חדשות

סיגריות אלקטרוניות עם ניקוטין עשויות להביא לעליה בסיכון לקרישיות-יתר ולפגוע בכלי דם קטנים (מתוך כנס ה-European Respiratory Society International Congress)

03/10/2021

 

מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-European Respiratory Society International Congress עולה כי שימוש בסיגריות אלקטרוניות המכילות ניקוטין עלול להביא לעליה מיידית ביצירת קרישי דם ולהידרדרות בהתפשטות והרחבת כלי דם קטנים.

 

החוקרים השלימו מחקר אקראי, כפל-סמיות, שכלל 22 מבוגרים בריאים שדיווחו על שימוש בטבק לסירוגין. כל משתתף השלים בדיקה לפני ואחרי 30 שאיפות של סיגריה אלקטרונית המכילה ניקוטין ולאחר מכן ולפני ואחרי 30 שאיפות של סיגריה אלקטרונית ללא ניקוטין. בדיקות אלו הושלמו בנפרד במרווח של שבוע האחת מהשנייה.

 

החוקרים השלימו בדיקות דם בתחילת המחקר ו-15 ו-60 דקות לאחר השיאוף. הערכת כלי הדם הקטנים הושלמה בתחילת המחקר ולאחר 30 דקות מהשימוש בסיגריות אלקטרוניות באמצעות LSCI (Laser Speckle Contrast Imaging) ויונטופורזיס של אצטילכולין וסודיום-ניטרופרוסיד להערכת מסלולים תלויים ובלתי-תלויים באנדותל.

 

החוקרים מדווחים על עליה משמעותית ביצירת קריש טסיות (p=0.011) ויצירת קריש עשיר-פיברין (p=0.035) לאחר 15 דקות משימוש בסיגריה אלקטרונית עם ניקוטין. השפעות אלו נעלמו ושבו לערכי הבסיס 60 דקות לאחר החשיפה. לא תועדה השפעה על יצירת טסיות עם שימוש בסיגריות אלקטרוניות ללא ניקוטין.

 

מהנתונים עולה כי חלה ירידה משמעותית בשיא שטף מיקרווסקולארי בלתי-תלוי בתפקוד אנדותל לאחר שימוש בסיגריות אלקטרוניות עם ניקוטין, בהשוואה למצב הבסיסי. עם זאת, לא תועדו השפעות דומות בהערכת שטף מיקרווסקולארי במסלולים תלויי-אנדותל בין משתמשים בסיגריות אלקטרוניות עם וללא ניקוטין.

 

בנוסף, לא תועדו הבדלים משמעותיים בתפקוד מיקרווסקולארי בין שימוש בסיגריות אלקטרוניות עם ניקוטין ושימוש בסיגריות אלקטרוניות ללא ניקוטין.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי לשימוש בסיגריות אלקטרוניות המכילות ניקוטין השפעה מיידית על יצירת קריש דם, בעיקר יצירת קריש טסיות וכן על תפקוד כלי דם עם עליה בקצב הלב ולחץ הדם לאחר שימוש בסיגריות אלו. יתרה מזאת, שאיפת ניקוטין עשויה להשפיע על בריאות כלי הדם כאשר הדבר נעשה על בסיס קבוע.

 

מתוך כנס ה-European Respiratory Society International Congress

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני