חדשות

המשמעות של אוטמים מוחיים שקטים לאחר פרוצדורת TAVR (מתוך Eur Heart J)

19/04/2021

 

אירוע מוחי הינו אחד הסיבוכים החשובים ביותר לאחר פרוצדורת TAVR (Transcatheter Aortic Valve Replacement), אך הסיכון לאירועים מוחיים קטן יותר לאחר החלפת מסתם וותין דרך המפשעה, בהשוואה לניתוח להחלפת המסתם. אעפ"י כן, אוטמים מוחיים שקטים מתפתחים בשכיחות גבוהה לאחר TAVI, אם כי מהנתונים בנושא עולה כי רק מספר גדול של אוטמים חדשים משפיע לרעה על התוצאות הנוירו-קוגניטיביות בחולים אלו.

 

במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון את ההיארעות ואת גורמי הסיכון האפשריים לאוטמים מוחיים שקטים לאחר TAVI ולקבוע את ההשפעה של אוטמים מוחיים שקטים על התפקוד הקוגניטיבי בשלב מוקדם לאחר הפרוצדורה.

 

החוקרים השלימו סקירה שיטתית לזיהוי כל הפרסומים אודות היארעות אוטמים מוחיים שקטים לאחר TAVR וזיהו 39 מחקרים רלבנטיים, שכלל 2,408 חולים, מבין 2,171 חולים שעברו בדיקת DW-MRI לאחר הפרוצדורה, ב-1,601 חולים זוהה לפחות אוטם מוחי שקט אחד. היארעות אירוע מוחי עם חסר נוירולוגי מוקדי עמדה על 3%.

 

ממטה-רגרסיה עלה כי סוכרת, מחלת כליות כרונית, בדיקת MRI עם 3 טסלה והרחבה מוקדמת לוו בסיכון מוגבר לאוטמים מוחיים שקטים.

 

שיעורי הימצאות הפרעה קוגניטיבית לאחר הפרוצדורה עלו במהלך המעקב, מ-16% לאחר 10 ימים ל-26% לאחר 6.1 חודשים. ניתוח סטטיסטי הציע קשר בין המספר הממוצע של אוטמים מוחיים שקטים חדשים ובין היארעות הפרעה קוגניטיבית לאחר הפרוצדורה.

 

השימוש בהתקני הגנה מפני תסחיפים מוחיים הפחית את נפח האוטמים המוחיים השקטים, אך לא השפיע על ההיארעות הכוללת של אירועים אלו.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים ארוכי-טווח במטרה לקבוע את ההשלכות של אוטמים מוחיים בחולים לאחר פרוצדורת TAVR.

 

Eur Heart J. 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני