חדשות

עדויות חדשות תומכות בבטיחות ויעילות נוירומודולציה חשמלית מרוחקת להקלה על מיגרנה במתבגרים (Headache)

05/05/2021

 

נוירומודולציה חשמלית מרוחקת (Remote Electrical Neuromodulation) מהווה חלופה לא-תרופתית בטוחה ויעילה לטיפול אקוטי במתבגרים עם מיגרנה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Headache.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי קיים צורך בטיפולים יעילים ונסבלים היטב כנגד התקפי מיגרנה במתבגרים. נוירומודולציה חשמלית מרוחקת הינה אפשרות טיפול חדשה להקלה על מיגרנה, הכוללת גירוי של עצבים היקפיים בזרוע עליונה להשראת CPM (Conditioned Pain Modulation), מנגנון שיכוך כאבים אנדוגני. מערכת נריביו הינה מערכת ישראלית אשר אושרה ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי לטיפול אקוטי במבוגרים עם מיגרנה. מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את היעילות והבטיחות של נוירומודולציה חשמלית מרוחקת במתבגרים עם מיגרנה.

 

המחקר הרב-מרכזי בתווית-פתוחה, כלל 60 משתתפים בגילאי 12-17 שנים עם מיגרנה. מבין אלו, 14 חולים לא ענו על קריטריוני המחקר ואחד אבד במהלך המעקב, כך ש-45 משתתפים השלימו לפחות טיפול אחד, מהם 39 משתתפים השלימו את טיפול נוירומודולציה חשמלית מרוחקת.

 

החוקרים מדווחים על אירוע חריג אחד על-רקע המערכת (2%), אשר כלל תחושת כאב זמנית בזרוע. הקלה הכאב והיעלמות כאב לאחר שעתיים תועדה ב-71% (28 מבין 39 משתתפים) ו-35% (14 מבין 39 משתתפים) מהחולים, בהתאמה. לאחר שעתיים, ב-69% מהמשתתפים (23 מבין 33 מתבגרים) תועד שיפור ביכולת התפקודית.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מערכת נוירומודולציה חשמלית מרוחקת עשויה להוות חלופה לא-תרופתית בטוחה ויעילה להקלה אקוטית על מיגרנה במתבגרים.

 

Headache. 2021 Feb;61(2):310-317

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני