חדשות

קולכיצין לא מפחית חומרת COVID-19 או סיכון לתמותה (RMD Open)

03/12/2021

 

מתוצאות מטה-אנליזה חדשה שפורסמו בכתב העת RMD Open עולה כי הוספת קולכיצין (Colchicine) לטיפול סטנדרטי כנגד COVID-19 לא הובילה להפחתת חומרת המחלה הזיהומית או להפחתת הסיכון לתמותה בחולים מאושפזים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הם ביקשו להשלים סקירה להערכת היעילות והבטיחות של קולכיצין, תרופה נוגדת-דלקת, בטיפול בחולים עם COVID-19. לצורך כך הם ערכו חיפוש במאגרי נתונים לזיהוי מחקרים אקראיים ומבוקרים להערכת היעילות ו/או הבטיחות של קולכיצין לעומת טיפול תומך בחולים עם COVID-19. תוצאי היעילות שנבחנו כללו תמותה, תמיכה נשימתית, אשפוז ביחידת טיפול נמרץ ומשך אשפוז. תוצאי הבטיחות כללו אירועים חריגים, אירועים חריגים חמורים ושלשול.

 

הסקירה כללה 6 מחקרים עם 16,148 חולים עם COVID-19. מהנתונים עולה כי בקרב מטופלים בקולכיצין לא תועדה ירידה משמעותית בסיכון לתמותה, תמיכה נשימתית, אשפוז ביחידת טיפול נמרץ, משך אשפוז, או אירועים חריגים חמורים, בהשוואה לאלו שקיבלו טיפול תומך בלבד.

 

בקרב חולים שטופלו בקולכיצין תועדו שיעורים גבוהים יותר של אירועים חריגים (סיכון יחסי של 1.58, רווח בר-סמך 95% של 1.07-2.33) ואירועי שלשול (סיכון יחסי של 1.93, רווח בר-סמך 95% של 1.62-2.29), בהשוואה לחולים בזרוע טיפול תומך בלבד.

 

מהערכת איכות העדויות עלה כי עבור מרבית התוצאים העדויות היו באיכות מתונה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ישנן עדויות בדרגה בינונית לפיהן אין תועלת להוספת קולכיצין לטיפול סטנדרטי בחולים עם COVID-19.

 

RMD Open 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני