 24 שנים; 64 גברים). מבין אלו, 55 אובחנו עם ADHD בילדות ו-25 לא אובחנו עם הפרעת הקשב.

 

נתוני fMRI נאספו במהלך משימת עיכוב תגובה (Response Inhibition) לבחינת היכולת של הנבדק לא להגיב באופן אוטומטי. הנתונים ההתנהגותיים כללו את מדדי IGT (Iowa Gambling Task), המשמשים להערכת אימפולסיביות והתנהגות נטילת סיכונים. לרוב, חולים עם ADHD עושים בחירות מסוכנות יותר במשימה זו.

 

החוקרים מדדו את היקף הקישוריות בין אזורים שונים במוח במהלך משימת עיכוב תגובה, עליה חזרו ארבע פעמים. דפוסי הקישוריות בין אזורים הוזנו לאחר מכן לרשת למידה עמוקה, הלומדת את הדפוסים השייכים לקבוצת חולים עם ADHD, בהשוואה לקבוצת ביקורת (ADHD) ואילו דפוסים אפיינו את אלו עם מדדים גבוהים לעומת מדדים נמוכים במשימת IGT.

 

לאחר מכן, המודלים שהוכנו נבחנו על דפוסים מוחיים להם לא נחשפו בעבר והחוקרים מצאו כי המודלים הגיעו לאבחנה נכונה של ADHD ויכלו להבחין בין אלו עם מדדים גבוהים ונמוכים במשימת IGT ב-99% מהמקרים.

 

המערכת המאומנת סייעה בחיזוי אבחנת ADHD ע"י חישוב סבירויות ולמדה כיצד כל קישוריות מוחית תורמת לסיווג הסופי. החוקרים זיהו סדרה של קשרים מוחיים עם ההשפעה הגדולה ביותר על הסיכוי לאבחנה של ADHD.

 

החוקרים כותבים כי למרות שדרושים מחקרים נוספים בנושא, לממצאי המחקר עשויה להיות חשיבות קלינית. מאחר וקשה לקבוע אבחנה מהימנה של ADHD, בדיקות fMRI עשויות לסייע בקביעת האבחנה בצורה מהימנה ואובייקטיבית.

 

Front Physiol. Published online December 17, 2021.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני